Bulut Sütunu Operasyonu kronolojisi

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Bulut Sütunu Operasyonu, İsrail Ordusu tarafından, Gazze Şeridi’ne yönelik düzenlenen askerî operasyondur. 14 Kasım 2012 tarihinde, Gazze Şeridi’nden İsrail’e karşı yapılan roket saldırılarına tepki olarak başlamıştır.

Zaman Çizgisi[değiştir | kaynağı değiştir]

10 Kasım[değiştir | kaynağı değiştir]

İsrail’e göre, Gazze Şeridi’yle yaşanan, operasyona doğru giden gerginlik 10 Kasım’da başlamıştı. Gazze Şeridi’nden bir tanksavar, Karni geçiş noktası yakınlarındaki İsrailli bir cipe saldırdı ve ikisi ağır olmak üzere dört askeri yaraladı [1][2]. 16-18 yaşlarında dört Filistinli çocuk, İsrail tarafından düzenlenen hava saldırısı esnasında, futbol oynarken öldürüldü [3].

11 Kasım[değiştir | kaynağı değiştir]

İsrail’e yönelik roket ve havan topu saldırıları ertesi gün arttı ve toplam 64 roket atıldı. Daha uzun menzilli roketler atılmıştı ve verdikleri zararlar da bir o kadar büyüktü. Birçok sayıda İsrailli, atılan roketlerden dolayı yaralanmıştı ve bir sürü kişi de yaşadıkları şoktan dolayı tedavi görüyordu. Evlere ve eşyalara verilen zarar oldukça büyüktü [1].

12 Kasım[değiştir | kaynağı değiştir]

İsrail’den Gazze’ye 21 roket atıldı [1].

13 Kasım[değiştir | kaynağı değiştir]

13 Kasım itibarıyla, İsrail’e 121 roket ve birkaç havan topu atıldı [1].

14 Kasım (Bulut Sütunu Operasyonu’nun başlangıcı)[değiştir | kaynağı değiştir]

Demir Kubbe operasyonun dördüncü gününde İsrailli bir yerleşim alanının üzerinden geçen roketi etkisiz hale getiriyor

İsrail saatiyle, yaklaşık saat 4’te, İsrail Hava Kuvvetleri, Hamas’ın askeri birim şefi, Ahmed Jabari’yi öldürdü. Jabari, İsrail tarafından, bir seri ölümcül saldırının sorumlusu ve 10 yılın üzerindeki terrorist aktivitelerin beyni olduğundan aranmaktaydı [4][5]. Hamas’ın Londra’da bulunan temsilcisi, Osama Hamdan, hava saldırısının ayrıca Jabari’nin oğlunu da öldürdüğünü iddia etti. Fakat, Hamdan’ın bu iddiası çabuk bir şekilde yalanlandı [6] . İsrail ordusu bu saldırının videosunu yayınladı [7]. Ordu ayrıca Gazze’de belirlenen 20 Hamas hedefini vurdu. Bunların içinde, yeraltında bulunan roketatarlar, cephanelikler ve uzun menzilli İran yapımı Fajr-5 füzelerinin bulunduğu depolar vardı [8]. İsrail ordusu, birçok silah deposunun, Gazze’deki yerleşim yerlerine saklandığını ve bunun da, Hamas’ın sivilleri kalkan olarak kullandığının kanıtı olduğunu belirtti. İsrail ordusu sözcüsü, uzun menzilli cephaneliğin çoğunun yok edildiğini [9], bu saldırının amacının İsrail güneyine huzuru tekrar getirmek olduğunu, terör örgütlerini vurmak istediklerini [9] ve sivil kayıpların önlemek istediklerini açıkladı [10] İkisi çocuk olmak üzere, 10 sivil, İsrail saldırılarında öldü [11]. Jihad Misharawi’nin 11 aylık oğlu Omar Misharawi ve BBC Arapça’nın video editörü, Gazze’den atılan bir füzenin erken bir şekilde yine Gazze’de düşüp patlamasıyla hayatlarını kaybetti [12].

Gazzeli militanlar, İsrail şehirleri Beersheba, Aşdod, Ofakim ve Şar Hanegev’e roket atmaya devam etti. Demir kubbe adlı füze savar sistemi 130 füzeyi engelledi [13]. 55 roket, 14 Kasım gecesi Gazze’den İsrail’e atıldı ve İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, kabinesinin, rezervde olan askerleri, büyük bir kara opersyonu için silaha çağırma kararı aldığını anons etti [14].

Mısır ordusu, Sina Yarımadası’ndan İsrail’e 4 roket atıldığını doğruladı. Militanlar tarafından atılan bu roketlerin yanısıra, geçen 18 ayda, aynı alandan birçok sınır ötesi saldırı gerçekleşmiştí [15][16].

Birleşmiş Milletler, Birleşmiş Milletler Yakındoğu Filistin Mültecilerine Yardım Ajansı için çalışan öğretmen Marwan Abu El Qumsan’ın havasaldırıları esnasında öldürüldüğünü açıkladı [17].

15 Kasım[değiştir | kaynağı değiştir]

Kiryat Malakhi’de Gazze’den gelen bir roket tarafından vurulan ev
İsrail hava saldırısı sonrası Gazze’den yükselen dumanlar
İsrail havantopuyla yok edilen Gazze'li bir ev
Kiryat Malachi’de Gazze’den atılan roketlerden dolayı barınağa kaçan çocuklar

İsrail saldırıya gece boyunca devam etti ve Gazze’deki hedeflere 100 üzerinde atış yapıldı. Bir İsrail ordusu sözcüsü, gece süren saldırılar esnasında yedi militanın öldürüldüğünü açıkladı [18].

15 Kasım’da 13 İsrailli yaralanma sonrası tedaviye alındı. Kiryat Malakhi’deki dört katlı bir binanın roketle vurulması sonrası biri kadın 3 İsrailli öldü [19]. Kızıl yıldız (Magen David Adom) doktorları, içlerinde ciddi bir şekilde yaralanmış olan 11 aylık bir bebeğin bulunduğu 5 yaralıyı tedavi etti. Acil servis görevlileri, yıkıntılar arasında kalan kişilere yardım ederken, 5 roket daha atıldı. Aşdod’da bir ev ve Ofakim’de bir okul roketler tarafından vuruldu [20]. Sabah saatlerinde İsrail hava kuvvetleri Gazze üzerinde hem keşif hem de hedefleri vurmak için uçuşlara devam etti. Saldırılar arasında Gazze güneyindeki Khan Younis’in vurulması vardı. Filistinli kaynaklara göre, bu saldırı esnasında bir kadın ve iki çocuk yaralandı [18].

İsrail, saldırılardan etkilenecek bütün yerleşim alanlarına evlerinden çıkmamaları gerektiği anonsunu yaptı ve okulları kapattı [21]. İsrail hava kuvvetleri de Gazze üzerinden uçup, Filistinli toplulukların Hamas binalarından uzak durmalarını uyaran bildirileri dağıttı [22].

