Brohiler

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Brohiler
بروہی
Brohiler, 1910
Önemli nüfusa sahip bölgeler
Pakistan Pakistan2.066.000
Afganistan Afganistan260.000
İran İran16.000
Diller
Brohice
(İkinci dil olarak Belucice, Urdu ve Farsça)
Din
Sünni İslam (Hanefi)

Brohiler veya Brahuiler (Brohice/Urdu: بروہی), büyük çoğunluğu Pakistan'ın Kalat bölgesinde yaşayan ancak çok az sayıda da olsa Afganistan ve İran'da da yaşayan 2,5 milyonluk bir nüfusa sahip etnik bir topluluktur.[1] Hindu kültürü ile benzerlik taşıyan Brohi kültüründe Hint ve Elam kültürü önemli bir yer tutmaktadır.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Brohi ya da Brahui kültürü, İran, Afganistan, Pakistan ve Hindistan'da yaşayıp büyük çoğunluğu Sünni İslam dinine inanan ve bir Dravid grubu olan Brahui halkının oluşturduğu kültürdür.

Dil[değiştir | kaynağı değiştir]

Brohice dili, Dravid dillerinin kuzey grubunda yer alır[2] ve gramer bakımından Tamilce ile akrabadır . Brahui dili Arap alfabesi ile yazılıp okunur. Geçmişte Hint-Ari dilleri, İngilizce, Peştuca, Belücistan dili ve Farsça'dan sözcükler de almıştır. Yani özünü koruyamamış ve Tamilce'den ayrılmış bir dil haline gelmiştir.

Din[değiştir | kaynağı değiştir]

Brohilerin büyük çoğunluğu Sünni İslam dinine inanır. Brohiler, İslam'ı kabul etmelerine rağmen kendi kültürel geleneklerini de sürdürmüşlerdir. Brohi kültüründe, İslam'ın yanı sıra Hint ve Elam kültürünün de etkileri görülür.

Müzik[değiştir | kaynağı değiştir]

Brohi kültüründe Hint ve Elam kültürünün önemli etkisi vardır ve müzik önemli bir yer tutar. Brahui müziğinde Hindistan etkisi hissedilir ve rakibi olduğu Bollywood müziği kadar da ünlüdür. Önemli Brahui müziği sanatçıları ise Kamran Sagar, Saif Jaan, Babul Jaan, Sardar Parko ve Alam Masroor'dur.

Mutfak[değiştir | kaynağı değiştir]

Brahui mutfağı, giyim tarzı ve sinemasında bile Hindistan etkisi hissedilir. Brahui kültürü, Hindu kültürüyle büyük benzerlikler taşır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Minahan, James B. (30 Ağustos 2012). Ethnic Groups of South Asia and the Pacific: An Encyclopedia: An Encyclopedia (İngilizce). ABC-CLIO. ISBN 978-1-59884-660-7. 
  2. ^ Minahan, James B. Ethnic Groups of South Asia and the Pacific: An Encyclopedia (İngilizce). Bloomsbury Publishing USA. s. 48. ISBN 978-1-59884-660-7. 3 Ocak 2024 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Ocak 2024. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]