Brewster Kahle

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Brewster Lurton Kahle, Amerikalı Dijital Kütüphaneci, bilgisayar mühendisi, internet girişimcisi ve tüm bilgilere evrensel erişim savunucusu. Kahle Internet Archive ve Alexa'nın kurucusudur.[1] 2012 yılında İnternet Onur Listesi'ne girdi.[2]

Brewster Kahle
DoğumBrewster Lurton Kahle
21 Ekim 1960 New York,New York Amerika Birleşik Devletleri
MilliyetAmerikan, Amerikalı
MeslekBilgisayar Mühendisi, Dijital Kütüphaneci, İnternet Girişimcisi
OrganizasyonInternet Archive

Hayatı ve Kariyeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Kahle, Margaret Marry Lurton ve Makine Mühendisi Robert Vinton Kahle'nin oğlu olarak New York'ta dünyaya geldi. Scarsdale, New York'ta büyüdü. Scarsdale Lisesi'ne gitti. Daha sonra Massachusetts Teknoloji Enstitüsü'nden mezun oldu.

Mezun olduktan sonra, Thinking Machines ekibine katıldı ve 6 yıl boyunca (1983-1989) baş mühendis olarak çalıştı. Orada o ve arkadaşları World Wide Web'in öncüsü olan ilk internet dağıtılmış arama ve belge alma sistemi olan WAIS'i geliştirdiler. 1992'de Bruce Gilliat, WAIS, Inc. (1995'te 15 milyon dolara AOL'e satıldı) 1996'da Alexa Internet'i (1999'da Amazon.com'a satıldı) ile birlikte kurdu.

Alexa'yı kurarken aynı zamanda, yönetmeliğini sürdürdüğü Internet Archive. 2001 yılında Internet Archive'nin 1996'dan beridir topladığı World Wide Web arşivine herkesin erişmesine izin veren Wayback Machine'i hayata geçirdi.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Brewster Kahle - Wikipedia". Wikipedia. 27 Nisan 2004 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 16 Ekim 2021. 
  2. ^ "Brewster Kahle | Internet Hall of Fame". Internet Hall of Fame. 27 Nisan 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 16 Ekim 2021. 

Dış Bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]