Cıvata kesici

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Tipik bir cıvata kesici

Cıvata kesici veya diğer bilindiği isimle demir makası, zincirleri, asma kilitleri ve tel örgüleri kesmek için kullanılan bir alet. Cıvata kesicilerin asıl kullanım alanı teslim noktalarında nakliye konteynırlarındaki cıvata mühürleri kesmekti.

Genellikle uzun kollar, kısa uç ve kaldıraç ve kesme kuvvetini en üst düzeye çıkarmak için bileşik menteşelerden oluşur. Tipik bir cıvata kesici, kollarından uygulanan 250 newtonluk bir kuvveti kesici ucunda 20 kilonewtona çevirir.

Açılı kesim, merkezi kesim, eğik kesim ve kırpma dahil olmak üzere cıvata kesiciler için pek çok farklı kesim bıçakları vardır. Cıvata kesici uzunlukları genellikle 304.8, 355.6, 457.2, 609.6, 762.0, 914.4 ve 1 066.8 mm değerlerindedir. Cıvata kesicinin uzunluğu çene ucundan sapın sonu kadar ölçülür.

Cam elyafı kolları olan cıvata kesiciler içinden akım geçen elektrik tellerini kesmek için kullanılabilir. Ayrıca kurtarma çalışmaları sırasında çok yararlı olabilir. Cam elyafı kolların geleneksel dökme kollara veya katı boru kollara göre bir avantajı da hafif olmalarıdır.

Bu araç vandalizm için kullanılagelmiştir.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]