bpet

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

bpet
Bpet logosu.jpg
Tip Depolama, pazarlama ve satış
Slogan Balkan petrol
Hizmet bölgesi Türkiye
Önemli kişiler M.Selahattin Balkan
M.Ali Balkan
Alan Akaryakıt
Sahibi M.Selahattin Balkan
Bölgeler Eragaz LPG dağıtım
Trigon Teknoloji
Vikiveri öğesi

bpet veya tam adıyla Balpet Petrol Ürünleri Taşımacılık Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi, 2003 yılında Mersin ilinde kurulmuş EPDK Dağıtıcı lisansına sahip şirkettir. Şirketin faaliyet alanları Türkiye geneline yayılmaktadır.

Ürünler[değiştir | kaynağı değiştir]

Diğer akaryakıt ve benzeri ürünler dağıtıcı lisansına sahip olan şirketler gibi bpet, ürünlerini TÜPRAŞ rafinerilerinden temin etmektedir. 2003 yılında kurulduktan sonra Türk Uluslararası Gemi Siciline ve Milli Gemi Siciline kayıtlı, kabotaj hattında münhasıran yük ve yolcu taşıyan gemilere, ticari yatlara, hizmet ve balıkçı gemilerine ÖTV'si indirilmiş akaryakıt teslimatı yaptığından dolayı, 2008 yılında bünyesinde deniz satışları müdürlüğünü faaliyete geçirmiştir. Ayrıca deniz satışları için Mersin Merkez, Aliağa İzmir, Antalya, Marmara Ereğlisi, Giresun, Samsun ve Muğla şehirlerinde irtibat bürolarını faaliyete geçirmiştir.

Maden yağı üretim ve dağıtım çalışmalarına ise 2006 yılında başlamış ve Türk Standartları Enstitüsü'nden uygun belgesi alarak Kütahya ilinde Maden yağı üretim tesisini faaliyete geçirmiştir.

Bu kapsamda şirket 40 çeşit madeni yağ ile 160 çeşit diğer akaryakıt ürünlerinin depolanması, dağıtımı ve pazarlamasını yapmaktadır.

Dolum tesisleri ve ikmal noktaları[değiştir | kaynağı değiştir]

Şirketin Mersin ili Kazanlı beldesinde bulunan dolum tesisi en büyük tesisi olup, İç Anadolunun Güneyi, Doğu Akdeniz Bölgesi ve Güneydoğu Anadolu Bölgesinin batısında yer alan bayiler için akaryakıt ikmali hizmeti vermektedir. Bunun dışında Tekirdağ ilinin Marmara Ereğlisi ilçesinde, Kocaeli ilinin Körfez ilçesinde, İzmir ilinin Aliağa ilçesinde, Antalya ilinin Konyaaltı ilçesinde, Kırıkkale ilinde TÜPRAŞ Kırıkkale Rafinerisi Planlama ve Satış Müdürlüğü yanında, Samsun ilinin Sanayi mahallesinde, Giresun ilinin Karadere mahallesinde ve Batman ilinin Cumhuriyet mahallesinde dolum tesisi ile ikmal noktası bulunmaktadır.

Şirketin web sitesinin dolum tesisleri ve ikmal noktaları bölümünde, Kırıkkale ilindeki TÜPRAŞ Rafinerisinin yanında dolum ve depolamaya tesisi kurulumuna hazır, ÇED raporu alınmış arazisinin mevcut olduğu belirtilmektedir.[1][2]

Grup şirketleri[değiştir | kaynağı değiştir]

LPG dağıtımının ayrı olarak sağlanması amacıyla 21 Kasım 2010 tarihinde Eragaz adlı dağıtım şirketini kurmuş ve grup şirketi olarak bünyesine dahil etmiştir. Grup şirketi olan Eragaz, bpet gibi şubeleri dağıtım ağına eklemiş ve bu şubeler için maden yağı ile LPG ürünlerinin depolanması, dağıtımı ve pazarlanmasını gerçekleştirmektedir.[3] Bolu ve Niğde şehirlerinde tüp dolum ve depolama tesisleri bulunan şirketin 2015 yılı itibarıyla 100'den fazla bayisi bulunmaktadır.

Trigon teknoloji ise şirketin bayileri ve depolama tesislerindeki tank ve pompa otomasyonu üzerine teknolojik işlemlerin yapılabilmesi amacıyla 29 Mayıs 2008 tarihinde kurularak, grup şirket bünyesine alınmıştır. Satış sonrası destek hizmetlerini gerçekleştiren grup şirketi, bpet'in teknoloji iş ve işlemlerini de gerçekleştirmektedir.[4]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Dolum Tesisi & İkmal Noktalarımız 3 Nisan 2016 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi., bpet.com.tr
  2. ^ İletişim bilgileri, bpet.com.tr
  3. ^ Hakkımızda 3 Nisan 2016 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi., eragaz.com.tr
  4. ^ Hakkımızda, trigonteknoloji.com