Buca Stadyumu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Buca Belediye Stadı sayfasından yönlendirildi)
Şuraya atla: kullan, ara
Buca Stadı
Tam isim Buca Belediye Stadı
Yer Buca, İzmir, Türkiye
Temel atma ?
Yenileme 1990, 2005
Zemin Çim
Ev sahibi Altay
Kapasite 2.500

Buca Stadyumu Bucaspor'un kurulduğundan beri 2008-2009 sezonunun devre arasına kadar kullandığı staddır. İlk yıllarında toprak sahadan oluşan alan, Bucaspor'un 3. Lig'e katılıp profesyonel olduğu 1980'li yıllardan sonra tribün inşa edilerek tam bir stad hüviyetine kavuşmuştur.

Stad, kulübün 2. Lig'e terfi ettiği 1990 senesinde büyütülmüş metal banklar yerine çimento üzerine kalıplarla günümüzdeki modern tribünleri inşaa edilmiştir. 2005'te ise Universiade Oyunları için yenilenmiş, beton üzerine sarı-lacivert koltuklar takılmıştır. Soyunma odaları yenilenmiş, futbolcuların ayrı tünellerden çıkmaları sağlanmıştır. Yedek kulübeleri modernize edilerek son derece çağdaş şekle getirilmiştir. Doping odası ve müsabaka öncesi futbolcuların ısındığı salona tadilat yapılmış, stadyum içi reklam panoları ve basın tribünü çağdaş bir görünüme kavuşturulmuştur.

Ne var ki 2.500 kişilik kapasiteye sahip olan stad, artık Buca ilçesinin beklentilerini karşılayamıyordu. Tek giriş kapısı olması, tek tribünü olması ve yer darlığından dolayı da bunlara çare bulunamaması yeni bir stad yapma gereksinimini doğurdu. Böylece Buca'nın Evka-1 semtinde yeni bir stad yapımına başlandı. Bucaspor 7 Aralık 2008'de bu stadta son karşılaşmaya çıktı ve Turgutluspor'u 2-1 mağlup etti. Stadta Bucaspor'un son golünü Taner Taşçı attı.

Bucaspor bu stadta 2 defa 2.Lig Kademe Grubu ve bir defa 3. Lig şampiyonluğu yaşamıştır. Son olarak da 2008-2009 sezonunda klasman grubunu lider bitirerek stada güzel bir veda etmiştir. Yükselme Grubu maçlarından itibaren Buca Arena'da oynamaya başlayan Bucaspor, sene sonunda da şampiyon olarak 1. Lig'e yükselmiştir.

2008-2009 sezonunun ikinci yarısında stadı Altınordu kullanmıştır. Ertesi yıllarda da stadı zaman zaman Altınordu ve İzmirspor kulüpleri kullanmaya devam etmiştir. Ayrıca Bucaspor bazen antrenman maçlarını burada oynayabilmektedir. Stad halen Bucaspor'un altyapı takımlarına da açıktır. Son yıllarda Buca Belediyesi stadı yıkıp halka açık bir alan etmeyi hedeflemektedir.