Cıngıllı Holding

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Cıngıllı Holding
Kurucu Nuri Cıngıllıoğlu
Genel merkezi ,

Cıngıllı Holding, 08.02.1993 tarihinde Nuri Cıngıllıoğlu tarafından kurulmuştur.

Holdingin temelleri çoğunluk hissesi Kayserili Cıngıllıoğlu Ailesi’inde olmak üzere demir tüccarlarının çoğunlukta olduğu 79 ortakla kurulan Demirbank'ın kurulmasıyla atılmıştır. İlerleyen yıllarda diğer aile bireylerinin girişimleriyle değişik şirketlerde faaliyet gösterilmesiyle ticari faaliyetleri gelişmiş ve Cıngıllı Holding kurulmuştur.

Cıngıllı Holding, Demirbank'n ana hissedarı olup, Demirbank'ın 2000 yılında TMSF'ye devrinden sonra, devir işleminin haksız ve hukuka aykırı olduğu gerekçesi ile Danıştay’da dava açmış ve Danıştay, devir işlemini hukuk dışı bularak işlemi iptal etmiştir. Demirbank yöneticilerinin tamamı TMSF tarafından ibra edilmiştir.

Türk mevzuatına göre devir kararının iptal edilmesi ile Demirbank TMSF’ye devir edilmemiş statüsünde olduğundan Demirbank'ın hissedarlarına iadesi gerekmiş fakat bu iade gerçekleşmemiştir. Cıngıllı Holding, Demirbank hisselerinin iade edilmemesi üzerine Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi nezdinde tazminat davası açmış, açılan bu dava kazanılmış olup tazminat tutarının belirlenmesi için Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin nihai kararı beklenmektedir.[1]

Cıngıllı Holding, halen Demirbank'ın ana hissedarı konumunda olan, ticari faaliyetlerine devam eden ve ticaret sicilinde kayıtlı bir holding şirketidir.[2] Holding; leasing, factoring, sigorta ve menkul değerler alanlarında da faaliyet göstermektedir.[3]


2007 Yılında iflas etmiştir.[4]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "CINGILLI HOLDİNG A.Ş. VE CINGILLIOĞLU / TÜRKİYE". Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi. 6 Aralık 2016. 14 Mayıs 2016 tarihinde "itemid":%5b"001-159592"%5d} kaynağından arşivlendi. 
  2. ^ "CINGILLI HOLDİNG ANONİM ŞİRKETİ". İstanbul Ticaret Odası. 20 Aralık 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 6 Aralık 2016. 
  3. ^ "Cıngıllı Holding'in amiral gemisi". ntvmsnbc.com. 10 Kasım 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Eylül 2014. 
  4. ^ "Arşivlenmiş kopya". 29 Ekim 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 29 Ekim 2021.