Bruttia Crispina

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Bruttia Crispina

Bruttia Crispina ya da Crispina (164-193) Roma İmparatoriçesi ve Roma İmparatoru Commodus'un karısı.

Crispina’nın annesi bilinmemekle beraber babası iki defa konsüllük yapmış olan Gaius Bruttius Praesens'dir. Crispina’nın baba tarafından büyükbabası ve annesi, konsül ve senatör Caius Bruttius Praesens ve yine iki defa konsüllük yapmış olan Manius Laberius Maximus'un zengin mirasçı kızı Laberia Hostilia Crispina'dır. Crispina'nın erkek kardeşi geleceğin konsülü Lucius Bruttius Quintius Crispinus'dur. Babasının ailesinin kökeni Volceii'den (Lucania, İtalya) gelir ve Roma İmparatorları Trajan, Hadrianus, Antoninus Pius ve Marcus Aurelius'la yakın bağlara sahiptir. Crispina, Roma ya da Volceii'de doğup büyümüştür.

Crispina, Commodus'la 178 yazında (belki de Temmuz) evlendi. Asıl tören mütevazıydı ancak hatırasına sikke basıldı ve halka cömertlikle dağıtıldı. Bir epithalamium (gelin üzerine yazılan şarkı) sofist Julius Pollux tarafından yazıldı. Yukarı sınıftan birçok gencin evliliğin de olduğu gibi bu da ayarlanmış bir evlilikti. Bu olay Crispina'nın babası ve (Commodus’un babası) Marcus Aurelius tarafından ayarlanmıştı. Commodus, söylendiğine göre muhtemelen gururlu ve kibirli olan karakterinden dolayı oldukça güzel bir kadın olan Crispina'dan hoşlanmamıştı. Onursal Augusta unvanı aldı.

182 yılında, Crispina'nın olası bir hamileliği vardı. 192 yılında ise Crispina, kocası tarafından zina ve vatan hainliği ile suçlandı ve İtalyan adası Capri'ye sürgüne gönderildikten bir süre sonra öldürüldü.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]