Camilla (Cornwall düşesi)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Camilla
The Prime Minister, Shri Narendra Modi with Their Royal Highness, the Prince of Wales and the Duchess of Cornwall, at Hyderabad House, in New Delhi on November 08, 2017 (1) (cropped 2).jpg
Eş(ler)i
Andrew Parker Bowles
(e. 1973; b. 1995)

Çocuk(lar)ı Tom Parker Bowles
Laura Lopes
Hanedan Windsor Hanedanı
Babası Bruce Shand
Annesi Rosalind Cubitt
Doğum 17 Temmuz 1947 (1947-07-17) (74 yaşında)
Londra, İngiltere

Camilla Rosemary, asıl adı Camilla Rosemary Mountbatten Windsor olan ya da daha önceki eşinin soyadıyla Camilla Parker Bowles, (d. 17 Temmuz 1947), Birleşik Krallık Kraliçesi olan II. Elizabeth'in gelini ve Galler Prensi olan Charles Mountbatten-Windsor'ın ikinci eşidir.

Camilla Parker, Charles Mountbatten-Windsor ile küçük yaşlarda aşk yaşamasına rağmen hem kendisinin, hem de prensin evliliği ilişkilerinin gecikmesine sebep olmuş; hatta Diana Spencer ile Charles Mountbatten-Windsor ayrılığı bu aşka bağlanmıştır. Diana Spencer'in ölümünün ardından Veliaht Prens Charles ile 2005 yılında II. Elizabeth'in onayı ile evlendi. Genellikle Cornwall Düşesi ve İskoçya'da Rothesay Düşesi unvanını taşır. Düşes, Galler Prensi'nin Kral olması durumunda Kraliçe olarak değil Prenses Konsort olarak anılacaktır. Nedeni ise Prens'in ikinci evliliği olmasıdır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]