İçeriğe atla

Caipirinha

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Caipirinha [[kaipiˈrĩjɐ]] misket limonu, esmer şeker, kaşasa ve kırılmış buz ile yapılan Brezilya kökenli alkollü bir içecektir. Türk asıllı barmenlerin Türkiye'ye gelen Brezilyalı müsterilere Cachaca yerine vodka koyup Caipirinda adıyla satışını yaptığı içecek olarak da bilinir. İçkinin kendine özgü Güney Amerika'da üretilen özel dizaynlı bardakları vardır fakat Türkiye'de genelde çok benzediği için köşeli su bardağı ile servis yapılır.

"Caipirinha" ismi Brezilya Portekizcesindeki caipira kelimesinden türetilmiştir. Anlamı "küçük köylü kızı"dır. Çok popüler ve dünyaca tanınan bu içecek, kısaca 'Caipi' olarak da bilinir.

Yapılışı[değiştir | kaynağı değiştir]

Misket limonu ufak parçalara kesilir. Bardağın içinde esmer şeker ile suyunu bırakıncaya kadar ezilir. Üzerine bardağı dolduracak şekilde kırık buzlar koyulur. Bir çeşit rom olan Cachaca ilave edilir. Bir kaşık yardımıyla karıştırılır, tekrar buz eklenir ve servis edilir.

Çeşitleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Cachaca yerine alkol olarak votka koyulunca adı Caipiroska, aperol koyulunca adı Caipirol, beyaz rum ile hazırlanınca adı Caipirissima olarak bilinir. Ayrıca alkol koyulmadan misket limonu, şeker ve Gingerale ile de yapılabilir.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]