Borderlands

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Borderlands Gearbox Software firmasının RPG-Shooter oyunudur. Oyun Unreal Engine 3 motoruyla hazırlanmmış olup Cell-Shade tarzı yani çizgifilme benzer bir grafik yöntemini kullanmıştır.

Oynanış[değiştir | kaynağı değiştir]

Borderlands bir FPS-RPG karışımı yani oyun karakterin gözünden oynanıyor aynı zamanda tecrübe puanı kazanarak karakter geliştiriliyor. Oyunda 4 seçilebilir karakter var. Bunlar Mordecai(Hunter), Lilith(Siren), Brick(Berserker) ve Roland(Soldier). Her birinin kendine özel yetenekleri, silahları ve hikâyeleri var.Oyundaki ana ve yan görevleri yaptıkça tecrübe puanı kazanılıyor ve karakterin seviyesini yükseliyor. Her seviye atlandığında bir yetenek puanı kazanılıyor. Her karakterin ayrı bir yetenek ağacı var. Kazanılan yetenek puanlarıyla bu ağaçtaki yeteneklerin gelişimi sağlanıyor. Her görevde para, yeni silahlar, eşyalar kazanıp ilerleniyor.Oyunda düşmanların üzerinden düşen silahların özellikleri, görünümleri rastgele modelleniyor. Bu sayede oyunun içerisinde milyonlarca silah çeşidi olmuş oluyor.

Hikaye[değiştir | kaynağı değiştir]

Oyun Pandora gezegeninde geçiyor fakat Avatar filmiyle ilgisi yok. Pandora tamamiyle çölleşmiş ve yeşilsiz bir yer. Gezegenin zengin mineral yapısı ve kaynakları çoğu gezegenden ırkların gelip kolonileşmesine neden olmuş. Çoğu koloni de aralarından çıkar çatışmaları nedeniyle haydutlara dönüşmüş. Irklar, kaynakların herkese yetmeyeceğini anladıkları anda birbirlerini yemeye başlamışlar. Halihazırda zengin olanlarsa gezegeni terk edip geride kalanları kaderlerine terk etmişler. Kimi topluluklar şehirleşme yoluna gidip kendilerine güvenli alanlar yaratırlarken, kimileri de sokaklarda geleni geçeni avlamaya başlamış. Ve bu durum bir süre böyle devam ettikten sonra Vault keşfedilmiş. Yabancı bir uzaylı ırkın kalıntılarına ev sahipliği yapan Vault’un korkunç bir teknolojiye ve zenginliğe ev sahipliği yaptığı anlaşılmış. Burayı bulanlarsa geriye sadece Vault’un yerine dair birkaç küçük ipucu bırakarak ortadan kaybolmuşlar. Vault'un kapısı 200 yılda bir açılıyor. Borderlands, Vault’un keşfedilmesinden yaklaşık 200 yıl sonra başlıyor. Haliyle her taraftan ödül avcıları, haydutlar, hırsızlar Pandora gezegenine hücum ediyorlar. Canlandırdığımız karakter de bu ödül avcılarından biri...

Bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]