İki roket, Tel Aviv’in dış mahallelerine düştü. Roketler her hangi bir kayba veya yaralanmaya neden olmadı. Bu, Guş Dan bölgesinin, Körfez Savaşı’ndan sonra ilk defa hedef alınmasıydı. Körfez Savaşı esnasında Saddam Hüseyin, birkaç roket atmıştı bölgeye [23]. 15 Kasım gecesi, İsrail Hava Kuvvetleri, orta menzilli roketatarların bulunduğu şüphesinin olduğu yerlere 70 bombalı saldırıda bulundu [24]. Filistinli kaynaklar, İsrail Hava Kuvvetleri saldırıları sonucunda Gazze’de 15 kişinin öldürüldüğünü açıkladı. Ölen kişilerin arasında iki çocuk ve beş militan vardı [25][26][27][28].

16 Kasım[değiştir | kaynağı değiştir]

Mısır Başbakanı, Hişam Kandil, 16 Kasım’da Gazze’yi ziyaret etti. Resmi ziyaret nedeni Filistinli halka desteğini göstermekti. Ziyareti gerçekleştirmek için, 3 saatlik bir ateşkes ayarladı [29][30]. 50 civarında roket bu üç saatlik dilimde Gazze’den İsrail’in güneyine atıldı. Hamas neden olarak, bir komutana ait evin ateşkes esnasında İsrail tarafından vurulmasını açıkladı [31], fakat İsrail bu iddiayı tamamen yalanladı. İsrail ateşkesin Hamas tarafından ihlal edildiğini bildirdi [32][33].

4 yaşındaki, Muhammed Sadallah isimli bir Filistinli çocuk, Anazla’daki bir patlama sonucu öldü. İlk başta Hamas, çocuğun İsrailli bir bomba tarafından öldürüldüğünü açıkladı fakat Filistli İnsan Hakları Merkezi, araştırmalarından sonra, çocuğun bir Filistinli roket tarafından öldürüldüğünü açıkladı. Çocuğun annesi her iki olasılığın da geçerli olabileceğini söyledi [34][35]. New York Times, “verilen zarar göz önünde bulundurulduğunda, bunun bir İsrail F-16 sından gelmediği anlaşılır” açıklamasında bulundu ve ölümlerin birçoğunun, Filistin roketlerinden dolayı olduğunu belirtti [36]. İsrail, belirtilen zamanda, o alana bir saldırıda bulunmadıklarını açıkladı [34][37]. ABD haber ajansı, Associated Press, kimsenin bu saldırıya şahit olmadığını ve yerel birimlerin atılan mermiyi aldıklarından, atılan roketlerin kimin tarafından atıldığını anlamanın imkânsız olduğunu yazdı [38]. Mısır Başbakanı, ölen çocuğu eline alıp, “bu çocuk, bu şehit... karşısında sessiz kalamayacağımız bir şeydir” dedi ve Filistinlileri savunacağı sözünü verdi.

16 Kasım akşamı boyunca, Gazze’den 500 civarında roket atıldı. Demir Kubbe bunlardan 184’ünü engelledi. İsrail de, Gazze’deki 500 hedefi vurdu [39]. Filistinden gelen bir roket, Aşdod’daki bir eve çarptı ve 5 kişiyi yaraladı [40].

Aynı akşam, İsrail kabinesi silaha çağırılabilir rezerv askerlerin sayısını 30,000’den 75,000’e çıkarma kararını aldı [41]. Dışişleri Bakanı, Avigdor Lieberman, hükûmetin Gazze’deki Hamas hükûmetini ortadan kaldırma girişiminde olmadıklarını açıkladı [41].

17 Kasım[değiştir | kaynağı değiştir]

İsrail Ordusu, askeri hedeflerini genişletip, Hamas’a ait resmi binaları da ekledi [42]. Bir hava saldırısında, Hamas Başbakanı, İsmail Haniye’nin Gazze’deki ofisi yok edildi. Binanın yıkıntıları arasından 30 kişi kurtarıldı [43][44]. Dünya Sağlık Örgütü, “Gazze’deki hastanelerin yaralılara yetemediğini ve ciddi ilaç ve tıbbi malzeme eksiliği olduğunu” açıkladı. Gazze’deki Sağlık Bakanlığı görevlilerine göre, “382 kişi yaralanmıştı. Bunların 245’i yetişkin ve 137’si çocuktu” [45]. İsrail Savunma Bakanlığı, Kerem Şalom geçiş noktasını, Gazze’ye ihtiyaçların geçişi amacıyla açacağını açıkladı [46].

Güney İsrail’e 70 üzerinde roket atıldı. Kızıl Yıldız’a göre, Filistinli roket saldırıları 16 İsrailliyi yaraladı ve 20 İsrailli de şoktan dolayı tedavi altına alındı [47]. İki Fajr-5 roketi Tel Aviv’e doğru ateşlendi ama Demir Kubbe roketleri etkisiz hale getirdi. İki roket Kudüs dışına düştü. Aşdod’daki bir ev direkt olarak vuruldu ve 5 İsrailli vatandaşın yaralanmasına neden oldu. İki roket Rişon Lezion’a atıldı. Eşkol ve Be’er Tuyiya’daki evler atılan roketlerden dolayı zarar gördü. Bir roket, Batı Şeria’daki bir Filistinli köye düştü ve birçok eve zarar verdi [48].

CNN’e göre, İsrail hükûmeti, tank ve askerleri, Gazze’yi işgal edecek şekilde hareket ettiriyordu [49]. Batı Şeria’da, Gazze’yi destekleyen gösteriler yapıldı ve birçok gösterici İsrailli güçler tarafından tutuklandı [50].

18 Kasım[değiştir | kaynağı değiştir]

İsrail Gazze Şeridi’ni bombardımana devam etti ve ilk defa, İsrailli gemilerden havan topu atıldı. İsrail Ordusu, Hamas’ın roket program başkanı, Yahya Byya’yı öldürdü. İsrail Ordusu’na göre, Byya, birçok roket saldırısından sorumluydu [51]. Gazetecilerin içinde olduğu iki bina İsrail tarafından vuruldu. Bu binalardan birisinde Sky News ve diğer uluslararası haber ajansları vardı ama kimse yaralanmadı [52]. Diğer medya binasının içinde, El-Kudüs TV, Sky News, Press TV [53], ARD, Kuveyt TV, RAI, Rusiya Al-Yawm [54] ve ITN’ye ait ofisler bulunuyordu. İsrail Ordusu, kulelerin tepesinde Hamas’a ait iletişim araçlarının olduğunu ve asıl hedeflerinin bunlar olduğunu açıkladı [55]. Ayrıca, yine İsrail ordusuna göre, Hamas gazeteceleri kalkan olarak kullanıyordu [56]. Sınırsız Gazeteciler, bu saldırıları kınadı [57][58]. Örgütün direktörü, Christophe Deloire, saldırıların sebepsiz olduğunu ve bilgi edinme özgürlüğüne bir tehdit olduğunu söyledi. Deloire’a göre, binalar Hamas’la ilişkili olsa da bu saldırılmalarına sebep değildi. Bu saldırı beş kişiyi yaraladı ve bir kameraman ayağını kaybetti [58]. Yarbay Avital Leibovich, gazetecilerin Hamas’la ilgili binalardan uzak durmalarını önerdi ve başka bir İsrail ordusu mensubu ise Al Kudüs ve Al Aqsa ofislerinin ciddi askeri hedefler olduğunu açıkladı [58][59].

