Byōsoku 5 Centimeter

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Saniyede 5 Santimetre: aralarındaki uzaklık hakkında kısa hikâyeler zinciri (秒速5センチメートルアチェインオブショートストリーズアバウトゼアディスタンス, Byōsoku Go Senchimētoru a chein obu shōto sutorīzu abauto zea disutansu), Makoto Shinkai tarafından 2007 yılında yapılan Japon Anime filmi. Filmin yapımı 22 Ocak, 2007 tarihinde bitti. Filmin bir bölümü 16-19 Şubat, 2007 tarihleri arasında Yahoo!'nun Premium üyelerine Yahoo! (Japonya)'nın video sitesi aracılığı ile ilk gösterimi yapıldı. 3 Mart 2007 tarihinde Shibuya, Tokyo daki Cinema Rise'da filmin tamamı gösterilerek premieri yapıldı. Film Kiraz Çiçeği (桜花抄, Ōkashō), Kozmonot (コスモナウト, Kosumonauto), ve Saniyede 5 Santimetre (秒速5センチメートル, Byōsoku 5 Senchimētoru) olmak üzere üç bölümden oluşmakta olup toplam süresi yaklaşık bir saattir. Shinkai'nin önceki çalışmalarında olduğu gibi bu filmin müziklerini de Tenmon bestelemiştir. Filmin DVD'si 19 Temmuz, 2007 tarihinde satışa sunuldu. Saniyede 5 Santimetre 'nin roman uyarlaması Japonya'daki marketler yerini almıştır. Bu kitap animede konu edilmemiş hikâyeleri de içinde barındırmaktadır.

Karakterler[değiştir | kaynağı değiştir]

Takaki Tōno (遠野 貴樹, Tōno Takaki)

Seslendiren: Kenji Mizuhashi (Japonca), David Matranga (İngilizce)

Takaki filmdeki ana karakterdir. Çünkü ailesinin işleri yüzünden birçok kere taşınmak zorunda kalmışlardır. Takaki ve Akari yakın arkadaş olmuşlardır, ama Akari'nin taşınıp başka bir okula başlamasıyla bu arkadaşlık sona erer. İkinci bölümde, Takaki'nin okulundaki okçuluk kulübünün bir üyesi olduğu ve okçuluk üzerine antrenman yaptığı gösterilir.
Akari Shinohara (篠原 明里, Shinohara Akari)

Seslendiren: Yoshimi Kondō (Bölüm 1) and Ayaka Onoue (Bölüm 3) (Japonca), Hilary Haag (İngilizce)

Takaki'nin en iyi arkadaşıdır ve ilkokulda Takaki'yi sevdiği sanılmaktadır. Takaki gibi Akari'nin de ailesi sürekli taşınır. Akari ilkokuldan sonra Iwafune'ye taşınır. Akari teyzesinde kalıp Takaki'nin yanında Tokyo'da olmak istediği halde ailesi bu isteğe izin vermez. Bir süreliğine Akari ve Takaki mektup yoluyla birbiriyle haberleşirler.
Kanae Sumida (澄田 花苗, Sumida Kanae)

Seslendiren: Satomi Hanamura (Japonca), Serena Varghese (İngilizce)

Takaki'nin lisedeki sınıf arkadaşı. Kanae Takaki'ye aşıktı ama lise 3. sınıf sonuna kadar duygularını Takaki ye söyleyemiyordu. Kanae sörf yapmayı sever ve okula bir motorsikletle gider. Kanae ileride ne yapmak isteyeceğini bilmiyor. Kanae'nin ablası Kanae'nin okuduğu okulda öğremen olarak çalışmaktadır.

Tema[değiştir | kaynağı değiştir]

Film Japonya'da geçer ve 1990'lardan başlayarak günümüz zamanında sona erer.Filmin her bölümünde Takaki Tōno adlı bir çocuk merkez alınmıştır.Önemli bir not olarak ilk bölüm cep telefonlarının yaygın olmadığı ve elektronik postanın henüz kullanılmadığı bir zamanda geçmektedir.

Bölüm 1: Kiraz Çiçekleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Takaki Tōno, Akari Shinohara kendi okuluna geçtiğinde hemen arkadaş olurlar. Benzer ilgi alanları ve düşünceleri yüzünden birbirlerine yakın büyürler. Örneğin ikisi de tatil zamanı mevsimlik alerjilerinden dolayı içeride kalmayı tercih ederler.

