Cabinda Bölgesi

Koordinatlar: 5°03′G 12°18′D / 5.050°G 12.300°D / -5.050; 12.300
Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kabinda ve Angola haritası
Angola haritası, Kabinda açık yeşil ile gösterilmektedir
Kabinda'nın logosu
Kabinda bölgesinin ayrılıkçılar tarafından kullanılan gayri resmi bayrağı

Cabinda veya Kabinda Bölgesi, Angola'nın 18 yönetim bölgesinden birisidir.

Angola toprakları ile herhangi bir karasal bağı bulunmamaktadır. Bölge, birçok politik kurum arasında tartışmalı bir statüye sahiptir. Bölgenin yönetim merkezi aynı isimli Kabinda'dır.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Yüzölçümü 7.270 km² olan bölge, bağlı bulunduğu Angola'dan Kongo Demokratik Cumhuriyeti'ne ait dar bir şeritle ayrılmaktadır. Bu dar şerit ile KDC'nin Atlas Okyanusu'na kıyısının olması sağlanmıştır. Ayrıca buradaki sınır çizgileri tarihsel ülkeler olan Loango, Ngoyo ve Kakongo Krallıklarına kadar geri gitmektedir. 1885 yılında Berlin'de düzenlenen Kongo konferansı ile bugünkü sınırlar belirlenmiştir. Kabinda güneyinde Kongo Demokratik Cumhuriyeti bulunurken, kuzeyinde Kongo Cumhuriyeti (Fransız Kongosu) bulunmaktadır.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

2007 yılının verilerine göre Kabinda bölgesinin 300.000 kişilik bir nüfusu mevcuttur. Nüfusun neredeyse tamamı Bantu toplumunun bir kolu olan Bakongolardan oluşmaktadır. Bölgede nüfus artış hızı çok hızlı yükselmektedir.

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Kabinda'da kereste, kahve, kakao, kauçuk ve palmiye yağı üretilir ve dünyaya ihraç edilir. 1968 yılından beri petrol çıkarılmaktadır ve günlük üretim 700.000 varil civarındadır. Kabinda'da çıkarılan petrol Angola'nın ihraç ettiği petrolün çok büyük bir bölümünü oluşturmaktadır. Kabinda'da çıkarılan ve ihraç edilen petrolden elden edilen gelir ile Angola devlet giderlerinin %80'ini karşılamaktadır.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Bölge, ilk olarak 1853 - 1854 yıllarında Portekizliler'in o bölgeye gitmesiyle önem kazanmıştır. Zaman içinde yerli krallıklar Portekiz'in kendilerini koruması için birçok antlaşma yapmış ve yürürlüğe konulmuştur. 1885 yılında Berlin'de yapılan Kongo Konferansı ile güçlü koloni devletleri o bölgeleri kendi istekleri ve arzuları doğrultusunda kendi aralarında paylaşmış ve sınırları meydana getirmişlerdir. Bunun neticesinde birçok Avrupa ülkesinin arka bahçesini oluşturacak ülkeler oluşturulmuş ve yönetilmiştir.

Ancak ilerleyen yıllarda deniz aşırı yolculuklarda ortaya çıkan yüksek meblağlı harcamalar Avrupa devletlerinin yeni düzenlemelere gitmesini sağladı. Bu bağlamda Portekiz 1956 yılında deniz aşırı illeri olan Angola ve Kabinda'nın tek bir sorumlu başkan tarafından yönetilmesini kararlaştırdı.

Afrika'da yaygınlaşan bağımsızlık hareketleri neticesinde Portekiz sömürgesi Angola ve Kabinda'ya da bağımsızlık hakkını ayrı ayrı tanıma durumuna gelmişti. Kabinda ile 1975 yılında sürdürülen bağımsızlık görüşmeleri sırasında Angola, Kabinda'nın kendisinin hakkı olduğunu iddia etmiş ve Kasım 1975 tarihinde gerçekleştirdiği askeri müdahale ile bu toprakları işgal etmiştir. O tarihten bu yana Kabinda'nın bağımsızlığı için savaşan FLEC örgütü ile Angola askerleri arasında yer yer silahlı çatışmalar yaşanmaktadır.

1974 yılında Kabinda, Afrika Birliği Örgütü tarafından Afrika'nın 39. bağımsız devleti olarak birliğe kabul edilmiştir. Ayrıca ayrılıkçılar tarafından ilan edilen Kabinda Cumhuriyeti, Temsil Edilmeyen Milletler ve Halklar Organizasyonu (UNPO) nun bir üyesidir.

Son olarak 8 Ocak 2010 tarihinde FLEC örgütü, 2010 Afrika Uluslar Kupası kapsamında Angola'daki kupaya katılmak için otobüs ile Kabinda'dan geçen Togo Milli Takımı otobüsünü silahlarla taramış ve üç kişi bu saldırıda ölmüştür. Bu olay neticesinde Togo kupaya katılmaktan vazgeçmiştir.