Bulanık, Ardanuç

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Bulanık
—  Köy  —
Artvin
Artvin
Ülke Türkiye Türkiye
İl Artvin
İlçe Ardanuç
Coğrafi bölge Karadeniz Bölgesi
Nüfus (2000)http://www.yerelnet.org.tr/koyler/koy.php?koyid=236773
 - Toplam 547
Zaman dilimi UDAZD (+3)
İl alan kodu 0466
İl plaka kodu
Posta kodu 08300
İnternet sitesi: http://www.yerelnet.org.tr/koyler/koy.php?koyid=236773

Bulanık, Artvin ilinin Ardanuç ilçesine bağlı bir köydür.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün gelenek, görenekleri örf adetlerin yaşatıldığı bir köydür. Köy halkı dayanışma ve yardımlaşmayla dışarıya çok fazla ihtiyaç duymadan imece usulü işlerini görmektedirler.Komşuluk ilişkilerine son derece önem veren köy halkı aralarına tüm sorunları diyalog yolu ile çözerken köy içerisinde saygınlığı olan insanları kaanat önderi olarak dikkate alırlar.yemekleri daha çok yörede yetişen sebze,bitki ve gıdalardan temin edilir.Bunlara örnek Bucuko denilen, sırık fasulyesi kurutularak yapılan yemek, mısır unundan yapılan Papa yemeği ortasına tereyağı dökülerek ayranla yenir. Peynir Kuymağı,Muğlama,Tırta Aşı,Ğarşo,Lenger KebabıYörede yetişen patatesten yapılır nadiren içerisine kuşbaşı et konur fırına sürülerek yapılır,Yaprak Döner,Pancar Aşı Yaylalarda yetişen bir ot çeşidi yazın toplanır kurutulur, kışın sütlü ve bulgurla yapılır Madımak,Kete,bişi,Kaymak Kuymağı Mısır unundan yapılır, Gevrekli Buğday unundan ve mısır unundan yapılır bir tür çörek, Ayrıca unutulmaya başlanmış olan Furuç,Gağahlat (banta),armut ve elmanın kesilerek güneşte kurutulması ile yapılır.Ayrıca köyde arıcılık, küçük baş hayvan yetiştirciliği de vardır.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Artvin iline 59 km, Ardanuç ilçesine 17 km uzaklıktadır. Etrafı ormanlarla çevrili olup, karanlık meşe ormanları köy sınırları içerisindedir. Yalnız çam dağları ve kaçkar uzantıları da köy coğrafyasına kadar uzanır.Güney doğusunda bulunan mezra (Lori) ve yaylaları Erzurum, Olur, Oltu ve Ardahan la sınırdır.Köy rakımı yaklaşık 1300 metre olup yaylaları 8–10 km uzakta ancak 1500-2500 metre yüksekliğe 1 saat gibi kısa bir mesafede çıkılır. Kuzayinden geçen Bulanık deresi yaklaşık 30–35 km sonra Çoruh Nehri ile buluşur.Yayla yolu üzerinde bulunan Balkaya görülmeye değer bir doğa harikasıdır,Bulanık yaylasında bulunan AĞBAYIR yarım ay şeklinde 200-250 metre yüksekliğinde 3000-4000 metre yarıçapında bir tektonik oluşumdur. Köy halkının seyir yeri olarak yıllardan beri görülmeyi beklemektedir. Lori mezrası dünyanın en güzel doğa harikalarından biri olup arıcılık için son derce uygundur. Yılın 7-8 ayı yeşilin ve çiçeğin kol gezdiği endemik bir bitki örtüsüne sahiptir.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Nüfusü giderek azalmaktadır.Dışarıya göçlerle nüfusunu büyük ölçüde kaybetmiştir. Özellikle Bursa ve İzmit'e yoğun göçler vermiştir. Köyde yaşlı nüfus çoğunlukdadır. Köy nüfusu köyün kendi festivali olan Soçluk Festivali öncesinde ciddi oranda artmaktadır.

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 580
2000 647
1997 680
1980 890
1946 1150

