Buğra Uğur

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kudelski (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 22.44, 13 Ağustos 2016 tarihli sürüm (Bağlantı düzeltme)
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Buğra Uğur; (d.11 Mayıs 1959, İstanbul - ö.30 Haziran 2012, Kaş) besteci aranjör ve orkestra şefi. 1982 Eurovision Türkiye Finali'nde 3. olan Selmi Andak bestesi "Gramofon"un aranjörü; 1983 yılında Türkiye'yi temsil eden Çetin Alp tarafından seslendirilen; "Opera"nın bestecisi ve aranjörü; Eurovision 1983'te Orkestra'yı yöneten; Türkiye'nin önemli müzisyenlerinden İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası keman sanatçısı Jülide Uğur ile evli.İki oğulları var.Buğra Uğur’un 1978 yılında çıkardığı ilk virtüöz albümü "Duyguların Seslenişi" ile başladığı albümüne Buğra Uğur’la 30 Yıl - Gece Düşleri, Median Music Marketing ve Ossi Müzik işbirliğiyle yayınlandı.

30 yıllık yolculuğunda, daha çok besteci ve aranjör kimliğiyle öne çıkan Buğra Uğur, film ve tiyatro müziklerinin üretim sürecinde de yer aldı. Müzik hayatında birçok kez Eurovision, Kuşadası ve Akdeniz şarkı yarışmalarına besteleri ile katılan Buğra Uğur; Ajda Pekkan, Füsun Önal, Kayahan, Nilüfer, Sezen Aksu ve Zerrin Özer gibi ünlü sanatçıların çalışmalarına aranjör, besteci ve söz yazarı olarak da katkıda bulundu.

kalp krizi sonucu 2012 haziran ayında kaybettiğimiz Uğur 53 yaşındaydı

Duyguların Seslenişi albüm içeriği

1-GECE DÜŞLERİ – BUĞRA UĞUR Müzik: Buğra Uğur 2-KAVAK YELLERİ – ZUHAL OLCAY Söz: Nilüfer Yumlu-Ülkü Aker (Taksim Edisyon) Müzik: Buğra Uğur 3-İNKAR ETME – ASYA&YUSUF BÜTÜNLEY Söz: Nilüfer Yumlu (Taksim Edisyon) Müzik: Buğra Uğur 4-ÜZÜM BUĞUSU GİBİ AĞLARIM– NİLÜFER Söz: Aysel Gürel Müzik: Buğra Uğur 5-YALNIZIM (UZAK BİR ŞEHİRDE) – VOKALİZ Söz: Zeynep Talu (Portal ) Müzik: Buğra Uğur 6-OPERA – ÇETİN ALP&Kısa Dalga (1983) Söz: Aysel Gürel Müzik: Buğra Uğur 7-İLK DEFA – NİNO VARON Söz: Zeynep Talu (Portal) Müzik: Buğra Uğur 8-PRENSES – BUĞRA UĞUR Müzik: Buğra Uğur 9-BOSNA’DA BIRAKTIM KALBİMİ – BUĞRA UĞUR Söz: Aysel Gürel Müzik: Buğra Uğur 10-SUDAKİ NİLÜFER – BUĞRA UĞUR Müzik: Buğra Uğur 11-SEVGİ TAM OLMALI – BUĞRA UĞUR Söz: Leyla Tuna Müzik: Buğra Uğur Bonus Track 12- OPERA (İngilizce versiyon) – ÇETİN ALP&Short Waves (1983) Söz: Suna Yıldızoğlu-Aysel Gürel Müzik: Buğra Uğur

30 Haziran 2012 (53 yaşında)

kaynak:BUĞRA UĞUR'LA 30 YIL - GECE DÜŞLERİ