Cenâbet

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Cünüp sayfasından yönlendirildi)
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Cünüp veya cenâbet, İslam'a göre cinsel ilişkide bulunduğu veya vücudundan meni çıktığı halde henüz boy abdesti alarak temizlenmemiş olan (kişi). Bu kavram gündelik konuşmada pis veya hoşlanılmayan kimseleri tanımlamak amacıyla da kullanılır.[1]

Haram ve mekruhlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Cenabet bir kimsenin şunları yapması haramdır:[2]

Cenabet bir kimsenin şunları yapması ise mekruhtur:[2]

  • Yemek ve içmek (gargara ve burna su çekme hariç)
  • Abdestsiz uyumak

Cenabet iken yapılan şu ibadetler geçerli değildir:[2]

Kuran'da[değiştir | kaynağı değiştir]

Cünüp konusundan Kuran'da Nisa ve Maide surelerinde bahsedilir:

"Ey iman edenler! Sarhoş iken ne söylediğinizi bilinceye kadar, bir de -yolcu olmanız durumu müstesna- cünüp iken yıkanıncaya kadar namaza yaklaşmayın. Eğer hasta olur veya yolculukta bulunursanız, veyahut biriniz abdest bozmaktan (tuvalet) gelince ya da eşlerinizle cinsel ilişkide bulunup, su da bulamazsanız o zaman temiz bir toprağa yönelip, (niyet ederek onunla) yüzlerinizi ve ellerinizi meshedin. Şüphesiz Allah çok affedicidir, çok bağışlayıcıdır." (Nisa 43)

"Ey iman edenler! Namaza kalkacağınız zaman yüzlerinizi, dirseklere kadar ellerinizi ve -başlarınıza mesh edip- her iki topuğa kadar da ayaklarınızı yıkayın. Eğer cünüp iseniz iyice yıkanarak temizlenin. Hasta olursanız veya seferde bulunursanız veya biriniz abdest bozmaktan (def-i hacetten) gelir veya kadınlara dokunur (cinsel ilişkide bulunur) da su bulamazsanız, o zaman temiz bir toprağa yönelin. Onunla yüzlerinizi ve ellerinizi meshedin (Teyemmüm edin). Allah size herhangi bir güçlük çıkarmak istemez. Fakat o sizi tertemiz yapmak ve üzerinizdeki nimetini tamamlamak ister ki şükredesiniz." (Maide 6)

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ TDK sözlük: cünüp, cenabet
  2. ^ a b c d The Major Ablution (Ghusl Janabat) al-islam.org. Erişim: 15 Haziran 2013.