COMET (programlama)

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Comet, İnternet sayfalarında kullanıcı tarayıcısından herhangi bir istek olmamasına karşın, web sunucusundan kullanıcıya veri göndermeyi sağlayan bir programlama tekniğidir.

Neden Comet?[değiştir | kaynağı değiştir]

Geleneksel olarak web sayfaları sadece, ziyaretçi herhangi bir istekte bulunduğunda ekrana taşınır. Ziyaretçinin her isteğinde, web tarayıcıları bir sunucu istikametinde bir HTTP bağlantısını başlatır ve istekte bulunulan verinin elde edilmesini müteakip bağlantıyı keser. Bu yöntemin dezavantajı ise içeriği güncellenmiş veya değiştirilmiş bir sayfanın, ancak ziyaretçi gerçek anlamda tarayıcısındaki sayfayı yenilediğinde ya da yeni bir sayfaya eriştiğinde görüntülenebilmesidir.

Bu problemin çözümünde, web sayfalarının belli bir parçasındaki değişiklikler için Ajax kullanılarak elde edilen veriler kullanılmaktaydı. Tabii ki bununla beraber toplamda transfer edilen veri miktarı ve istek-sonuç işlemi sürelerinde azalma yaşanırken; aynı anda isteklerin sayısıyla eş zamanlı olarak, sonuçları üreten web uygulamalarının toplam karşılama miktarlarında da artış meydana gelmiştir. Dahası, asenkronize arka plan veri transferleri kullanıldığında, ziyaretçiler toplamda elde edilen verinin ancak bir kısmını kullanabildiği gibi, web uygulamalarının karşılama/cevap verme sıklığı daha da artmaktadır.

Bu tür bir uygulamada problemin getirdiği sıkıntılardan hariç olarak; sunucunun veri gönderebilmesi için, öncelikle ziyaretçinin bir istekte bulunması gerekmektedir. Bu problem, ziyaretçiye veri aktarılmadan önce sunucu tarafında meydana gelen bir olayın beklenmesi ile çalışan uygulamaların önündeki en büyük engeli teşkil etmektedir. Örneğin ziyaretçi sunucuya birtakım veriler gönderir, bu veriler sunucuda işlenir fakat işlem sonucunda veriyi gönderen ziyaretçinin dışındakilerin bu süreç ve sonucunda elde edilen çıktıdan haberleri olamaz -diğer ziyaretçilerin talebi olmaksızın-.

Çözüm olarak sunucudaki bir hareketin/sonucun varlığını aralıklarla yoklayacak bir uygulama tasarlanabilirdi fakat bu pek de düzenli bir çözüm olmayacaktır. Çünkü sürekli sunucuyu yoklayan bir uygulama, söz konusu asıl hareketin/sonucun tamamlanmasında zamanın israf edilmesini ve bunun sonucunda direkt olarak işlemi gerçekleştiren uygulamanın karşılama/cevap verme yükünü etkileyecektir. Ek olarak tabii ki bant genişliğinde de fazladan bir artış söz konusudur.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]