İçeriğe atla

CARE

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Care International
Harita
Kuruluş1945
Hizmet bölgesiDünya çapında
LiderCaroline Kende-Robb
Resmî sitecare-international.org

CARE (Cooperative for Assistance and Relief Everywhere), uzun süreli kalkınma projeleri ve acil durumlar için muhtelif yardım projeleri yürüten uluslararası bir insani yardım kurumudur. 1945 yılında kurulan CARE, küresel açlıkla mücadeleye ilişkin en büyük ve en eski kurumlardan biridir. 2016 yılında CARE, 94 ülkede açlıkla mücadele ve insani yardım temelli 962 proje yürüttüğünü bildirmiştir ve bu projelerden doğrudan 80 milyon; dolaylı olarak ise 260 milyon insan yararlanmaktadır.

CARE, acil durum müdahalesi, gıda güvenliği, su ve sanitasyon, ekonomi kalkınma, iklim değişikliği, tarım, eğitim ve sağlık olmak üzere geniş bir hizmet üretmektedir. Ayrıca yerel, ulusal ve uluslararası düzeyde yoksul insanların hakları için politika değişiklikleri noktasında savunuculuk faaliyetleri yürütmektedir. Bu bağlamda, cinsiyet eşitliği ile kadınların güçlendirilmesi konuları CARE’in özel odak konularındandır.

CARE’in uluslararası alanda faaliyet yürüten organı CARE International 14 ulusal ve özerk yapıdaki CARE derneğinin oluşturduğu bir konfederasyondur.

Dış bağlantılar

[değiştir | kaynağı değiştir]