Bizas

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Byzas sayfasından yönlendirildi)

Bizas (Antik Yunanca: Βύζας, Çağdaş Yunanca: Βύζαντας) Antik Yunan efsanelerine göre daha sonraları Konstantinopolis ve İstanbul adlarıyla anılan Bizantion kentine adını veren kraldır.

Byzantion'un kuruluşu[değiştir | kaynağı değiştir]

Byzas, bir Dor şehri olan Megara'dan gelen bir Yunan koloniciydi. Bizas ve bir grup kolonici bir şehir kurma görevi alınca şehirlerini kurmak için yer aramaya başladılar. Grup sonuç olarak Kalkedon'un (Bugünkü Kadıköy) karşısında, Haliç ile İstanbul Boğazı'nın birleştiği ve Marmara Denizi'ne aktığı yer olan ve günümüzde tarihî yarımada olarak anılan bölgede karar kıldı.

Ailesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Hikâyeye göre Bizas'ın anneannesi İo nehirler tanrısı İnahos'un kızıdır. Tanrıların kralı olan Zeus bu güzel kızı görünce ona âşık olur ve eşi Hera'dan gizlice onunla birlikte olmaya başlar. Zeus, bir gün İo ile karısı Hera'ya yakalanmak üzereyken kendini bir buluta, İo'yu ise bir ineğe çevirir. Aldanmayan Hera, ineği hediye olarak eşinden ister. Onu Zeus'tan uzak tutmak adına Argos Panoptis adlı canavarın gözetimine bırakır. Ancak Zeus, Hermes'i yollayıp Argos'u öldürtür. Bunun üzerine Hera, ineğe dönüşmüş İo'yu sürekli rahatsız etmesi için ona bir sinek musallat eder. Sinekten kurtulmak için var gücüyle koşan İo boğaza geldiğinde kendini boğazın sularına bırakır ve bu engeli yüzerek geçer.[1][2] Kıyıya çıktığı yerde Keroessa adında bir kız çocuğu doğurur ve bu kız büyüdüğünde denizler tanrısı Poseidon ile evlenerek Bizas'ı doğurur.[3]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Aeschylus, Prometheus Bound, 733.
  2. ^ "Dünya Kenti İstanbul'un Altın Boynuzu: Haliç". 3 Mayıs 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Kasım 2009. 
  3. ^ "Boğaz efsaneleri". 11 Ocak 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Kasım 2009. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]