Brent petrol

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Brent petrol platformunun Kuzey Denizi'ndeki konumu
Mayıs 1987'den beri aylık ortalama Brent spot fiyatları

Brent petrol, ilk olarak Kuzey Denizi'nden çıkarılan tatlı hafif petrol türü.[1] Londra Brent ya da Brent Blend olarak da bilinir.

Adını Shell`in ilk zamanlarda Birleşik Krallık'taki petrol yataklarına, keşiflerine göre alfabetik sırayla deniz kuşlarının adını vermesinden alır: Auk, Brent (Yosun kazı), Cormorant, Dunlin, Eider, Fulmar vd. Brent Petrol’ün içeriğinde %0,37 oranında sülfür bulunması, işlenmesi daha kolay olan “tatlı petrol” sınıfında yer almasını sağlar.

Petrol piyasası ve türler[değiştir | kaynağı değiştir]

Kıstas kabul edilen ham petrol türleri, WTI (Western Texas Intermediate), Brent ve Umman olup, WTI petrolü NYMEX, Brent petrolü ICE, Umman petrolü ise DME üzerinde işlem görmektedir. WTI Orta Amerika'dan, Brent petrolü Kuzey Denizi‘nden, Umman petrolü ise Orta Doğu‘dan çıkarılan petrollere verilen isimdir.

Brent, Atlantik havzası ham petrolleri için önde gelen küresel fiyat ölçütüdür. Dünyanın uluslararası ticareti yapılan ham petrol arzının üçte ikisinin fiyatını belirlemek için kullanılır. Dünya çapındaki petrol alımlarında iki ana referans fiyattan biridir; diğeri Batı Teksas Orta Fiyatıdır (WTI).

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Platts Dated Brent vs other 'Brents'" (PDF). spglobal. Nisan 2020. 6 Mart 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi (PDF). Erişim tarihi: 6 Mart 2022.