Brimstone (film)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Cehennem
Brimstone
Yönetmen Martin Koolhoven
Yapımcı Els Vandevorst
Uwe Schott
Senarist Martin Koolhoven
Oyuncular
Müzik Tom Holkenborg
Türü western-gerilim
Renk Renkli
Çıkış tarih(ler)i 3 Eylül 2016 (2016-09-03) (Venedik)
12 Ocak 2017 (2017-01-12) (Hollanda)
21 Temmuz 2017 (2017-07-21) (Türkiye)
Süre 148 dakika
Ülke  Hollanda
 Fransa
 Almanya
 İsveç
 Birleşik Krallık
Dil İngilizce
Hasılat 2.1 milyon $[1]

Brimstone (ya da Türkçe alternatif adıyla: Cehennem) 2016 yılı çıkışlı senaristliğini ve yönetmenliğini Martin Koolhoven'in üstlendiği, başrollerinde Dakota Fanning, Guy Pearce ve Emilia Jones gibi isimlerin olduğu Hollanda yapımı bir western-gerilim filmidir.

İlk kez 73. Venedik Uluslararası Film Festivali'nde gösterilen film Hollanda'da 12 Ocak 2017'den itibaren, Türkiye'de ise 21 Temmuz 2017'den itibaren sinemalarda gösterilmeye başlandı.

Konusu[değiştir | kaynağı değiştir]

Vahşi Batı'da geçen film, 4 bölüme ayrılmıştır. Bu bölümler kronolojik olarak birbirini talip etmese de, son bölüm tüm anlatının sona erdirildiği, kronolojik sıralamaya uygun olacak şekilde ayarlanmıştır. Bölümlerin kronolojik olarak sıralanması gerekirse, sıralama 3-2-1-4 şeklinde olmalıdır.

İlk bölümde kocası, üvey oğlu ve kızı ile bir çiftlikte yaşayan dilsiz Liz adında bir ebe anlatılır. Liz, yaşadığı köye atanan yeni papazı görür görmez korkuya kapılır ve onunla karşılaşmaktan kaçınmaya çalışır. Köydeki hamile kadınlara yardım eden Liz, bir doğum esnasında hamile kadının hayatını kurtarmak adına, bebeği öldürmek zorunda kalır. Bebeği ölen kadının kocası Nathan, Liz'i öldürmek için gece yaşadıkları çiftliğe gelir. Tesadüfen papaz da oradadır, Nathan'ı yatıştırır ve Liz'in kocası tarafından eve davet edilir. Liz'in kocasının orada olmadığı bir esnada Liz ile konuşmaya başlayan papaz onu cezalandıracağını söyler. İkili birbirini tanımaktadır. Hınçla dolu olan papaz, sonraki sahnelerde çiftlikte yaşayan bütün hayvanları öldürmekle kalmaz, Liz'in kocasını da vahşi bir biçimde yaralar. Öyle ki, oğulları babasını vurarak acısına son verir.

İkinci bölüm kanlar içinde çölde yürüyen Joanna isimli bir kızın gösterilmesi ile başlar. Onu çölden alan at arabalı bir aile, Joanna'yı yaklaştıkları köydeki geneleve satar. Bir süre sonra genelevde çalışmak durumunda kalan Joanna, bu hayatından bir kurtuluş görmemektedir. En yakın arkadaşı Elizabeth Brundy, geneleve gelen bir erkeğe düzgün davranmadığı için dili keserek cezalandırılır. Bunun üzerine Elizabeth kaçma planları yapmaya başlar. Bu planının en önemli parçası, bir evlilik firması tarafından ona tavsiye dilsiz bir eş sahibi olmayı sorun etmeyen uzaklardaki dul Eli'dir. Gecenin birinde, papaz genelevde ortaya çıkar ve aradığı kişinin (Joanna) burada olduğunu anlar. Onu kiralayan papaz, kemeri ile Joanna'yıdöverek onu cezalandırırken, Elizabeth odaya girer ve papazı yüzünden yaralar. Joanna kaçmayı başarsa da, papaz Elizabethi öldürür. Bunun üzerine bir yangına sebep olan Joanna, kendi dilini keserek ve Elizabeth'in yerini alma planları yaparak uzaklardaki Eli'ye doğru yola koyulur.

Üçüncü bölüm, bütün hikâyenin başlangıcı aktarmaktadır. Burada bir çiftlikte yaşayan ve henüz ilk kez adet gören Joanna gösterilir. Diğer bölümlerde onu takip eden papaz esasen babasıdır. Dini tamamen köktendinci bir biçimde yorumlayan papaz, kendi kızı ile cinsel ilişkiye girmekte bir mahsur görmemektedir ve bunu haklı çıkarmak için kutsal kitaptan alıntılar yapmaktadır. Kocasının bunu yapmasını önlemek isteyen karısı, papaz tarafından sık sık cezalandırılır ve kırbaçlanır. Bu zaman zarfında çiftliğe gelen ve ahırda saklanan kanunsız Samuel, Joanna'yı kurtarmak istemektedir. Papaz, kilise de kendi kızı ile evlilik seremonisi gerçekleştirirken, Joanna'yı kurtarmaya gelen Samuel, papaz tarafından öldürülür. Tecavüze uğrayan Joanna, bir yolunu bularak babasından yalın ayak çöle doğru kaçar.

Dördüncü bölüm ilk bölümün devamı niteliğindedir. Liz adını taşıyan Joanna, üvey oğlu ve kızı ile birlikte bir at arabasıyla öldürülen kocasının babasının evine gitmektedirler. Atlı arabanın takibinde olan papaz, yalnızca üvey oğlu öldürmekle kalmaz, evine misafir oldukları çocukların büyükbabalarını da vahşiçe katleder. Papaz, küçük torununun tanrı tarafından ona gönderildiğini ima ederek, Joanna'yı bağlar ve küçük kızı kırbaçlamaya başlar. Bağlı olduğu yerden bütün olan biteni izleyen Joanna artık dayanamayarak kendi kolunu yerinden çıkararak kurtulur ve papazı öldürür.

Filmin sonunda Joanna'nın hala aynı evde yaşamaya devam ettiği görülür. Günlerden birinde yeni şerif olan Nathan oraya gelir ve Elizabeth Brundy'nin cinayetten arandığını anlatır. O esnada Joanna, Elizabeth'in kendisini kurtarmadan önce genelevin yöneticisini öldürdüğünü anlar. Tutuklanarak bir bot ile götürülen Joanna, kendisini sulara bırakarak intihar eder.

Dipnotlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Brimstone (2017)". Box Office Mojo. 15 Aralık 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 8 Mart 2017.