İçeriğe atla

California Love

Vikipedi, özgür ansiklopedi
"California Love"
All Eyez On Me albümünden
Tupac Shakur, Dr. Dre single
Formatkaset
TarzGangsta Rap, West Coast Hip Hop
Süre5:35
ŞirketDeath Row Records
YapımcıDr. Dre,Suge Knight

Tupac Shakur, Dr. Dre ve Roger Troutman'ın bestelediği California Love Hip Hop yorumcuları tarafından West Coast klasiklerinden birisi olarak görülmüştür. Şarkının yapımcılığını Dr. Dre ana yapımcılğını ise Suge Knight üstlenmiştir. Şarkı hapisten çıktıktan sonra Tupac Shakur'un muhteşem geri dönüşü olarak yorumlanmıştır. California Love Tupac Shakur'un en tanınmış ve en iyi şarkılarından biri olarak bilinir. Yeni Zelanda'da beş hafta birinci sırada kalan şarkı ayrıca Bilboard Hot 100'de 1 numaraya ulaşmıştır. Tupac Shakur'un bu şarkısı ölümünden sonra bile ödül almaya devam etmiş, "En İyi Rap Performansı" ve "En İyi İkili Veya Grup Rap Performansı" dalında Grammy ödülleri'ne aday gösterilmiştir. Ayrıca şarkı Rap tarihinin ilk çift disklik albümü olarak bilinmektedir. İlklerede devam eden şarkı Tupac Shakur'un Death Row Records dan çıkarttığı ilk albümün ilk teklisidir.

Arka plan[değiştir | kaynağı değiştir]

Tupac Shakur Death Row Records albüm çıkartması ve California Love teklisini yapmasının ardında yatan, şarkı kaydetmek için gittiği Bad Boy Records vurulması ve daha tam iyileşmeden tecavüz suçlamasından hapse atılmasıyla başlar. Suge Knight'ın 1.4 milyon dolar kefaretle serbest bıraktırmasının ardından Tupac Shakur Death Row Records ile 3 albümlük bir anlaşma yapmıştır. Şirkete adımını attığı gibi şarkıları kaydetmeye başlayan Tupac Shakur kısa bir sürede All Eyez On Me albümünü tamamladı. Albümünde kaliteli West Coast Hip Hop şarkıları bulunan Tupac Shakur'un albümdeki dikkat çeken diğer şarkıları onu vurdurttuğunu düşündüğü Sean"Diddy"Combs ve Biggie Smalls hakkında dissleridir.

Konusu[değiştir | kaynağı değiştir]

California Love West Coast ve East Coast arasındaki Rap Sürtüşmelerinin başlangıcı olarak bilinir. Tupac Shakur hapisten çıktıktan sonra kendini vurduttuğunu düşündüğü Sean"Diddy"Combs ve Biggie Smalls için diss hazırlıklarına başlamıştır. Aslında şarkının ana konusu Kaliforniya eyaletinin West Coast'un güçlü bir kalesi olduğunu belirtmek, Thug Life tarzını savunmak ve yaymak, West Coast'u tanımlamak ve West Coast propagandası yapmaktır. Şarkı eğlence,gangsterlik, tanınmış West Coast bölgelerini övmek (Long Beach, Campton,inglewood vb) ve Tupac Shakur'un Rapa geri dönüşünü anlatmaktadır. Şarkı sayesinde çok sert bir geri dönüş yapan Tupac Shakur aynı şidette çok sert eleştiriler almıştır.