Can Dostum (film, 1997)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Can Dostum
Good Will Hunting
Filmin orijinal afişi
YönetmenGus Van Sant
YapımcıLawrence Bender
Kevin Smith
Jonathan Gordon
Chris Moore
Su Armstrong
SenaristMatt Damon
Ben Affleck
OyuncularRobin Williams
Matt Damon
Ben Affleck
Stellan Skarsgård
Casey Affleck
Minnie Driver
Cole Hauser
John Minghton
Rachel Majorowski
Colleen McCauley
Vic Sahay
Allison Folland
James Allodi
Scott William Winters
Kent Damon
Bruce Hunter
Barna Moricz
Christopher Britton
Daniel Olsen
David Eisner
MüzikDanny Elfman
Görüntü yönetmeniJean-Yves Escoffier
KurguPietro Scalia
StüdyoMiramax Films
DağıtıcıMiramax Films
TürüDram
Yapım yılı1997
Süre126 dakika
ÜlkeABD
Dilİngilizce
Bütçe10 milyon $
Hasılat225,933,435 $
Resmî sitesi

Can Dostum (İngilizce özgün adıyla Good Will Hunting), senaryosunu Matt Damon ve Ben Affleck'in yazdığı, başrollerinde Robin Williams ile birlikte oynadıkları Oscar ödüllü filmdir. Matt Damon ve Ben Affleck film ile En iyi Senaryo ödülüne layık görülmüştür. Bu filmle kendilerini kanıtlamış, Hollywood Sinema dünyasında saygın bir konuma ulaşmışlardır. Film ile aldıkları ödül onlara sinema dünyasının kapılarını sonuna kadar açmış, birçok dev yapıtta kendi performanslarını sergileme şansı yakalamışlardır. Aradan gecen uzun zamana rağmen film kendini unutturmamış, izleyinin hafızasında kendine yer edinmiştir. Elbetteki filmde Robin Williams'ın sergilediği performans göz ardı edilemez, zaten sergilediği performans ile En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu seçilip Oscar kazanmıştır.

Konusu[değiştir | kaynağı değiştir]

South Boston'lı 20 yaşındaki Will Hunting, hapisten yeni çıkmış kendi kendine matematik öğrenmiş bir dehadır. MIT'de temizlik işçisi olarak çalışır ve boş zamanlarını arkadaşları Chuckie, Billy ve Morgan ile içerek geçirir.

Profesör Gerald Lambeau[1], mezuniyet öğrencileri için bir meydan okuma olarak zor bir kombinasyon matematiği problemi siyah tahtaya yazdığında, Will sorunu anonim olarak çözer, öğrencileri ve Lambeau'yu şaşkına çevirir. Bilinmeyen dehaya bir meydan okuma olarak, Lambeau daha da zor bir problemi daha yayınlıyor. Gece geç saatlerde siyah tahtaya çözüm yazarken Will'i yakalayan Lambeau, başlangıçta Will'in zarar verdiğini düşünerek onu kovalar. Bir barda Will, Harvard College'den mezun olmak üzere olan İngiliz Skylar ile tanışır, Skylar'ın Stanford'da tıp okumayı planladığını öğrenir.

Bu arada, Will'in sorunu çözdüğünü ve vandalizm yapmadığını fark eden Lambeau, onun nerede olduğunu sorar, ancak işe gelmediğini öğrenir. Lambeau, Will'in MIT'deki bir tahliye programıyla yerleştirildiğini ve şartlı tahliye memurunun bilgilerini alır.

Ertesi gün, Will ve arkadaşları, Will'in çocukken zorbalık yapan bir çete ile kavga ederler. Bir polis memuruna saldırdığı için Will tutuklanır. Lambeau duruşmasına katılır ve Will'in kendini savunmasını izler. Will'in hapishaneden kaçınmasını sağlamak için, Lambeau onun Lambeau'nun denetiminde matematik okumasını ve psikoterapi seanslarına katılmasını kabul etmesi durumunda hapishaneden kaçınmasını düzenler. Will kabul eder ama terapistlerine alaycı davranır.

