Breadcrumb

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Vikigezgin'deki breadcrumb örneği

Grafiksel kontrol elemanı olan Breadcrumb (Ekmek Kırıntısı), bir sayfanın arayüzünde kolay gezinmeyi sağlayan bir çeşit gezinti menüsü. Bu tabir Hansel ve Gretel masalında iki kardeşin eve dönüş yolunu hatırlamak için yerlere serptiği ekmek kırıntılarından faydalanmalarına dayanır.[1]

Kullanımı[değiştir | kaynağı değiştir]

Web siteler de kullanımı[değiştir | kaynağı değiştir]

Breadcrumbs yani ekmek kırıntıları genellikle yatay olarak site başlıklarının veya üst menünün altında bulunur. Çalışma mantığı şu şekildedir. Ziyaretçi ziyaret ettiği sayfanın bir alt sayfasına geçtiğin de, bir önceki sayfaya geri dönmek istediğinde yukarıda çıkan bu ekmek kırıntısı menüsüne tıklayarak kolaylıkla bir önceki veya daha önceki sayfaya geri dönebilir. Bu çalışma mantığı alt sayfalar ve üst sayfalar arasında sürekli ileri-geri tuşuna basmak yerine direkt olarak o sayfaya ait linke tıklayarak iç içe geçmiş sayfalar arasında daha kolay erişime dayanır.

Genel bir ekmek kırıntısı görünümü

Anasayfa > Bölüm sayfası > Alt bölüm sayfası

Yazılım[değiştir | kaynağı değiştir]

Birçok masaüstü ve mobil uygulama da bu kolay gezinme sisteminden yararlanmaktadır.

Wiki bağları[değiştir | kaynağı değiştir]

en:Breadcrumb (navigation)

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Mark Levene. An Introduction to Search Engines and Web Navigation. 2nd. s. 221. 30 Nisan 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 12 Kasım 2012. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]