Burma sütun

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Burma sütun

Burma sütun, (İspanyolca: Columna salomónica), Sarmal sütun olarak da bilinir, mimarlıkta burulmuş bitki sapı biçiminde sütun.

Salomónica adı Roma'da Eski San Pietro Bazilikası'nda bulunan böyle bir sütunun, Kudüs'teki Süleyman Tapınağı'ndan getirilmiş olduğu yolundaki bir söylentiden kaynaklanır. Gian Lorenzo Bernini, eskisinin yerine inşa edilen bugünkü San Pietro Bazilikası'nda gerçekleştirdiği baldakenin dört ayağını gene burma sütun biçiminde yaparak bu türün en ilginç örneklerinden birini yaratmıştır.

Antik Çağ mimarlıklarında burma sütuna pek rastlanmaz. Rönesans öncesinin Avrupa sanatında ve Rönesans'ta da pek yaygın olmayan bir sütun biçimi, barok dönemde yeniden ortaya çıktı. Özellikle İspanyol baroğunun ünlü mimar ailesi Churriguera'lar burma sütunu sık sık kullandılar. Daha başka mimarlar, José Benito Churriguera'nın zarif burma sütunlarını, özellikle de Salamanca'daki San Esteban Kilisesi'nin altarı için yaptıklarını taklit ederek bu öğeyi kullanmayı 18. yüzyıla değin sürdürdüler. Daha sonraki yeni-klasikçi maimarlar, Antik Çağın klasik mimarlığında bulunmadığı gerekçesiyle burma sütuna ilgi göstermediler. Burma sütun Türk ve İslam mimarlıklarında da oldukça az rastlanan bir öğedir.