Gazze’den Tel Aviv’e doğru roketler atıldı. Bu roketler Tel Aviv’deki demir kubbe tarafından etkisiz hale getirdi [60]. Hamas televizyonuna göre, bu roketler El-Kassam Tugayları tarafından atıldı. Birçok roket, İsrail’in güneyine atıldı. Bir roket Aşkelon’daki bir binayı vurdu ve iki kişiyi yaraladı. Demir kubbe şehre atılan iki roketi daha etkisiz hale getirdi [61]. Sha’ar Hanegey'li 20 yaşlarındaki bir acil kurtarma görevlisi bu roketlerden birisiyle yaralandı [62][63]. Üç roket Beersheba ve Sderot’taki bir evi vurdu [64][65]. Ofakim’de bir roket, içlerinde bir çift ve iki yaşındaki kızlarının olduğu beş kişiyi yaraladı [63]. Bir yaşlı kadın şarapnelle yaralandı [66]. Üç roket Eşkol’e düştü [67].

İsrail, Kerem Şalom geçiş noktasından, içinde tıbbi malzeme ve gıdanın bulunduğu 80 kamyonun geçişini sağladı [56]. İsrail Dışişleri Bakanlığı, Hamas’ın, içinde dokuz İtalyan, bir Kanadalı, bir Koreli, bir Fransız, altı Japon gazeteci ve iki Türk Kızılay üyesinin olduğu 22 yabancının Gazze Şeridi’nden çıkmasına izin vermediğini bildirdi. Ayrıca İsrail, Hamas’ı basını manipule etmekle suçladı [68][69].

Binyamin Netanyahu, kabinesine, İsrail Güvenlik Güçlerinin, operasyonu ciddi bir şekilde genişletmeye hazır olduğunu bildirdi [70]. İngiliz Dışişleri Sekreteri William Hague, Sky News’e, bir kara saldırısının, İsrail’e uluslararası desteği keybettireceğini söyledi ama aynı zamanda Hamas’ı bu saldırıların sebebi olarak gördüğünü de ekledi. Roket saldırılarını durdurma çağrısında bulundu [71][72].

13 yaşındaki bir kız ve amcası, Gazze şehrine yakın bir plajda otururken, İsrail havan toplarından birisinin çarpması sonrasında öldüler [73]. Bir öğrenci daha İsrail hava saldırısı esnasında öldü ve içlerinde bir okul görevlisinin bulunduğu altı kişi de yaralandı [74].

Al-Dalu ailesinin ölümü[değiştir | kaynağı değiştir]

Gazze’deki Hayy Al-Nasr bölgesinde [75], bir İsrail füzesi, 52 yaşındaki Cemal Muhammed Yasin Al-Dalu ailesinin evini vurdu ve 12 kişinin ölümüne sebep oldu. Ölenlerin arasında 5 çocuk, bir yaşlı kadın ve iki komşuları vardı. Bu ölü sayısı, operasyonun başından beri tek bir roketin en fazla can aldığı saldırıydı [76]. Aynı gün, diğer saldırılarda toplam 14 kişi daha öldü [77]. İsrail’e göre asıl hedef, roket saldırılarından sorumlu olan kıdemlı komutan Yahya Rabia’ydı [78]. Al-Dalu ailesinin bir akrabası, çevredekilerin bu ismi hiç duymadıklarını açıkladı, “Daha önce Yahya Rabia adında kimseyi duymadım bu bir saçmalık” dedi Reuters ajansına [79].

İsrail Ordusu daha sonra hedefin saldırıda ölen polis memuru Muhammed Al-Dalu olduğunu açıkladı [80]. Değişen bu açıklamadan sonra, ordu sözcüsü Avital Leibovich, Al-Dalu’nun bilindik bir terör örgütü üyesi olduğunu ve Hamas’ın askeri koluyla derinden ilişkili olduğunu bildirdi [80]. Al-Dalu’nun komşuları ise ailenin hiçbir militan grupla ilişkisinin olmadığını belirtti [81]. Filistin İnsan Hakları Merkezi, bu saldırıda İsrail’in açıkça ve çekinmeden sivilleri hedef aldığını açıkladı.

19 Kasım[değiştir | kaynağı değiştir]

İsrail 19 Kasım sabah güneş doğarken Gazze Şeridi’ne karşı saldırına başladı. Gazze şehrindeki Az-Zeytun bölgesine yapılan saldırıda Abu Zour, Azzam ve Al-Qattaty ailelerinin evleri vuruldu. İçlerinde 4 yaşındaki çocuk ve iki kadının bulunduğu dört kişi öldü. Filistinli doktorlar, 18 aylık Rana Ash-Shandi adlı bir bebeğin As-Saraya’daki bir saldırıda öldüğünü açıkladı [82].

İsrail Ordusu, Bulut Sütunu Operasyonunun başlangıcından beri, 540 üzerinde roketin Gazze’den atıldığını ve 290’ının İsrail yerleşim alanlarının üzerinden geçerken vurulduğunu belirtti [83]. 135 üzerinde roket, Gazze’den İsrail güneyine atıldı [84]. Aşkelon’a atılan roketlerden dolayı sirenler çaldı. Roketlerin birçoğu etkisiz hale getirildi ama ikisi bir ev üzerine ve boşluk bir alana düştü. Bir roket, bir park alanına çarptı. Üç kişi şoktan dolayı tedavi altına alındı. Aşkelon, Aşdod ve Beersheba’ya atılan yedi roket etkisiz hale getirildi. Sderot ve Eşkol bölgeleri ağır saldırıya tutuldu. Eşkol bölgesinde bir kadın havan topundan dolayı yaralandı [85][86]. Aynı gün, başka bir roket bir okulu vurdu. Aşkelon valisi, “okulun açık olması durumunda bir felaket olacaktı” dedi [85][87][88]. Kızıl Yıldız’da tedavi görenlerin sayısı 252 olarak açıklandı [89].

