Bulgar Kara Kuvvetleri

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Bulgar Kara Kuvvetleri
War flag of Bulgaria.svg
Bulgar Kara Kuvvetleri savaş bayrağı
Ülke Bulgaristan
Bağlılık Savunma Bakanlığı
Tipi Ordu
Büyüklük aktif 36,112 personel
Garnizon/Karargâh Sofya
Patron Yorgi
Marş "Büyük askerlerimiz"
Yıldönümleri 6 May
Komutanlar
Savunma Bakanı Krasimir Karakaçanov
Kara Kuvvetleri Komutanı Tümgeneral Mikhail Popov
Nişanlar
Amblem Bulgarian Armed Forces Ground Troops Emblem.svg

Bulgar Kara Kuvvetleri, (BulgarcaСухопътни войски на България) Bulgar Ordusu'nun ana muharebe gücüydür. Kara Kuvvetleri, 1878'de Osmanlı karşıtı milislerin düzenli ordu haline getirilmesiyle kuruldu. Bulgaristan Krallığı döneminde Savaş Bakanlığı olarak da bilinen Savunma Bakanlığı tarafından yönetildi.

Kara Kuvvetleri, Bulgaristan tarihinin büyük bölümünde savaş için askere alınan kişilerden mükellefti. I. Dünya Savaşı sırasında Bulgaristan'ın nüfusu dört milyon, aktif ordu personeli ise bir milyondu. Komünist Bulgaristan'da 1946-1990 arasında iki yıllık zorunlu askerlik bulunuyordu ancak 1990'da süresi azaltıldı. Zorunlu askerlik 2008'de kaldırıldı ve tüm askerler maaş karşılığı çalışmaya başladı. Bulgar Kara Kuvvetleri; Afganistan, Bosna Hersek ve Kosova'da barış gücü olarak bulundu.

2004'ten beri Kara Kuvvetleri yeniden yapılanma sürecindedir. Bu yeniden yapılanma genel olarak personel sayısını azaltmaya yöneliktir. En son reformlarla tugayların personel sayısı azaltılıp alaylara çevrilirken bir kaç garnizon ve tugay da terhis edildi.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]