İçeriğe atla

Bulgar milisleri

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Bulgar milisleri
Opalchentsi
Bulgar milislerinin bayrağı
Etkin1877-1878
TipiPiyade
BüyüklükKolordu
KarargâhSamara
PatronKolektif liderlik
Savaşları93 Harbi
Komutanlar
Ünlü
komutanları
Nikolai Stoletov
Albay Efim Rinkiewicz

Bulgar milisleri (Bulgarca: опълченци, Opalchentsi), 93 Harbi'ne katılan Bulgar gönüllü ordu birlikleriydi. Bu birimlerdeki insanlara kabaca "halk" veya "alay savaşçısı" anlamına gelen opalchenets-pobornik (опълченец-поборник) adı verildi.

Rus II. Aleksandr'ın savaşı bildirisinin ardından Rus-Türk Savaşında Rusların safında savaşmak için Bulgar gönüllü ordu birlikleri oluşmaya başladı. Bulgar gönüllülerin Rusya'daki buluşma noktası Samara şehriydi. Bulgar Opalchentsi'ye Kutsal Anne ve Kiril ve Methodios'un resimlerini bulunduran Samara bayrağı verildi (bayrak, Sofya'daki Ulusal Askeri Tarih Müzesi'nde tutulmaktadır). Opalchentsi, İkinci ve Dördüncü Şipka Geçidi Muharebesi'nde aktif rol aldı ve savaşın bitiminden sonra Bulgaristan ordusunun bel kemiğini oluşturdu.

Ivan Vazov'un Unutulmuşlar Destanı'ndaki şiirlerden biri, yani "Opalchentsite na Shipka" milislere adanmıştır. Antarktika'daki Vinson Masifi'ndeki Opalchenie Zirvesi, adını 1877-1878 Rus-Türk Savaşı'ndaki Bulgar Gönüllü Gücü'nden ve 1912-1913 Balkan Savaşları'ndaki Makedonya-Edirne Gönüllü Birliği'nden almıştır.[1]

  1. ^ Opalchenie Peak. 22 Temmuz 2020 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. SCAR Composite Antarctic Gazetteer.