Bulduk, Eskipazar

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Jump to navigation Jump to search


Bulduk
—  Köy  —
Karabük'ün Türkiye'deki konumu
Karabük'ün Türkiye'deki konumu
Bulduk'nın Karabük'da bulunduğu yer
Bulduk
Bulduk

Bulduk'un Karabük'deki konumu

Ülke Türkiye Türkiye
İl Karabük
İlçe Eskipazar
Coğrafi bölge Karadeniz Bölgesi
Rakım [1] 1.209 m (3.967 ft)
İklim türü Türkiye'de Karadeniz iklimi
Nüfus (2012)[1]
 - Toplam 77
Zaman dilimi UDAZD (+3)
İl alan kodu 0370
İl plaka kodu 78
Posta kodu 78400
İnternet sitesi: [1]

Bulduk, Karabük ilinin Eskipazar ilçesine bağlı bir köy.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında fazla bilgi olmamakla beraber köyün kuruluşu ile ilgili şu şekilde bir tekerleme vardır: Bulduk Bulduuuk alt tarafı çaylak (dere) üst tarafı yaylak (otlak) bulduuuk bulduuuk. Köyün adının bu şekilde ortaya çıktığı sanılmaktadır.[kaynak belirtilmeli] Köy merkezinde ve yaylasında tarihi yerleşim birimleri ve mezarlıklar bulunmaktadır.[kaynak belirtilmeli]

Coğrafya ve ulaşım[değiştir | kaynağı değiştir]

Karabük iline 56 Km., Eskipazar ilçesine 16 Km. uzaklıktadır. Dağlık ve ormanlık bir alanda bulunmaktadır. Köyün alt tarafından bulduk çayı geçmektedir. Bu çay özellikle kurak geçen yaz dönemlerinde çok azalmaktadır. Bu çayda çeşitli balık türleri yaşamaktayken bu günlerde Bolu Gerede deri işletmelerinin atık maddeleri ile ekolojisi bozulmakta ve balık familyasında ve sayısında hızlı azalma görülmektedir. Köyün komşuları Kuzören, Sobalan köyleri (Eskipazara bağlı) ve Çalca ve Asmaca köyleridir (Bolu Geredeye Bağlı). Köyün bir özelliği de aşağı ve yukarı olmak üzere 2 mahalle olmasıdır. 15 Km. güneydoğusunda az sayıda da insanın kullandığı yaylası vardır. Bu yayla Çankırı Çerkeş ilçesine bağlı Eşöğren Köyü ile sınır komşusudur. Köyün güney ve güneydoğu istikametlerinde kara ve sarıçam ormanlıkları, kuzeyinde de meşelik vardır.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıl Kadın Erkek Toplam
2012 37 40 77 [1]
2011 38 38 76 [1]
2010 110 [1]
2000 65 56 121 [1]

Köyde sınırlı tarım ve hayvancılık alanları olduğu için genç nüfus özellikle Karabük merkez ve İstanbul olmak üzere diğer bölgelere göç vermiştir. Yaz döneminde dışarıda ikamet edenlerin 2-3 aylığına köye gelmesiyle nüfus kısmen artmaktadır.

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Tarım sınırlı alanlarda ve arpa,buğday tahılları ile yapılmaktadır. Tarımda eski usul araç gereçler(Tırpan) kullanılmakla birlikte az sayıda traktör mevcuttur. Kırsal alanlarda eskisi gibi ekim yapılmamaktadır. Tarımdan elde edilen ürünler sadece köylünün kendi ihtiyaçlarını karşılamaya yöneliktir.Köyde su sulama sıkıntısı vardır. Hayvancılık birkaç aile tarafından yapılmaktadır. Bölgenin engebeli ve dağlık olması nedeniyle karasığır dediğimiz büyükbaş hayvancılık yapılmaktadır. Yine birkaç aile tarafından arıcılık yapılmakta olup doğal bal bulmak mümkündür. Küçükbaş hayvancılık da sınırlı sayıda yapılmaktadır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün altyapı bilgileri[1]
Sağlık Evi Sağlık Ocağı İlköğretim Okulu PTT Şubesi PTT Acentesi Su Şebekesi Kanalizasyon
Yok Yok Var Yok Yok Var Yok

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b c d e f g "Bulduk, Eskipazar Köyü" (Türkçe). YerelNet.org.tr. 9 Haziran 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20150609013652/http://www.yerelnet.org.tr/koyler/koy.php?koyid=267152. Erişim tarihi: 14 Ocak 2015. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]