Sabah saat 2’de, Gazze’deki ikinci büyük polis binası, İsrailli bir hava saldırısında vuruldu [90]. Hava saldırısı CNN ve Al Jazeera tarafından canlı yayınlandı [91]

İsrail Hava Kuvvetleri, Gazze’deki Al Sharouk adlı medya yerleşkesini vurdu ve dört İslami Cihad örgütü üyesini öldürdü [92][93]. Örgüt, kıdemli bir askeri yönetici olan Ramiz Harb’in Gazze’deki saldırıda öldüğünü açıkladı [94]. Aynı saldı, Salem Paul adlı 52 yaşındaki Yunan Ortodoks bir marangozu öldürdü [95]. Bir hava saldırısı Jebeliya Mülteci Kampı’nı vurdu ve iki çocuğun ölmesine sebep oldu [96].

20 Kasım[değiştir | kaynağı değiştir]

İsrail hava saldırı sonrası yıkılan Hamas Hükümet binası
Rişon Lezion bölgesinde Filistinli bir roket tarafından vurulan bir ev

80 üzerinde roket İsrail’in güneyine atıldı [97]. Negev’deki Rejwan isimli Bedevi köyünü vuran roketten dolayı bir İsrailli Bedevi öldü [98]. Filistinli militanlar Beersheba’ya 18 roket attı. 9 roket Demir Kubbe tarafından etkisiz hale getirildi ama 3 roket şehre düştü. Biri bir otobüsün yanına düştü, diğeri başka bir araca zarar verdi ve üçüncüsü ise bir futbol sahasına düştü. Aşkelon’a roketler atıldı. Bunlardan birisi etkisiz hale getirildi ve diğeri de açık alana düştü. Aşkelon’daki Barzilai Tıp Merkezi, doğumevinin yakınlarına bir şarapnel çarpmasından sonra, acil servisini zemindeki korunaklı bir alana taşıdı. Ofakim’de de roket ateşi vardı [99][100]. İkinci defa Kudüs’te sirenler çaldı ve iki roket şehre atıldı fakat ikisi de Batı Şeria açıklarında iki köyün arasına düştü [97][101][102]. Düzinelerce roket Kiryat Malakhi, Sderot ve Aşdod’a atıldı [101]. 13 roket Eşkol Bölgesel Konseyi’ne atıldı ve Gazze tarafında görevlendirilmiş bir İsrail askeri ile başka bir İsrailli sivilin ölümüne sebep oldu [103][104]. Aynı gün, başka bir roket Eşkol’e düştü ve beş kişiyi yaraladı [105] Two rockets were fired at Jerusalem.[97]. Kudüs’e iki roket atıldı [106]. Rişon Lezyon’daki altı katlı bir binayı vuran roket dört kişiyi yaraladı [107].

İsrail savaş uçakları ve ağır topları, onbir Hamas hücresini ve Gazze’deki otuz roketatarı vurdu [108]. Üç Hamas askeri öldürüldü. Ölenlerden ikisi roket saldırılarıyla ilişkiliydi. Bir İsrail ordusu raporuna göre, operasyonun başlangıcından itibaren, 50 silah kaçakçılığı yapılan tünel yokedildi [109]. Sabra’daki iki araca dronlar saldırdı ve altı kişinin ölümüne sebep oldu. Dört kişi, Gazze’deki Bağdat caddesi’nde öldürüldü. Zeytun’da, iki çocuk futbol oynarken, hava saldırısı esnasında öldürüldü [110].

Altı kişi, İsrail’e yardım etmek gerekçesiyle Hamas tarafından idam edildi. Hamas’a ait Aksa Radyo’sundaki bir habere göre, gizli kameralarla suçüstü yakalanladılar. İşbirlikçilikle suçlananlardan birisi motorsiklete bağlanarak sokaklarda sürüklendi [111]. Batı Şeria’daki birçok yerde, Filistinliler İsrailli saldırıları protesto etti. Bazı yerlerde protestocular İsrailli askerlere ve İsrail sınır polislerine taş ve molotof kokteyli attı. Bir Filistinli, Halhul’da bir askere saldırdıktan sonra vurularak öldürüldü. Başka bir Filistinli, Hebron’daki bir İsrailli mahallede molotof kokteyli atarken vuruldu.

Fransa Basın Ajansı’nın bulunduğu bina, İsrail tarafından vuruldu. Haberlere göre, üç roket binaya çarpmıştı. Kimse yaralanmadı. İsrail Ordusu, 7. Katta bulunan Hamas istihbarat operasyon merkezini vurmak istediklerini belirtti [112]. Bir roket, araba içinde olan üç Filistinliyi öldürdü. Ölenlerden ikisi El-Aksa kameramanıydı. Bir diğer roket, araba kullanmakta olan El-Kudüs Eğitim Radyosu çalışanını öldürdü. İsrail saldırıları üstlendi ve ölenlerin Hamas’la bağlantılı olduğunu açıkladı [113][114].

ABD Dışişleri Bakanı, Hilary Clinton, bir ateşkes üzerine ikna etmek için Tel Aviv’e ziyarete geldi [115] ve Binyamin Netanyahu ile görüştü. ABD’nin Hamas’ı terör örgütü olarak kabul etmesinden dolayı Hamas’la görüşmedi [116]. Mısır Başkanı Muhammed Mursi, aynı gün bir anlaşma olabileceğini duyurdu [117]. Buna rağmen, görüşmeler sonuç vermedi ve şiddet devam etti. Hamas sözcüsü aynı günün gecesinde bir anlaşmanın yakın olduğunu açıkladı [118].

21 Kasım[değiştir | kaynağı değiştir]

Bir İsrail savaş uçağı, Jabalia bölgesinde, roket atmaya hazırlanan Hamas hücresine saldırdı. Ayrıca Khan Younis’teki yine roket saldırılarına hazırlanan militanları vurdu [119]. Nusseirat mülteci kampına yapılan bir hava saldırısında, 4 yaşındaki bir Gazzeli kız çocuğu öldürüldü ve annesini de yaraladı. Gazze Şehri’ne yapılan bir hava saldırısında altı kişi öldürüldü. Khan Younis’e yapılan bir saldırıda 80 yaşındaki bir adam ve kızı öldürüldü [120]. Hava saldırısı üç tünel ve iki yeraltı roketatarı vurdu [121]. İki Filistinli, ateşkes akşam saat 9’da resmen başlamadan biraz önce öldürüldü [122].

