Bosanska Krajina

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Map of the region with towns.

Bosanska Krajina (Kiril : Босанска Крајина) Sırp-Hırvatça telaffuz: [bɔ̌sanskaː krâjina]) ya da sadece Krajina, Bosna Hersek'in batısında etrafında nehirler olan bir bölgedir. Etrafındaki nehirler şöyle ki: Sava (kuzey), Glina (kuzeybatısında), Vrbanja (doğusunda) ve Vrbas (güneydoğusunda). Bölge aynı zamanda doğal güzellikleri ve tabiat çeşitliliği ile ünlüdür.[1]

En büyük şehri ve tarihi merkezi Banja Luka'dır . Diğer şehirler şunlardır: Bihać, Cazin, Velika Kladuşa, Prijedor, Sanski Most, Gradiska, Kozarska Dubica, Novi Grad, Bosanska Krupa, Kljuc, Bosanski Petrovac, Kotor Varos, Šipovo, Mrkonjiç Grad, Drvar, bosansko grahovo, Gornji Vakuf, Bugojno, Donji Vakuf, Jajce, Kneževo, Bužim, Laktaši ve Čelinac.[1]

Bosanska Krajina, Bosna Hersek'in yapısı içerisinde resmi bir varlık değildir; ancak, çeşitli tarihi ve ekonomik olaylarla oluşan önemli bir kültürel ve tarihi kimliğe sahiptir. Bosanska Krajina bölgesi şu anda Bosna-Hersek'in iki kuruluşu arasında bölünmüş durumda. Bu kuruluşlar Sırp Cumhuriyeti ve Bosna-Hersek Federasyonu'dur.

Adlandırma[değiştir | kaynağı değiştir]

16. ve 19. yüzyıllar arasında, Una ve Vrbas nehirleri arasındaki bölgeye Türk Hırvatistan olarak biliniyordu.[2][3][4] Bu isim ilk olarak 1699 tarihli Karlowitz Antlaşması'ndan sonra Avusturya-Osmanlı sınır komisyonunda görev yapan Avusturya askeri topoğrafları tarafından kullanıldı.[2] 19. yüzyılın ortalarında kartograflar tarafından Türk Hırvatistanının adı Bosanska Krajina olarak değiştirildi.[2]

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

En büyük şehri ve tarihi merkezi Banja Luka'dır . Diğer şehirler şunlardır: Bihac, Cazin, Velika Kladuşa, Prijedor, Sanski Most, Gradiska, Kozarska Dubica, Novi Grad, Bosanska Krupa, Kljuc, Bosanski Petrovac, Kotor Varos, Šipovo, Mrkonjiç Grad, Drvar, bosansko grahovo, Yayce, Kneževo, Buzim, Laktaši ve Čelinac .

Tarih[değiştir | kaynağı değiştir]

Orta çağ[değiştir | kaynağı değiştir]

15. yüzyılın sonlarında yerel bir Hırvat lordu (knez) Juraj Mikuličić, ilerleyen Osmanlı ordusundan korktuğundan dolayı Bihać yakınlarındaki Bužim köyünde bir kale inşa etti. Mikuličić 1495 yılında öldü, ancak Bužim kalesi 1576 yılına kadar Osmanlıların kontrolüne geçmedi.[5]

Osmanlı devrimi[değiştir | kaynağı değiştir]

Osmanlı saldırıları Bosna Sancağın kuzeyine doğru genişleyince Styria Charles 1579'da Karlovac adlı yeni bir müstahkem şehri inşa etti. 1580’de Osmanlılar günümüzde Hırvatistan’da bulunan topraklar dahil olmak üzere, tüm sancakları bir araya getiren Bosna Eyaletini ilan ederek cevap verdiler. Bu savaşlar ve sınır değişikliklerin bir sonucu da Katolik Hırvat nüfusun kuzeye taşınması ve yerlerine Ortodoks Sırpların ve Vlachların yerleşmesiydi.[6]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b Mučibabić B., Ed. (1998). Geografski atlas Bosne i Hercegovine. Saraybosna: Geodetski zavod BiH. ISBN 9958-766-00-0. 
  2. ^ a b c Magaš, Branka; Žanić, Ivo (2001). The War in Croatia and Bosnia-Herzegovina 1991-1995. Taylor & Francis. s. 11. ISBN 0-7146-8201-2. 
  3. ^  Jayne, Kingsley Garland (1911). "Bosnia and Herzegovina". Chisholm, Hugh (Ed.). Encyclopædia Britannica. 4 (11. bas.). Cambridge University Press. ss. 279–286. 
  4. ^ Borna Fuerst-Bjeliš, Ivan Zupanc (2007). "Images of the Croatian Borderlands: Selected Examples of Early Modern Cartography". Hrvatski geografski glasnik, 69/1. s. 16. 21 Temmuz 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Haziran 2010. Schimek's Map of the Turkish Croatia, 1788. (Facsimile from Marković 1998). "Turkisch Croatien" 
  5. ^ Commission to Preserve National Monuments, Sarajevo (28 Kasım 2007). "Old Fort - Buzim - Bosnia and Herzegovina" (PDF). Council of Europe. 12 Ekim 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi (PDF). Erişim tarihi: 24 Haziran 2010. 
  6. ^ Noel Malcolm (1994). "The Vlachs in Bosnia". Bosnia: A Short History. New York University Press. 13 Ekim 2007 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Haziran 2010.