Bretonca

Vikipedi, özgür ansiklopedi
16.43, 10 Aralık 2016 tarihinde Hiroşi (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 17920890 numaralı sürüm
Bretonca
Ana dili olanlar Fransa Fransa
Konuşan sayısı 200,000 - 300,000  (tarih gerekli)
Dil ailesi
Varsayılan
  • Bretonca
Yazı sistemi Latin
Dil kodları
ISO 639-1 br
ISO 639-2 bre
ISO 639-3 bre

Bretonca, Hint-Avrupa dil ailesinin Kelt koluna ait dildir. Fransa'nin Breton (Bretonca: Brezhoneg) bölgesi'nin resmî dili. Fransa'daki Bretanya ve tarihî bakımdan Bretanya'nin bir parçası olan Loire-Atlantik bölgesinin bazı sakinleri tarafından konuşulmaktadır.

Dil Hakkında

Bretonca, her ne kadar, medyada, okullarda, günlük yaşamda sıkça kendini belli etse de, Fransa'da resmi bir dil değildir. Temmuz 2008'de Fransız anayasasının 75. maddesinin, ilk fıkrasına göre, Bretonca, tüm diğer bölgesel-etnik Fransa dilleri gibi, Fransa mirasından sayılmaya başlanmıştır. Bu maddeye göre, Bretonca gibi dillerin statüsü değişse de bu diller henüz resmî bir statüde güç sağlayamamıştır. Fransa genelinde tanınmasa da, Bretonya bölgesinde, Fransızca tabelaların altında Bretonca açıklamalar yer almaktadır.

Bretonca, kendi altında, iki ana farklı dil yapısına ayrılır. Doğuda Fransızca ile karışık olan Gallo dili, batıda ise sıradan Bretonca konuşulur. Bunların dışında, dil, farklı lehçelere ayrılmaktadır. Bu lehçeler;

  • Leoneg - Léonard
  • Tregerieg - Trégorrois
  • Gwenedeg - Vannetais
  • Kerneveg - Cornouaillais

Bazı Kelimeler

Breton dialectes.svg
Bilingual sign Vannes Gwened.jpg

Kaynaklar

Ayrıca bakınız