Gazze’den 116 roket, İsrail’e atıldı [123]. Bir roket, Eşkol bölgesine çarparak 7 kişiyi yaraladı [124]. Sdot Negev, roketlerle yaylım ateşine alındı [125] ve iki roket ise Hof Aşkelon ve Sha’ar Hanegev [126] bölgelerine düştü. Beer Sheva’ya birçok roket atıldı ve bunlardan biri bir evi vurdu [119][127]. İki roket Bnei Şimon’u hedef aldı [128] ve bir roket Netivot’taki bir binayı vurdu [129]. Aşdod’daki bir binanın yakınlarında bir roket patladı [130] ve iki roket Beer Tuvia bölgesine düştü [127]. Gazze Şehri’ndeki Al-Jazeera bürosu, yakınlarındaki abu Khadra’da bulunan bir resmi binanın vurulmasıyla zarar gördü. ABD Haber Ajansı Associated Press’e ait bina da zarar gördü [131]. Fransız Basın Ajansı’nın Gazze ofisi iki defa saldırıya uğradı ve ikinci saldırı esnasında 2 yaşındaki bir çocuğun ölümüne sebep oldu [120][132]. 2012-2013 UEFA Avrupa Ligi’nde Hapoel İroni Kiryat Shmona Futbol Kulübü ve Atletik Bilbao maçı 22 Kasım tarihinde, Haifa’daki Kiryat Eliezer Stadyumu’nda planlanmıştı ama UEFA bölgedeki güvenlik sıkıntısından dolayı maçı erteledi [133].

Tel Aviv Otobüs Bombalanması[değiştir | kaynağı değiştir]

Tel Aviv’de bir otobüste patlama oldu ve 3ü ağır olmak üzere, 28 kişinin yaralanmasına sebep oldu [134][135]. Patlama birçok ofis binasının ve yayalarla kalabalık olan bir alanda oldu [136]. Bu patlama bir barış anlaşmasına ulaşmayı daha zorlaştırdı ve Tel Aviv 2006 yılından sonra ilk defa bu kadar ciddi bir patlamayla yüzyüze gelmişti [137]. İsrail bu saldırıyı terörist bir saldırı olarak adlandırdı [138]. Birleşmiş Milletler, ABD, Fransa ve Rusya sivillere yönelik bu saldırıyı kınadı [136][139]. Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-Moon, “sivilleri hedef almaya sebep hiçbir gerekçe olamaz” diyerek saldırıya olan üzüntüsünü iletti [138] UN Secretary-General Ban Ki-moon deplored the attack saying "there are no circumstances that justify the targeting of civilians."[136][140]. Beyaz Saray, “sivillere yönelik terörist saldırılarının rezilce olduğunu belirtti. Rus dışişleri bakanlığı saldırıyı kanundışı bir terörist saldırısı olarak adlandırdı. İngiliz Dışişleri Sekreteri, “teröristlerin her türlü engellenmesi konusunda tam fikiriz” dedi [139]. Fransız Dışişleri Bakanı aynı şekilde saldırıyı kınayıp, ateşkes çabaları sürecinde geldiğinin altını çizdi [141].

Hamas lideri, Khaled Meshal, kendi grubunun bombalamayla alakasını reddetti [142]. Hamas sözcüsü, Fevzi Barhoum, saldıryı övdü ve “İşgal suçlarına ve Gazze’deki sivillere karşı devam eden katliama doğal bir cevap” olarak adlandırdı [143]. Gazze’deki camilerden patlamanın sesi yayınlandı [144] ve bombalama haberlerinden sonra kutlayıcı silah ateşi görüldü. Hamas televizyonları, saldırıyı öven kişileri yayınladı [144].

