Cüce uçar kuskusgiller

Vikipedi, özgür ansiklopedi
21.10, 20 Şubat 2016 tarihinde Vikiçizer (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 16703998 numaralı sürüm (→‎Özellikleri: düzeltme AWB ile)
Cüce uçar kuskusgiller
Beutelmaus brehm.png
Cüce uçar kuskus (Acrobates pygmaeus)
Bilimsel sınıflandırma
Âlem: Animalia
Şube: Chordata
Alt şube: Vertebrata
İnfa şube: Gnathostomata
Sınıf: Mammalia
Alt sınıf: Metatheria (Keseliler)
Üst takım: Australidelphia (Avustralya keselileri)
Takım: Diprotodontia (İki ön dişliler)
Familya: Acrobatidae (Cüce uçar kuskusgiller)
Aplin, 1987
Türler

Cüce uçar kuskusgiller (Acrobatidae), iki ön dişliler takımına ait bir keseli familyası. Familya sadece 2 türü kapsamaktadır: Cüce uçar kuskus (Acrobates pygmaeus) ve tüy kuyruklu kuskus (Distoechurus pennatus).

Özellikleri

Cüce uçar kuskusgillerin iki türünden sadece birisinin, cüce uçar kuskusun havada süzülmesini sağlayan, şemsiye gibi gerilebilen uçma derisi (patagium) vardır bacaklarının arasında. Tüy kuyruklu kuskusda bu yoktur ama vücut yapısı uçan (veya havada dalgalanan) atalardan türediğini göstermektedir. İki türün ilginç ortak özelliklerinden birisi uzun tüylerle kaplı kuyruklarının şekli bir kuş tüyünü andırmasıdır. Cüce uçar kuskus 6 – 12 cm uzunluğa ve 15 - 50 g ağırlığa ulaşır. Postları yumuşak ve gri - kahverengi olur.

Yaşam alanı ve yaşam şekli

Cüce uçar kuskusa Avustralya'nın bütün doğu kıyılarında raslanılır. Tüykuyruklu kuskus ise Yeni gine'de yaşar. İkisi de gece aktif olur ve ağaçlarda yaşar. Gündüzleri genelde kendi yaptıkları bir yuvada veya her türlü saklanabildikleri yerlerde geçirirler. Geceleri telaş içinde yiyecek ararlar. Bireylerinin sayısı 20'ye kadar varan gruplar içinde yaşarlar. Ancak bu gruplarda herhangi bir hirarşi yoktur ve bu birleşimler uzun ömürlü değildir.

Böcek, solucan, meyve veya uzun dilleri ile topladıkları nektar ile beslenirler.

Sınıflandırma

Bu hayvanların sınıflandırılması uzun zaman tartışılmıştır. Eskiden bazıları onları kuskusgiller familyasına koyarken diğerleri keseli yediuyuklayangillere koyulmaları gerektiğini savunurdu. Ancak 1980'li yıllarda ayrı bir familyaya konuldular. En yeni araştırmalara göre hortumlu keselilerin en yakın akrabaları olduğu tahmin edilir.

Kitaplar

  • Ronald M. Nowak: Walker's Mammals of the World. Johns Hopkins University Press, 1999 ISBN 0-8018-5789-9

Dış bağlantılar