Budapeşte metrosu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Budapest metrosu harita (2014)
Metronun eski bir fotoğrafı, Andrássy Bulvarı
Sovyet yapımı metro istasyonu

Budapeşte Metrosu (Macarca: Budapesti metró) Macaristan'ın başkenti Budapeşte'deki hızlı toplu taşıma sistemidir. Budapeşte metrosu dünyanın en eski ikinci metrosudur. 1979 yılında Dünya Miras Listesi'ne dahil edilmiştir. Metro ağı, üç hattan oluşur. Her hattın bir numarası ve rengi bulunmaktadır. Dördüncü metro hattı halen yapım aşamasındadır. Dördüncü hattın ilk kısmı 2010 yılında açılacaktır. Beşinci hattın yapımı da planlama aşamasındadır.

Çalışma saatleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Budapeşte Metrosu sabah 4.30'dan akşam 11.00'e kadar çalışmaktadır. Kalabalık saatler olan sabah 6 ile 8 arası öğleden sonra 2 ile 5 arası her iki veya üç dakikada bir sefer düzenlenmektedir. Sabahın erken saatlerinde veya gecenin ilerleyen saatlerinde sefer sıklığı 10-15 dakikada bir yapılmaktadır. Noel Gecesi (24 Aralık) öğleden sonra 3'e kadar çalışmaktadır. Tatil günleri ve özel günlerde önceden ilan edilmek kaydıyla, seferler daha erken saatlerde bitirilebilir.

İstatistikler[değiştir | kaynağı değiştir]

Metronun toplam uzunluğu 31.7 kilometre uzunluğundadır. Toplam 40 istasyon bulunmaktadır. 12 yeni metro istasyonu inşaat halindedir. Ayrıca iki metro istasyonu ise transfer merkezi olarak düzenlenmektedir. Günlük 1.27 milyon kişi tarafından kullanılacaktır.