Bölüm 2: Kozmonot[değiştir | kaynağı değiştir]

Takaki şimdi Tanegashima'da Uzay Merkezi'nin bulunduğu yerdeki lisede üçüncü sınıfa gitmektedir. Kanae SUMIDA, Takaki'nin sınıf arkadaşıdır ve orta okuldan beri ona güçlü bir aşkla bağlıdır. Fakat Takaki'ye hislerini açıklamak için yeterli cesareti yoktur. Bütün zamanını onunla harcamaktadır hatta Takaki'yle beraber eve yürüyebilmek için okul çıkışında uzun süre beklemektedir. Kanae'nin hisleri Takaki'ye karşı çok belli olmasına rağmen Takaki her zaman onu görmezden gelir ve sadece bir arkadaşı olarak görür. Zamanla Kanae Takaki'nin her zaman biri ile mesajlaştığını veya çok çok uzaklara bakarak dalıp kalarak bir şeyler aradığını fark eder. Bu bölümün sonunda Takaki'nin yazdığı ve kimseye göndermediği mesajların kendisini tekrar ve Akari ile ilgili hayallerden ibaret olduğu açıklanır. Kanae, Takaki'ye karşı güçlü hislerine rağmen onun kendisinin sunabileceğinden daha büyük şeyler aradığınına inanır ve zamanla hislerini ona açıklamaktan vazgeçer.

Bölüm 3: Saniyede 5 Santimetre[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıl 2008'dir ve 3 karakter kendi yollarına gitmişlerdir. Takaki, Tokyo'da bir bilgisayar programcısıdır ve Akari de evlenmeye hazırlanmaktadır. Kanae'nin ne yaptığı ile ilgili kesin belirti yoktur, fakat bitiş görüntülerinde hafif yaşı ilerlemiş görünüşte okyanusun kenarında surf tahtasının yanında uzanmış ve ayrıca Takaki uçağa binerken ona elveda derken görünür. Takaki eski kız arkadaşının da kabul ettiği gibi yaşam şekline ve arkadaşlıklarına zarar verme pahasına Akari'yi özlemektedir. Akari bir gün eski şeyleri karıştırırken Takaki'ye vermek için yazdığı ve göndermediği mektubu bulur. Eski günleri için nostaljik hisler duyar fakat bunların zamanı onun hayatı için geçmiştir. Akari'nin özlemi ve diğer şeyler nedeniyle bir sinir bunalımının sınırında olan Takaki işinden ayrılır.

Bir gün yolda yürürken, tren geçididen geçerken muhtemelen Akari ve Takaki farkında olmadan yan yana geçerler ve birbirlerini tanırlar. İkisi de dururlar ve arkaya bakmaya çalışırken trenler geçmeye başlar ve birbirlerini göremezler. Takaki trenlerin geçmesini bekler fakat kadının gittiğini görür. Kısa bir duraksamadan sonra Takaki kendi kendine gülümser ve yürümeye devam eder.

Filmin Gelişimi[değiştir | kaynağı değiştir]

Makoto Shinkai ki, onun geçmiş çalışır aksine, hiçbir fantezi veya bu filmi bilim kurgu ögeleri olacağını ifade vardı. Bunun yerine, film farklı bir bakış açısından gerçek dünya sunmak için girişim olacaktır. Makoto's film, bu karşı çok yüz mücadele gerçekçi bir görünümü: zaman, mekân, insanlar verir ve seviyorum. Başlığı5 Santimetre saniyedehız gelmektedir olan kiraz çiçekleri yaprakları sonbaharda insanlar bir metaforik temsil, yaşam ve yavaşlık ve hatırlatan insanların genellikle birlikte başlar ama yavaş yavaş içine kayması olan yaprakları ve ayrı yollar.

Görevliler[değiştir | kaynağı değiştir]

Tanıtım Müziği[değiştir | kaynağı değiştir]

Bu şarkı aynı zamanda 1996 yılında gösterilen Moon and Cabbage Japon filminin de müziğidir. Makoto Shinkai nin bu kadar ünlü bir şarkıyı seçme nedeni her gün olan olayların hayalini anımsatmak istemesidir. Ayrıca "everyone knows about" şarkısını seçme nedeni de filme gerçekçilik katmak istemesidir.

Shinkai'nin Diğer Çalışmaları[değiştir | kaynağı değiştir]

Birinci bölümde, Akari ve Takaki Chobi adında bir kediyle karşılaşır ve Mimi adında diğer bir kedi hakkında konuşurlar. Bu karakterler için Makoto Shinkai nin önceki çalışmalarında biri olan She and Her Cat da olduğu gibi bir kaynaktır.


Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Saniyede 5 Santimetre
5CentimetersPerSecond.jpg
秒速5センチメートル
(Byōsoku Go Senchimētoru)
TürRomantik Drama
Anime film
Roman
Wikipe-tan face.svgAnime ve manga (tartışma · geçmiş · izle)