Çaresizlik içinde, Lambeau, şimdi Bunker Hill Community College'da psikoloji öğreten eski kolej odası arkadaşı Dr. Sean Maguire'ı arar. Diğer terapistlerin aksine, Sean aslında Will'in savunma mekanizmalarını sorgular. İlk seansında, Will ölmüş karısına hakaret eder ve Sean ona tehditler savurur, ancak birkaç verimsiz seanstan sonra, Will nihayet açılmaya başlar.

Will, özellikle Sean'ın, 1975 Dünya Serisi'nin altıncı oyununda aşkı ilk görüşte bulduktan sonra biletini vererek eşini nasıl tanıdığını anlattığı hikâyeden etkilenir. Sean'ın biletini teslim etme açıklaması "bir kızı görmek içindi" ve bu kararından pişman değildir. Bu, Will'in Skylar ile bir ilişki kurmasını teşvik eder, ancak geçmişi hakkında ona yalan söyler ve onu arkadaşlarına tanıtmaktan veya evini göstermekten kaçınır. Will, Sean'ı da kendi hayatına objektif bir şekilde bakmaya zorlar, çünkü Sean eşinin ölümünden ilerleyememektedir.

Lambeau, Will için bir dizi iş görüşmesi ayarlar, ancak Will onları Chuckie'yi "baş müzakereci" olarak göndererek alay eder ve NSA'daki bir pozisyonu, ajansın ahlaki duruşunu acımasız bir eleştiriyle reddeder. Skylar, Will'e Kaliforniya'ya taşınma teklifinde bulunur, ancak o reddeder ve ona yetim olduğunu ve koruyucu babasının ona fiziksel olarak kötü davrandığını söyler.

Will, Skylar ile ayrılır ve daha sonra Lambeau'dan ayrılır, yaptığı matematiksel araştırmaları görmezden gelir. Sean, Will'in duygusal acıdan kaçınmak için gelecekteki başarısızlıklarını öngörme konusunda o kadar usta olduğunu ve bu nedenle duygusal acıyı önlemek için ilişkilerini kasıtlı olarak sabotajladığını belirtir. Chuckie de Will'i, görüşmelere girdiği pozisyonlardan hiçbirini kabul etme direnci konusunda sorgular, ona arkadaşlarının asla sahip olamayacağı fırsatları değerlendirmesi gerektiğini, hatta bir gün ayrılmak anlamına gelse bile, arkadaşlarına bu fırsatları en iyi şekilde kullanmayı borçlu olduğunu söyler. Daha sonra, Will'in kapısında beklerken en iyi anının, Will'in bir gün daha iyi bir şeye geçtiğini düşündüğü kısa an olduğunu belirtir.

Will, Sean ve Lambeau arasında, Will'in potansiyeli üzerine ısınan bir tartışmaya tanık olur. Lambeau ayrılır ve Sean ve Will konuşurlar ve hem Sean'ın hem de Will'in çocuk istismarı kurbanı olduğu ortaya çıkar. Sean, Will'in kendi iç şeytanlarının kurbanı olduğunu görmesine yardım eder ve bu onun hatası olmadığını kabul etmesine neden olur, bu da onun Sean'in kollarında gözyaşlarına boğulmasına neden olur. Will, Lambeau'nun ayarladığı iş tekliflerinden birini kabul eder. Will'in sorunlarını yönetmesine yardım ettiği için, Sean Lambeau ile barışır ve bir izin almayı kararlaştırır.

Will'in arkadaşları, işe gidip gelmesi için kullanabileceği bir araba verirler. Daha sonra, Chuckie, Will'i almaya gittiğinde, onun orada olmadığını görür, bu da onun mutluluğuna neden olur çünkü Will, Chuckie'nin yıllardır dileğini gerçekleştirmiştir. Will, Lambeau'ya gitmesi gerektiğini söyleyen bir not bırakarak iş teklifini reddettiğini ve bunun yerine Skylar ile birleşmek için Kaliforniya'ya gittiğini ortaya koyar.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "AFI|Catalog". catalog.afi.com. 19 Ocak 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 14 Nisan 2024.