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ a b c d "Israeli Ministry of Foreign Affairs". 27 Eylül 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Kasım 2018. 
 2. ^ "MFA Hamas War Against Israel". 8 Ocak 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Kasım 2018. 
 3. ^ "Footballers condemn plans to hold U21 European championship in Israel". The Guardian. 30 Kasım 2012. 2 Ekim 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 30 Kasım 2012. 
 4. ^ Henderson, Barney (14 Kasım 2012). "Hamas military chief killed in Gaza air strike". The Daily Telegraph. Birleşik Krallık. 28 Ekim 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Kasım 2018. 
 5. ^ "Hamas Military Chief Killed". 4 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Kasım 2018. 
 6. ^ Hamas spokesman: We will respond 4 Kasım 2018 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi., Al Jazeera 14 November 2012
 7. ^ "Israeli air strike on Hamas military chief – video released by IDF". The Guardian. Birleşik Krallık. 15 Kasım 2012. 3 Aralık 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 16 Kasım 2012. 
 8. ^ "Haaretz - Israeli News source | Haaretz.com". 23 Eylül 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Kasım 2018. 
 9. ^ a b Lappin, Yaakov (14 Kasım 2012). "Israeli air strike kills Hamas military chief". The Jerusalem Post. 14 Kasım 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 14 Kasım 2012. 
 10. ^ "Gaza rocket fire persists; gov't okays IDF reserves call-up". Ynet news. IL. 15 Kasım 2012. 17 Kasım 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 15 Kasım 2012. 
 11. ^ "Israel hammers Hamas in Gaza offensive". 20 Kasım 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Kasım 2018. 
 12. ^ "Wash Post Errand Palestinian Rocket killed Gaza Baby". 3 Kasım 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Kasım 2018. 
 13. ^ Zitun, Yoav (15 Kasım 2012). "Gaza op: IDF attacked 310 targets; 120 rockets intercepted". Ynet news (tweet). IL. 4 Kasım 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Kasım 2018. IDF sources said that since the beginning of Operation Pillar of Defense 320 terror targets were successfully attacked in Gaza. In addition they stated that the defensive missile system Iron Dome has successfully intercepted 130 rockets fired at Israel. 
 14. ^ "Iron Dome intercepts 13 Gaza rockets; 6 land near Beersheba". The Jerusalem Post. 15 Kasım 2012. 15 Kasım 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 16 Kasım 2012. 
 15. ^ "Egypt confirms rockets fired at border town came from Sinai". 15 Ocak 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Kasım 2018. 
 16. ^ "Egypt security: 3 rockets fired from Sinai toward Israel". 18 Kasım 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Kasım 2018. 
 17. ^ "Death of UNRWA teacher in Gaza". UNRWA. 15 Kasım 2012. 20 Kasım 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 19 Kasım 2012. 
 18. ^ a b "IDF pummels Gaza, orders call-up, after rockets encroach on Tel Aviv". 15 Kasım 2012. 17 Kasım 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Kasım 2012. 
 19. ^ Kristin Deasy (15 Kasım 2012). "Rocket strike in Israel's Kiryat Malachi kills 3". Salon. 4 Kasım 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Kasım 2012. 
 20. ^ Yaakov Lappin (16 Kasım 2012). "Gaza terrorists fire two rockets at Tel Aviv". The Jerusalem Post. 15 Kasım 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Kasım 2012. 
 21. ^ Lappin, Yaakov; Lazaroff, Tovah (15 Kasım 2012). "Gazans fire 95 rockets after Jabari hit". The Jerusalem Post. 26 Şubat 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Kasım 2018. 
 22. ^ "Israel army drops leaflets over Gaza Strip". Maan. 15 Kasım 2012. 20 Kasım 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Kasım 2018. 
 23. ^ "IDF pummels Gaza, orders call-up, after rockets encroach on Tel Aviv area". The Times of Israel. 15 Kasım 2012. 15 Kasım 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 15 Kasım 2012. 
 24. ^ Lappin, Yaakov (15 Kasım 2012). "Air Force hits 70 Gaza Strip targets in an hour". The Jerusalem Post. 18 Kasım 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 15 Kasım 2012. 
 25. ^ "Three dead in rocket attack on Kiryat Malachi". The Times of Israel. 14 Kasım 2012. 12 Ekim 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 16 Kasım 2012. 
 26. ^ Connolly, Kevin (14 Kasım 2012). "Three Israelis killed by Gaza rocket as violence escalates". Birleşik Krallık: BBC. 15 Kasım 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 15 Kasım 2012. 
 27. ^ Lappin, Yaakov (15 Kasım 2012). "Gaza terrorists fire two rockets at Tel Aviv". The Jerusalem Post. 15 Kasım 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 15 Kasım 2012. 
 28. ^ Brulliard, Karin (15 Kasım 2012). "Brief truce quickly collapses as Egypt's PM visits Gaza". The Washington Post. 15 Kasım 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 16 Kasım 2012. 
 29. ^ "Arşivlenmiş kopya" اسرائيل تعلن وقف عملياتها في غزة خلال زيارة رئيس وزراء مصر (Arapça). RT. 16 Kasım 2012. 21 Kasım 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Kasım 2018. 
 30. ^ Sherwood, Harriet (16 Kasım 2012). "Gaza hospital draws on emergency reserves and waits for worse to come". Guardian. Londra. 31 Ekim 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 16 Kasım 2012. 
 31. ^ "Arşivlenmiş kopya" قتيلان و 7 جرحى في غارة اسرائيلية شمال غزة خلال زيارة رئيس الوزراء المصري الى القطاع (Arapça). RT. 16 Kasım 2012. 20 Kasım 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Kasım 2018. 
 32. ^ Greenwood, Phoebe; McElroy, Damien; Spencer, Richard (16 Kasım 2012). "Israel and Gaza conflict: rocket from Gaza lands near Jerusalem". The Daily Telegraph. Londra. Erişim tarihi: 16 Kasım 2012. 
 33. ^ "Egypt-led truce hopes crumble as Gaza rocket rattles Tel Aviv". National Post. 22 Ekim 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 17 Kasım 2012. 
 34. ^ a b "Israeli forces prepare for war as troops mass on Gaza border". Londra: Telegraph. 17 Kasım 2012. 6 Nisan 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Kasım 2012. 
 35. ^ "Shocking: Evidence Indicates Child Whose Death Was Blamed on Israel, Was Actually Killed by Hamas Rocket (VIDEO)". Algemeiner. 7 Ağustos 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 19 Kasım 2012. 
 36. ^ Mistaken Lull, Simple Errand, Death in Gaza 3 Kasım 2018 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi., New York Times 16 November 2012
 37. ^ Gaza's children face grave risks in crowded urban battle zone 24 Eylül 2015 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi., AP 16 November 2012
 38. ^ "Gaza kids at risk in crowded urban battle zone". Daily Star. 18 Kasım 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 19 Kasım 2012. 
 39. ^ "AFP: Israel's Iron Dome plays growing role in Gaza conflict". Google. Agence France-Presse. 16 Kasım 2012. 19 Kasım 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 16 Kasım 2012. 
 40. ^ "Iron Dome intercepts 2 Fajr-5 missiles aimed at Tel Aviv". Jerusalem Post. 8 Mayıs 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 17 Kasım 2012. 
 41. ^ a b Lappin, Yaakov (16 Kasım 2012). "Cabinet OKs 75,000 reservists for possible Gaza operation". The Jerusalem Post. 18 Kasım 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 16 Kasım 2012. 
 42. ^ Rodoren, Jodi (17 Kasım 2012). "Israel Broadens Its Bombing in Gaza to Include Government Sites". New York Times. 17 Kasım 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 17 Kasım 2012. 
 43. ^ Sherwood, Harriet (17 Kasım 2012). "Israeli air strike hits Hamas PM's office". Londra: The Guardian. 13 Ağustos 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 17 Kasım 2012. 
 44. ^ Tunisia foreign minister slams Israel on Gaza visit 26 Aralık 2012 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi., AFP
 45. ^ Nebehay, Stephanie (17 Kasım 2012). "Gaza hospitals stretched, need supplies to treat wounded: WHO". Reuters. 18 Kasım 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 17 Kasım 2012. 
