Borsa yatırım fonu

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Borsa yatırım fonu (ETF), menkul kıymetler borsalarında işlem gören bir yatırım fonudur.[1][2] Bir ETF, hisse senedi, emtia veya tahvil gibi varlıkları tutar ve genellikle sapmalar net varlık değerine yakın tutmak için tasarlanmış bir arbitraj mekanizması ile çalışır. Çoğu ETF, hisse senedi endeksi veya tahvil endeksi gibi bir endekse sahiptir. ETF'ler düşük maliyetler, vergi verimliliği ve hisse senedi benzeri özelliklerinden dolayı yatırımlar açısından cazip olabilmektedir.[3][4]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Introduction to Exchange-Traded Funds" 10 Haziran 2010 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi., Investopedia
  2. ^ "Exchange-Traded Funds (ETFs)". U.S. Securities and Exchange Commission. 17 Şubat 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 30 Aralık 2017. 
  3. ^ State Street Global Advisors and Knowledge@Wharton, ETFs Changing the Way Advisors Do Business, According to State Street and Wharton Study 9 Şubat 2018 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi., Business Wire (June 10, 2008).
  4. ^ The Impact of Exchange Traded Products on the Financial Advisory Industry: A Joint Study of State Street Global Advisors and Knowledge@Wharton (2008).