İçeriğe atla

Brenda Ann Spencer

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Brenda Ann Spencer
Spencer'ın sabıka fotoğrafı
Doğum adıBrenda Ann Spencer
Doğum3 Nisan 1962 (62 yaşında)
San Diego, ABD
Ceza25 yıl hapis
Kurbanların sayısı2

Brenda Ann Spencer (3 Nisan 1962), 19 Ocak 1979 tarihinde henüz 16 yaşında iken San Diego, Kaliforniya'da bulunan evinin penceresinden karşı sokakta yer alan Cleveland İlkokulu'ndaki öğrencilere ateş ederek 2 kişiyi öldürmekten, 9 kişiyi ise yaralamaktan hüküm giyen Amerikalı katildir. Spencer olayın ardından yapılan sorguda herhangi bir pişmanlık belirtisi göstermemiş ve sorguda kendisine yöneltilen sorulara "Pazartesi günlerini sevmiyorum" şeklinde cevap vermiştir. Spencer'ın sorgusunda eylemine gerekçe olarak gösterdiği bu sözleri The Boomtown Rats grubunun 1979 yılındaki "I Don't Like Mondays" adlı şarkısı için ilham kaynağı oldu.

Brenda Ann Spencer'ın 2 kişinin ölmesine 9 kişinin ise yaralanmasına yol açan silahı babası tarafından Spencer'a hediye edilmişti. 1999 yılında şartlı tahliye kurulunun kendisine babasının neden bir silahı hediye olarak aldığı sorulduğunda: "Ben ondan radyo istedim o ise bana bir silah aldı, kendimi öldürmemi istediğini düşünmüştüm." şeklinde cevap verdi.

2001 yılındaki şartlı tahliye kurulundaki sorgusunda ise Spencer yaptıklarına sebep olarak kötü şartlardaki aile hayatını ve babası tarafından cinsel olarak istismar edilmesine bağlamıştır.

Ailesi ayrıldıktan sonra babası Wallace Spencer ile yoksulluk içinde yaşadı. Tanıdıklar, Spencer'ın polislere karşı düşmanlık ifade ettiğini, birini vurmaktan söz ettiğini ve televizyona girmek için büyük bir şey yapmaktan bahsettiğini söyledi.  Spencer, bir yarışmada birincilik ödülü kazanan bir fotoğrafçı olarak olağanüstü yetenek göstermesine rağmen, genellikle okula ilgisizdi. Gözaltındayken yapılan testler sırasında Spencer'ın beyninin zamansal lobuna zarar verdiği keşfedildi. Bisikletindeki bir kazaya atfedildi.

1978'in başlarında, Spencer'ın okuldan kaçmak için sevk edildiği sorunlu öğrenciler için bir tesisteki personel, ailesine intihar ettiğini bildirdi.O yaz Spencer, bir BB silahıyla ve hırsızlık yaptığı neticesiyle tutuklandı. Denetimli serbestlik görevlisi tarafından düzenlenen bir psikiyatrik değerlendirme, Spencer'ın depresyon için bir akıl hastanesine kabul edilmesini önerdi, ancak babası izin vermedi. 1978 Noelinde babası ona bir silah hediye etti. Spencer daha sonra "Bir radyo istedim ve o bana bir silah aldı." Dedi. Bunu neden yapmış olabileceği sorulduğunda, "Kendimi öldürmemi istiyormuş gibi hissettim" diye yanıtladı.

29 Ocak 1979 Pazartesi sabahı Spencer, Müdür Burton Wragg'ın (53 yaşında) Grover Cleveland Elementary'e kapıları açmasını bekleyen çocuklara ateş etmeye başladı.  Sekiz çocuğu yaraladı. Spencer çocuklara yardım etmeye çalışırken Wragg'ı vurdu ve öldürdü. Ayrıca, bir öğrenciyi güvenliğe çekmeye çalışırken Mike Suchar'ı (56 yaşında) öldürdü.  Olay sırasında yardım çağrısına yanıt veren bir polis memuru (28 yaşında), gelirken boynunda yaralandı.  Zayiatten kaçınıldı, çünkü polis evinin önünde bir çöp kamyonunu hareket ettirerek ateş hattını engelledi.

Otuz kez ateş ettikten sonra, Spencer birkaç saat boyunca evinin içinde barikat kurdu. Oradayken, çevrede rastgele telefon numaralarını arayan San Diego Union-Tribune gazetecisinden bir muhabirle telefonla konuştu . Spencer muhabirlere okul çocuklarına ve yetişkinlere ateş ettiğini söyledi, çünkü "Pazartesi günlerini sevmediğini" söyledi. Ayrıca polis müzakerecilerine vurulan çocukların ve yetişkinlerin kolay hedefler olduğunu ve "ateş ederek çıkacağını" söyledi.  Spencer, şartlı duruşmalarda bu ifadeleri tekrar tekrar hatırlattı.  Eninde sonunda teslim oldu ve evi terk etti.  Polis memurları, bira ve viski şişelerini evin etrafında dağınık buldular, ancak Spencer'ın tutuklandığında zehirli görünmediğini söylediler. Onları Spencer'ın babası kullanıyordu.

Spencer bir yetişkin olarak suçlandı ve ölümcül bir silahla iki cinayet ve saldırıdan suçlu bulundu. 18. doğum gününden bir gün sonra 4 Nisan 1980'de 25 yıl ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı .  Hapishanede, Spencer'a epilepsi tanısı konuldu ve onun epilepsi ve depresyon tedavisi için tedaviye başlandı.

Belirsiz cümlesinin şartları altında, Spencer 1993'te şartlı tahliye için uygunluğunu düşünmek için duruşmalara hak kazandı. Normalde, cinayetten suçlu bulunan çok az insan 2011'den önce Kaliforniya'da şartlı tahliye alabildi. İlk duruşmasında Spencer, polisin kendisini vuracağını umduğunu ve suç anında alkol ve uyuşturucu kullanıcısı olduğunu umsa da, gözaltına alındığında yapılan uyuşturucu testlerinin sonuçları olumsuzdu. 2001 duruşmasında Spencer ilk önce babasının onu dayak ve cinsel istismara maruz bıraktığını iddia etti, ancak iddiaların doğru olmadığını söyledi. Şartlı tahliye kurulu başkanı, daha önce herhangi bir cezaevi personeline iddialar hakkında bilgi vermediği için, doğru olup olmadıklarından şüphe ettiğini söyledi.  2005 yılında, San Diego bölge savcı yardımcısı, Spencer'ın kız arkadaşının hapishaneden serbest bırakıldığı dört yıl öncesine kadar kendine zarar verme olayını, psikotik ve serbest bırakılmasının uygun olmadığını gösterdi. Kendine zarar verme genellikle "cesaret" ve "gurur" kelimelerini kendi derisine kaşıyor olarak rapor edilir; ancak Spencer, şartlı tahliyesi sırasında "Affedilmeyen" ve "yalnız" olarak okurken bunu düzeltti. 2009 yılında, kurul tekrar şartlı tahliye başvurusunu reddetti ve tekrar değerlendirilmesinin on yıl önce olacağına karar verdi.  Eylül 2021'de şartlı tahliye davası açmaya hak kazanmıştır.

Nisan 2020 itibarıyla, Kaliforniya Kadın Enstitüsü'nde hapsedildi.