 46. ^ "Israel to open Kerem Shalom crossing into Gaza for aid". 27 Aralık 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 17 Kasım 2012. 
 47. ^ "16 Israelis injured in last 12 hours from rocket attacks". Jerusalem Post. 26 Ocak 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 17 Kasım 2012. 
 48. ^ "Iron Dome intercepts missiles aimed at Tel Aviv". Jerusalem Post. 8 Mayıs 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 19 Kasım 2012. 
 49. ^ "Israel on the brink of war: Violence escalating with Palestinian militants in Gaza – Early Start with John Berman & Zoraida Sam". CNN Early Start. CNN. 16 Kasım 2012. 4 Şubat 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 17 Kasım 2012. 
 50. ^ "Dozens injured in West Bank rallies for Gaza". Ma'an News Agency. 17 Kasım 2012. 22 Mayıs 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 17 Kasım 2012. 
 51. ^ "IDF assassinates head of Hamas' rocket program". Jerusalem Post. 27 Aralık 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Kasım 2012. 
 52. ^ Sam Kiley (18 Kasım 2012). "Gaza: The Moment Media Buildings Were Hit". Sky News. 4 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Kasım 2012. 
 53. ^ "Press TV building in Gaza hit twice in Israeli bombings". 18 Kasım 2012. 28 Kasım 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Kasım 2012. 
 54. ^ "Bombing press: Israeli strike on Gaza media center injures at least 6 (VIDEO, PHOTOS)". RT. 18 Kasım 2012. 20 Kasım 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Kasım 2012. 
 55. ^ "Gaza: Israel Denies Strikes Targeted Media". Sky News. 18 Kasım 2012. 4 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Kasım 2012. 
 56. ^ a b LIVE BLOG: OPERATION PILLAR OF DEFENSE, DAY 5, PART 2 3 Kasım 2018 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi., Times of Israel 18 November 2012
 57. ^ "RWB condemns air strikes on news media in Gaza city – Reporters Without Borders". En.rsf.org. 4 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Kasım 2012. 
 58. ^ a b c "Reporters Without Borders condemns Israeli strikes on building housing media outlets". The Associated Press. 19 Kasım 2012. 19 Kasım 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Kasım 2012. 
 59. ^ Fagge, Brown, Nick, Larisa (18 Kasım 2012). "Sky News offices damaged in missile attack by Israel as cameraman has leg amputated and five other journalists are wounded". Daily Mail. Londra. 19 Kasım 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 19 Kasım 2012. 
 60. ^ "Israeli police say 2 more rockets fired toward Tel Aviv, intercepted by defense system". AP via San Francisco Gate. 18 Kasım 2012. Erişim tarihi: 18 Kasım 2012. [ölü/kırık bağlantı]
 61. ^ "Iron Dome intercepts rockets over TA; 2 injured in Ashkelon". Jerusalem Post. 8 Mayıs 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Kasım 2012. 
 62. ^ "Rocket seriously wounds man in Sha'ar Hanegev region". Jerusalem Post. 21 Kasım 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Kasım 2012. 
 63. ^ a b "Grad hits near car in Ofakim; 5 wounded". Ynet. 4 Kasım 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Kasım 2012. 
 64. ^ "3 rockets strike Beersheba; no injuries". Jerusalem Post. 21 Kasım 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Kasım 2012. 
 65. ^ "Rocket from Gaza strikes home in Sderot". Jerusalem Post. 25 Şubat 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Kasım 2012. 
 66. ^ "MDA: Elderly woman lightly injured in Ofakim rocket strike". Jerusalem Post. 17 Mart 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Kasım 2012. 
 67. ^ "Three rockets fired from Gaza fall in Eshkol area". Jerusalem Post. 21 Kasım 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Kasım 2012. 
 68. ^ "Hamas detains foreign journalists in the Gaza Strip". Ministry of Foreign Affairs. 22 Kasım 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Kasım 2012. 
 69. ^ "Hamas Detaining Foreign Citizens in the Gaza Strip". Jewish Press. 12 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Kasım 2012. 
 70. ^ Harriet Sherwood; Peter Beaumont (18 Kasım 2012). "Israel ready to expand Gaza offensive, says Binyamin Netanyahu". Londra: the Guardian. 15 Ağustos 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Kasım 2012. 
 71. ^ "Gaza: William Hague warns that ground invasion would damage Israel". Londra: the Telegraph. 18 Kasım 2012. 18 Kasım 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Kasım 2012. 
 72. ^ "Gaza: Israel Prepares To Widen Offensive". Sky News. 18 Kasım 2012. 4 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Kasım 2012. 
 73. ^ "THE TOLL IN GAZA" (PDF). National Post. 12 Eylül 2014 tarihinde kaynağından (PDF) arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Kasım 2018. 
 74. ^ "Gaza situation report, 19 November". United Nations Relief and Works Agency for Palestine Refugees in the Near East. 19 Kasım 2012. 29 Ağustos 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 6 Aralık 2012. 
 75. ^ Sanders, Edmund (18 Kasım 2012). "Israeli airstrike hits Gaza family's home, killing 12". Latimes.com. 19 Kasım 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Kasım 2012. 
 76. ^ Craggs, Ryan (19 Kasım 2012). "Dalu Family In Gaza Mourns Dead After Israel Bombs House". Reuters via The Huffington Post. 12 Ekim 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 12 Şubat 2012. 
 77. ^ Issacharoff, Avi (18 Kasım 2012). "As IDF strike kills entire family in Gaza, Israel is starting to get in trouble". Ha'aretz. 28 Kasım 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 19 Kasım 2012. 
 78. ^ "Israel blasts Hamas police building on sixth day of conflict". AFP via ABC News. 18 Kasım 2012. 13 Aralık 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 19 Kasım 2012. 
 79. ^ Maayan Lubell (19 Kasım 2012). "Israel investigating Gaza attack that killed 11 Palestinians". Reuters. 4 Ekim 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2 Aralık 2012. 
 80. ^ a b "Strike that killed Gaza family was 'no mistake': Israel". Agence France Presse via Ahram Online. 27 Kasım 2012. 3 Kasım 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2 Aralık 2012. 
 81. ^ Harriet Sherwood (19 Kasım 2012). "Gaza conflict: family's four children buried as bombardment continues". The Guardian. 
 82. ^ "Three Family Members Killed In Central Gaza". International Middle East Media Center. 21 Kasım 2012. 3 Kasım 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Kasım 2018. 
 83. ^ "Over 540 rockets have hit Israel, 290 intercepted". Israel Defense Forces. 18 Kasım 2012. 6 Aralık 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Kasım 2012. 
 84. ^ "135 rockets fired at Israel Monday; 42 intercepted". Ynet. 4 Kasım 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 19 Kasım 2012. 
 85. ^ a b "Five rockets fired at Ashkelon, one hits a school". Jerusalem Post. 9 Şubat 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 19 Kasım 2012. 
 86. ^ "Two rockets strike house, yard in Ashkelon; none hurt". Jerusalem Post. 9 Şubat 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 19 Kasım 2012. 
 87. ^ "Another Ashkelon school hit as Cairo truce talks continue". Ynet. 4 Kasım 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 19 Kasım 2012. 
 88. ^ "Netanyahu indicates calm must return before Israel will consider Hamas truce terms". Times of Israel. 3 Kasım 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 19 Kasım 2012. 
 89. ^ "MDA: 16 injured in South on sixth day of operation". Jerusalem Post. 17 Mart 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 19 Kasım 2012. 
 90. ^ "Israel blasts Hamas police building on sixth day of conflict". AFP via ABC News. 18 Kasım 2012. 13 Aralık 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Kasım 2012. 
 91. ^ "Video – Breaking News Videos from". CNN.com. 19 Kasım 2012. 20 Kasım 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Kasım 2012. 
 92. ^ "JPost". 12 Aralık 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Kasım 2018. 
