Branta sandvicensis

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Vikipedi:TaksokutuVikipedi:Taksokutu
Branta sandvicensis
Korunma durumu: Korunmasız (VU)
Branta sandvicensis -Kilauea Point National Wildlife Refuge, Hawaii, USA-8.jpg


Bilimsel sınıflandırma
Âlem: Animalia (Hayvanlar)
Şube: Chordata (Kordalılar)
Sınıf: Aves (Kuşlar)
Takım: Anseriformes (Kazsılar)
Familya: Anatidae (Ördekgiller)
Alt familya: Anserinae
Oymak: Anserini
Cins: Branta
Tür: B. sandvicensis
Binominal adı
Branta sandviçensis
Vigors, 1834
Dış bağlantılar
Commons-logo.svg Wikimedia Commons'ta Branta sandvicensis ile ilgili çoklu ortam belgeleri bulunur.
Wikispecies-logo.svg Wikispecies'te Branta sandvicensis ile ilgili detaylı taksonomi bilgileri bulunur.

Branta sandvicensis ördekgiller familyasından Hawaii adalaraından Maui Adası, Kauaʻi Adası ve Hawaii Adası'na endemik kaz türü. Yumuşak sesli bir kaz ötüşü dolayısıyla Hawaii dilinde, ve halk arasında, bu tür kazın adı nene olarak bilinmektedir. Bu tür kaz ABD'nin Hawaii eyaletinin resmi kuşudur.[1]

Fiziksel özellikleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Branta sandvicensis 41 cm boyunda orta büyüklükte bir kazdır. Dışiler 1,525-2,56 kg, erkekler ise 1,695-3,05 kg ağırlığındadır.[2] Erişkin erkeklerin başı ve ensesinin arkası siyah renklidir. Yanakları ten rengi olan bu kazın boynu oldukça yoğun çizgilidir. Boyunda siyah ve beyaz diyagonal şeritler görünür. Biraz daha küçük olmasının dışında dişiler erkekler ile aynı renklerdedir. Erişkinlerin gagası, ayakları ve bacakları siyah renklidir. Çenesinin altında yumuşak tüyler bulunur.

Tür konservasyonu[değiştir | kaynağı değiştir]

"Hawaii Kazı", Nene, dünyada en nadir bulunan kaz türü başında gelmektedir.[3] Hawaii adasının beyaz ırktan Avrupalılar, yani İngiliz denizcisi ve kaşifi James Cook, tarafından 1778'de ilk ziyareti zamanında Hawaii'de yaklaşık 15.000 "nene" bulunduğu tahmin edilmektedir.[4]. Fakat Avrupalı denizcilerin adaları ziyaretleri arttıkça bu adalara yaban domuzlar, kediler ve küçük Asya manguzları gibi küçük yırtıcı vahşi hayvanlar getirilmiş ve "nene" kazlarını avlayan, yani "predatör" olan, bu adalara getirilen yeni hayvanlar Hawaii kazı "nene"'nin hemen hemn neslini tüketmişlerdir. 1952'de Hawaii 'de sadece 30 tane "nene" kaldığı bilinmektedir. Bu kadar çok az sayıda "nene" kazının kendi arasında vahşi olarak üremesi imkânsız olduğu ve bu kazın neslini tükeneceği tahmin edilmekteydi.

Neyse ki bu "nene" türü kazların ehlileştirmeden insanların bakımı ve koruması altında rahatça yaşayıp üretilmesi mümkün olmuştur. İngiliz Doğa tarihçisi Peter Scott 1950'lı yılları başında birkaç "Nene" çiftini İngiltere'nin güneybatısında bulunan "Slimbridge Yaban Ördekgiller ve Islak Araziler Vakfı Merkezi"'ne getirip burada üremelerini sağlamıştır. 2004 yılından İngltere'den gönderilen "nene" kazları Hawaii'da vahşi alanlara tekrar salınmışlardır. Günümüzde bu kazlar çeşitli hayvanat bahçesinde ve özellikle İngıtere'de bulunan "Yaban Ördekgiller ve Islak Araziler Vakfı" merkezlerinde insan bakımı altında yaşadıkları gibi, 800 kadar "nene" türü "Hawaii kazı" Hawaii adasında vahşi olarak yaşamaktadır.[4]

Resimler[değiştir | kaynağı değiştir]

Notlar[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Branta sandvicensis". BirdLife International 2009. 19 Mart 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 12 Aralık 2011.  Bilinmeyen parametre |is= görmezden gelindi (yardım)
  2. ^ Reading, Richard P. (2000). Endangered animals: A Reference Guide to Conflicting Issues (İngilizce). Greenwood Publishing Group. ss. 142–146. ISBN 9780313308161. 
  3. ^ Marine Wildlife Photography[ölü/kırık bağlantı]
  4. ^ a b Ellis, Richard (2004). No Turning Back: The Life and Death of Anımal Species. New York City: Harper Perennial. say.280–281. ISBN 0-06-055804-0 (İngilizce)

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

  • "Hawaiian Goose videos, photos & sounds" (İngilizce). Lynx Editions.  Bilinmeyen parametre |ürl= görmezden gelindi (yardım); Bilinmeyen parametre |is= görmezden gelindi (yardım);