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. "Buna karşın tarıma dayalı ekonomiden bahsetmek oldukça zordur. Zira son 20-25 yılda 1980 öncesi ekili alanlar bugün tamamen diyebileceğimiz oranda terk edilmiştir. Bunun sebebi çok çeşitlidir. Ancak bu nedenlerin başında göç sebebiyle çalışabilir nüfusun azalması ve devletin ekomomi politikası gelmektedir. Artvin İli genelinde olduğu gibi Bulanık Köyü'nde de zaten çok az olan ekilebilir arazi, ekilmesi durumunda da verim çok düşük olmaktadır. Diğer tarım bölgelerindeki girdiler buralarda pek kullanılmamakla birlikte, maliyet yüksekliği nedeniyle ekilebilir alanlar evlerin önündeki küçük bahçeler dışında terk edilmiştir. Geçmiş yıllarda mısır, buğday, arpa vb. ekilebilir alanlar (tarlalar) şimdilerde tamamen çayır ve mera haline dönüşmüştür. Devletin, Dünya Bankası-İMF kaynaklı köylüye-tarıma "doğrudan destek" adı altında yapılan ödemeleri, tüm Türkiye'de olduğu gibi Bulanık'ta da köylüyü tembelliğe itmiş ve buralarda da tarımı bitirmiştir, diyebiliriz. Köy halkından çalışabilir insan gücü olanlardan bazı haneler hayvancılıkla uğraşmaktadırlar. İlk baharda mezralara, yazın ise yaylalara çıkılarak hayvancılık yapılmaya çalışılmaktadır. Bu uğraşlar sonucu elde edilen gelirler ise bezen kendi gereksinimlerini karşılamaya yetecek kadar bile olmamaktadır. Köylü tarım ürünü olarak fasulye, patates, soğan ve yağ, peynir, süt vb birkaç kalem gıda maddesinin dışındaki gıda gereksiniminin tamamını dışarıdan temin etmektedir. Yaz aylarında belki bazıları için birkaç gün orman işçiliği yapan bazı köylüler için artık bu olanak da yok olmaya başlamıştır. Bu insanlar orman köylüsü olmanın olanaklarından da artık yararlanamamaktadırlar.1980 öncesi yıllarda böyle bir ekonomik gelir kısmen vardı. Köyde yaşayan hane halkı nüfus genellikle 70 yaş üstü yaşlılardan oluşmaktadır. Bu insanların ekonomik geçim kaynakları ise kendi bahçe bitkileri dışında çiftiçi bağ-kur emekli maaşlarından oluşmaktadır. Tırnak içi kısım Gökhan Dede'nin ilavesidir.)" Köyde okuma yazma oranı yüksek olması sebebi ile, köyün yaklaşık nüfusunun 4-5 katı Ankara-Gölbaşı, Bursa Merkez, Adapazarı,Kırşehir,Tokat ve İzmir Kemalpaşada hayat mücadelelerine devam etmektedirler.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde, ilköğretim okulu vardır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır.Bu içme suyu şebekesi 1992 yılında bitmiş, kanalizasyon şebekesi 1993 yılında dönemin muhtarı olan Tuncer Gümüş tarafından programa aldırılmıştır. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. 1978 yılında kâğıt üzerinde açılmış olan Sağlık Ocağı, Tuncer GÜMÜS'ün Muhtarlik döneminde 1990 lı yılların ortalarında var olan sağlık evi ve lojmanı Sağlık Ocağı olarak hizmete açılmıştır.Yine 1990'li yillarda Tuncer GÜMÜS döneminde Bulanik Köyü mezrasi (Lori) ve Bulanik Köyü Yaylasina Elektrik hatti çekilerek mezra ve yayla evlerinde elektrik mevcut hale getirilmistir.Fehmi Morkanın Muhtarlık dönemimde Hazık Eren e ait olan Napuzar tarladan köy imece usulü ve köy salma yöntemi ile bedeli ödenerek köy adına tapusu alınmıştır.Ancak yaklaşık 25 yıl geçmesine rağmen devlet tarafından var olan bu arsaya Sağlık Ocağı yapılmamıştır.Bulanık Köyü Bölgesinin en büyük ve gelişmiş köyü olmasına rağmen Bölge Okulu, Sağlık Ocağı vb hizmetler farklı yerlere gidilerek alınmaktadır.Bulanık Köyünde konuşlanmış olan Jandarma Karakoluda 10 para köye bakmaktadır dolayısıyla bölge halkının hizmetine sunulacak devlet hizmetlerine en uygun ve ekonomik çözüm de merkez köy olması sebebi ile Bulanıktan yapılması daha mantıklı ve akılcı yaklaşımdır. Bulanık köyünün ilçeye uzaklığı 17 km olup bunun ilçeden başlamak üzere yaklaşık 8–10 km asfalt olup (asfalt yok kısmı ancak 2006 yılında yapılmış olup,)devamı toprak yoldur. Köyde elektrik ve sabit telefon vardır.Bulanık Köyü Merkez ve 2 mahalleden oluşmaktadır Kuzey batısında Kirazlı Mahallesi yaklaşık 55-60 hane Kuzeyinde Yeni Rabat Mahallesidir.Yeni Rabat (Rabat) antik bir kent özelliği ile gün yüzüne çıkmayı bekliyor.Rabatta bulunan kilise tahmini 10.YY da inşa edilmiş döneminde bölgenin manastırı olma özelliği ile dikkat çekiyor.Tarihi bir bölge olarak Kilisesi (Rabat Kilisesi), Kalesi,Şelaleleri ve Muhteşem doğası ile Bulanık Köyü ve Rabat görülmesi gereken ender coğrafyalardandır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]