 93. ^ "Diplomatic push for Gaza truce". Al Jazeera English. 19 Kasım 2012. 4 Kasım 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 19 Kasım 2012. 
 94. ^ Kalman, Aaron (19 Kasım 2012). "Leading Islamic Jihad operative killed in strike on media center". Times of Israel. 26 Kasım 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 19 Kasım 2012. 
 95. ^ "Egypt: Israel's Gaza Assault to End Tuesday". TIME. 12 Kasım 2012. 23 Kasım 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
 96. ^ "Official: 2 children killed in dawn Gaza strike". Ma'an. 18 Kasım 2012. 1 Kasım 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 19 Kasım 2012. 
 97. ^ a b c "2 rockets fired at Jerusalem; man hurt in Eshkol". Ynet. 4 Kasım 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Kasım 2012. 
 98. ^ "Rockets kill soldier, Bedouin civilian in Eshkol region". Times of Israel. 3 Kasım 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 21 Kasım 2012. 
 99. ^ "Rockets fired at Jerusalem as south takes beating, but ceasefire reportedly on the way". Time of Israel. 3 Kasım 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Kasım 2012. 
 100. ^ "Reserve officer wounded in Eshkol". Ynetnews. 4 Kasım 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Kasım 2018. 
 101. ^ a b "Gaza rocket fired toward J'lem lands in West Bank village". Jerusalem Post. 26 Şubat 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Kasım 2012. 
 102. ^ "Red alert siren sounds in Jerusalem". JPost. 20 Kasım 2012. 26 Şubat 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Kasım 2012. 
 103. ^ Ilana Curiel (20 Kasım 2012). "Israeli soldier, civilian killed by barrages from Gaza". Ynet News. 1 Ekim 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Kasım 2012. 
 104. ^ "Reserve officer wounded in Eshkol". YNetNews. 20 Kasım 2012. 4 Kasım 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Kasım 2012. 
 105. ^ "Rocket hits structure in Eshkol; 5 lightly hurt". Ynet. 4 Kasım 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Kasım 2012. 
 106. ^ "Gaza rocket strikes building in Rishon Lezion". Jerusalem Post. 5 Şubat 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Kasım 2012. 
 107. ^ "4 lightly injured when rocket hits building in Rishon Lezion". Ynet. 4 Kasım 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Kasım 2012. 
 108. ^ "IDF: Latest strikes in Gaza hit 11 terrorist cells". Jerusalem Post. 21 Kasım 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Kasım 2012. 
 109. ^ Yoav Zitun (20 Kasım 2012). "IDF bombards Gaza; 3 Hamas terrorists killed". Ynet News. 4 Kasım 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Kasım 2012. 
 110. ^ Rudoren, Jodi (20 Kasım 2012). "Missile's Firing, Bomb Blasts and Sirens Shatter Gaza Calm". New York Times. 3 Kasım 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Kasım 2018. 
 111. ^ Elior Levy (20 Kasım 2012). "Gaza gunmen kill 6 alleged collaborators". Ynet News. 4 Kasım 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Kasım 2012. 
 112. ^ "Israeli strike hits building housing AFP Gaza office". Agence France-Presse. 21 Kasım 2012. 28 Kasım 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 21 Kasım 2012. 
 113. ^ Ibrahim Barzak (20 Kasım 2012). "Three Palestinian Journalists Killed In Israeli Strikes". AP via Huffington Post. 22 Kasım 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Kasım 2012. 
 114. ^ "Arşivlenmiş kopya". USA Today. Associated Press. 20 Kasım 2012. 21 Kasım 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Kasım 2012. 
 115. ^ Anne Gearan (20 Kasım 2012). "National Security". Washington Post. 21 Kasım 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Kasım 2012. 
 116. ^ "Netanyahu ready for 'whatever action' is needed in Gaza, as Clinton arrives for talks". Fox News. 20 Kasım 2012. 20 Kasım 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Kasım 2012. 
 117. ^ Ravi Nessman (20 Kasım 2012). "Egypt President Mohammed Morsi: Gaza Truce Deal Will Be Reached On Tuesday". AP via Huffington Post. 20 Kasım 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Kasım 2012. 
 118. ^ "Calm elusive as rockets rain in Gaza, Israel". CNN. 20 Kasım 2012. 20 Kasım 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Kasım 2012. 
 119. ^ a b "IDF bombs Gaza; rockets fired at Beersheba". Ynet. 4 Kasım 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 21 Kasım 2012. 
 120. ^ a b "New Gaza raids kill 11". Bangkok Post. 21 Kasım 2012. 
 121. ^ "IDF strikes terror tunnels, rocket launchers in Gaza". Jerusalem Post. 22 Kasım 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 22 Kasım 2012. 
 122. ^ "Israel ends deadly Gaza assault after Egypt brokers ceasefir". Ma'an News Agency. 22 Kasım 2012. 
 123. ^ "DF: 116 rockets fired on Israel on Wednesday; 21 intercepted". Ynet. 4 Kasım 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 21 Kasım 2012. 
 124. ^ "7 injured by rocket in Eshkol". Ynet. 4 Kasım 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 21 Kasım 2012. 
 125. ^ "Rocket barrage fired at Sdot Negev". Ynet. 4 Kasım 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 21 Kasım 2012. 
 126. ^ "2 rockets hit Hof Ashkelon; Sha'ar Hanegev". Ynet. 4 Kasım 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 21 Kasım 2012. 
 127. ^ a b "Rocket barrage on south ahead of truce". Ynet. 
 128. ^ "2 rockets fired towards Bnei Shimon". Ynet. 4 Kasım 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 21 Kasım 2012. 
 129. ^ "1 lightly hurt by rocket in Netivot". Ynet. 4 Kasım 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 21 Kasım 2012. 
 130. ^ "Rocket explodes near building in Ashdod". Ynet. 4 Kasım 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 21 Kasım 2012. 
 131. ^ "AP, Jazeera offices damaged in Gaza airstrikes". Ma'an News Agency. 20 Kasım 2012 EET. 22 Kasım 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Kasım 2012 EST.  Tarih değerini gözden geçirin: |erişimtarihi=, |tarih= (yardım)
 132. ^ Mirkinson, Jack (20 Kasım 2012). "Israel Hits Agence France-Presse Building In Gaza Airstrike". The Huffington Post. 21 Kasım 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 21 Kasım 2012. 
 133. ^ "Kiryat Shmona v Athletic game postponed". UEFA. 21 Kasım 2012. 4 Kasım 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 21 Kasım 2012. 
 134. ^ Ben Hartman (21 Kasım 2012). "Terrorist blows up bus in central Tel Aviv; 10 injured". Jerusalem Post. 22 Kasım 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 21 Kasım 2012. 
 135. ^ "Terror attack: Blast on Tel Aviv bus; 28 hurt". Ynet News. 21 Kasım 2012. 29 Mart 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 21 Kasım 2012. 
 136. ^ a b c "21 wounded in terror attack on Tel Aviv bus". Times of Israel. 3 Kasım 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 21 Kasım 2012. 
 137. ^ "Egypt FM: Israel, Hamas cease-fire to go into effect at 9pm". Jerusalem Post. 2 Mart 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 21 Kasım 2012. 
 138. ^ a b "Israel-Gaza crisis: 'Bomb blast' on bus in Tel Aviv". BBC. 21 Kasım 2012. 23 Nisan 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 21 Kasım 2012. 
 139. ^ a b "White House: Tel Aviv bus bombing is 'outrageous'". Jerusalem Post. 29 Aralık 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 21 Kasım 2012. 
 140. ^ "UN chief Ban Ki-moon 'shocked' by Tel Aviv attack". Ynet. 4 Kasım 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 21 Kasım 2012. 
 141. ^ "US, France condemn terror attack in Tel Aviv". Ynet. 4 Kasım 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 21 Kasım 2012. 
 142. ^ "Hamas leader tells Amanpour his group wasn't behind bombing". CNN. 21 Kasım 2012. 24 Kasım 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Kasım 2018. 
 143. ^ Sherwood, Harriet (21 Kasım 2012). "Tel Aviv bus bombing raises fears in Israel that Gaza conflict will spread". Londra: The Guardian. 3 Kasım 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Kasım 2018. 
 144. ^ a b "Gaza: Celebrations over TA bombing". Ynet. 4 Kasım 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 21 Kasım 2012.