Bully (video oyunu)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Bully
Bully Logo.jpg
Geliştirici Rockstar Vancouver
Yayımcı Rockstar Games
Yapımcılar Jeronimo Barrera
Steve Martin
Tasarımcılar Mike Skupa
Sergei Kuprejanov
Senaristler Dan Houser
Jacob Krarup
Besteci Shawn Lee
Platformlar PlayStation 2, Wii,
Xbox 360, Microsoft Windows, PlayStation 3, PlayStation 4
Çıkış
Tür Aksiyon-Macera
Mod Tek oyunculu oyun
Çok oyunculu oyun Edit this on Wikidata

Bully, Rockstar Vancouver tarafından geliştirilen ve Rockstar Games tarafından yayınlanan bir açık dünya, Aksiyon-Macera video oyunudur. İlk olarak 17 Ekim 2006 tarihinde PlayStation 2 için piyasa sürülmüştür.[3] Daha sonrasında 4 Mart 2008'de Wii ve Xbox 360, 21 Ekim 2008'de Microsoft Windows son olarak ise 22 Mart 2016'da PlayStation 4 platformunda çıkmıştır. Bullworth isimli bir kurgusal şehir içinde geçen hikâye, Jimmy Hopkins'in okul sistemi üzerinde izlediği maceralarını konu almaktadır. Oyun üçüncü kişi bakış açısı ile oynanmaktadır ve gidilecek yerlere bisiklet, kaykay gibi araçlarla ulaşılabilmektedir. Oyuncular Bullworth Akademisi'nde öğrenim görmekte olan James "Jimmy" Hopkins isimli öğrenciyi kontrol etmektedir.

Konusu[değiştir | kaynağı değiştir]

Jimmy Hopkins, annesi ve üvey babasının tatile gitmesi sonucu Bullworth Akademisi'nde okumak zorunda kalan bir gencin maceralarını konu alan bu video oyunu, açık dünya oyunudur. Oyuncular diledikleri gibi şehirde dolaşabilir ayrıca okulda kavga çıkartabilir, derslere girerek sınıfı geçmeye çalışabilirler. Dışarıda ek işlerde çalışıp harçlık kazanabilir ve dilediği gibi harcayabilirler. Okula yeni gelen Jimmy Hopkins, beyaz gömlekli öğrenci tayfası tarafından hoş karşılanmaz ve kavga yaratırlar. Daha sonra müdür ile görüşüp kaydını tamamlayan Jimmy yatakhane'de ilk dostlarıyla tanışır. Gary Smith isminde bir çocuk Jimmy'e arkadaşlık teklif eder ve ilk başlarda iyi görünen bu çocuk ana karakterimiz Jimmy'e ihanet eder. Jimmy Hopkins bir sene boyunca tüm temel derslere girmek ve okulu bitirmek zorundadır. Dersler dışında ana görevlerde bulunmaktadır. Bu görevler sayesinde oyuncu yeni yerler ve mekanlar açmaktadır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Bully Game Info". GameFAQs. 26 Mart 2010 tarihinde kaynağından Arşivlendi. Erişim tarihi: 23 Temmuz 2007. 
  2. ^ Goldstein, Hilary (4 Ocak 2008). "Bully's Scholarly Additions". IGN. 4 Mart 2016 tarihinde kaynağından Arşivlendi. Erişim tarihi: 4 Şubat 2008. 
  3. ^ Richardson, Ben (1 Eylül 2006). "Bully in name change shock". GamesRadar. 3 Mart 2016 tarihinde kaynağından Arşivlendi. Erişim tarihi: 1 Eylül 2006.