Calpis

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Calpis Co., Ltd.
カルピス株式会社
TipKabushiki kaisha
EndüstriMeşrubatlar
Kuruluş1919
KurucuKaiun Mishima
Genel merkeziTokyo, Japonya
SahibiAsahi Breweries
Web sitesicalpis.net

Calpis (Japoncaカルピス, romanizeKarupisu), karbonatsız bir meşrubattır. 1919'da Kaiun Mishima tarafından icat edildi ve Calpis Co., Ltd. tarafından satılmaktadır.

Calpis, sade veya vanilya aromalı yoğurt veya Yakult'a benzer hafif, biraz sütlü ve hafif asidik bir tada sahiptir. İçeriği su, yağsız kuru süt ve laktik asit içerir ve laktik asit fermantasyonu ile üretilir.[1]

İçecek, tüketilmeden hemen önce su veya bazen sütle karıştırılan bir konsantre olarak satılmaktadır. Calpis Water (カルピスウォーター, Karupisu Wōtā) olarak bilinen önceden seyreltilmiş bir versiyonu veya Calpis Soda (カルピスソーダ, Karupisu Sōda) olarak bilinen karbonatlı çeşidi de mevcuttur. Ayrıca kakigōri'yi tatlandırmak için ve kokteyller ve chūhai için bir karıştırıcı olarak kullanılır.

Calpis Co., Ltd. (カルピス株式会社, Karupisu Kabushiki-gaisha), 1919 yılında Kaiun Mishima tarafından kurulmuş olup Calpis ürünlerinin üretimi ve satışından sorumludur. Günümüzde Asahi Breweries'in yan kuruluşudur. Merkezi Tokyo'nun Shibuya semtinde yer almaktadır.[2]

Galeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Asahi Soft Drinks Brand page". Asahi Soft Drinks Co., LTD. 24 Aralık 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 17 Aralık 2022. 
  2. ^ "Company Outline 5 Şubat 2010 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.." Calpis Co., Ltd. 17 Aralık 2022 tarihinde erişilmiştir.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]