Brenda Ann Spencer

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Brenda Ann Spencer
Spencer'ın sabıka fotoğrafı
Doğum adı Brenda Ann Spencer
Doğum 3 Nisan 1962 (1962-04-03) (57 yaşında)
San Diego, ABD
Ceza 25 yıl hapis
Kurbanların sayısı 2

Brenda Ann Spencer (d. 3 Nisan 1962), 19 Ocak 1979 tarihinde henüz 16 yaşında iken San Diego, Kaliforniya'da bulunan evinin penceresinden karşı sokakta yer alan Cleveland İlkokulu'ndaki öğrencilere ateş ederek 2 kişiyi öldürmekten, 9 kişiyi ise yaralamaktan hüküm giyen Amerikalı katildir. Spencer olayın ardından yapılan sorguda herhangi bir pişmanlık belirtisi göstermemiş ve sorguda kendisine yöneltilen sorulara "Pazartesi günlerini sevmiyorum" şeklinde cevap vermiştir. Spencer'ın sorgusunda eylemine gerekçe olarak gösterdiği bu sözleri The Boomtown Rats grubunun 1979 yılındaki "I Don't Like Mondays" adlı şarkısı için ilham kaynağı oldu.

Brenda Ann Spencer'ın 2 kişinin ölmesine 9 kişinin ise yaralanmasına yol açan silahı babası tarafından Spencer'a hediye edilmişti. 1999 yılında şartlı tahliye kurulunun kendisine babasının neden bir silahı hediye olarak aldığı sorulduğunda: "Ben ondan radyo istedim o ise bana bir silah aldı, kendimi öldürmemi istediğini düşünmüştüm." şeklinde cevap verdi.

2001 yılındaki şartlı tahliye kurulundaki sorgusunda ise Spencer yaptıklarına sebep olarak kötü şartlardaki aile hayatını ve babası tarafından cinsel olarak istismar edilmesine bağlamıştır.

Notlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Şablon:Suçlu-taslak