Bursa Tofaş Fen Lisesi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Bursa Ali Osman Sönmez Fen Lisesi sayfasından yönlendirildi)
Bursa Ali Osman Sönmez Fen Lisesi yatakhane binasından görünüm
Bursa Ali Osman Sönmez Fen Lisesi bahçeden görünüm

Bursa Tofaş Fen Lisesi, 1989 yılında Bursa'nın Demirtaş beldesinde Bursa Ali Osman Sönmez Fen Lisesi adıyla eğitim-öğretime başlamıştır. Tek bina ile eğitime başlayan bu okula daha sonraları ek bir yatakhane binası yapılmıştır (1990). Kendine komşu olan ortaokul 1997 yılında alınıp yatakhane yapılmıştır.

Okula 1989 yılından 1992 yılına kadar Muzaffer Kamadan müdürlük yapmıştır. O yıl itibarı ile müdürlüğü müdür başyardımcısı olan Hakkı Altun (Hakkı Baba) devralmıştır 1992-2010. 2010 yılı itibarıyla okul müdürlüğünü Özer AKTEPE devralmıştır. 2011 yılı itibarıyla okul müdürlüğünü Gülistan Ağırman devralmıştır. Fakat yeni atamalar sonucu 8 Haziran 2012 tarihinde yönetimi Remzi Ataman devralmıştır. 2013-2014 eğitim öğretim döneminde ise görevi Türk Dili ve Edebiyatı öğretmeni olan Fatih Türk devralmış, 2018 yılında ise okul müdürlüğüne eski Şükrü Şankaya Anadolu Lisesi müdürü fizik öğretmeni Süleyman Şeker atanmıştır.

Okul, İTÜ ,ODTÜ, Bilkent, Boğaziçi, Hacettepe Üniversitesi gibi yüksek puanlı öğrenci alan üniversitelere birçok mezun vermiştir. Bu mezunlar bugün birçok önemli kurumlarda görev yapmaktadır.

Okul 2014-2015 eğitim öğretim yılında Bursa'nın Nilüfer ilçesinin Özlüce semtine taşınmış ve ismi Bursa Tofaş Fen Lisesi olarak değişmiştir.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]