Borat Sagdiyev

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Borat Sagdiyev
Borat (film)
F2F - The Granada Talk TV Show
karakteri
YaratanSacha Baron Cohen
CanlandıranSacha Baron Cohen
Bilgileri
Tam adıBorat Margaret Sagdiyev
Takma ad(lar)ı
  • Prof. Philip Drummond III
  • John Chevrolet
  • Cliff Safari
  • Country Steve
CinsiyetErkek
MeslekAktör, sunucu

Borat Margaret Sagdiyev (Kazakça: Борат Маргарет Сағдиев, Borat Margaret Sağdıev), Sacha Baron Cohen'in ilk kez "Da Ali G Show" adlı programında tanıttığı kurgusal bir Kazak gazeteci ve televizyon muhabirinin adıdır. Borat'ın Türkiye'den çıkarak tüm dünyada ilgi toplamayı başaran İnternet Mahir (Mahir Çağrı) ile şaşırtıcı benzerlikler taşıdığı iddia edilmektedir.

Biyografi[değiştir | kaynağı değiştir]

Borat ve kız kardeşi Fahişe Natalya

Programda anlatılanlara göre Borat'ı kısaca söyle tanıtmak mümkün: Borat, Kuçzek 1972 doğumlu Kazak Asimbala Sagdiyev ve Tecavüzcü Boltok'tan olma bir muhabir. Tecavüzcü Boltok aynı zamanda kendisinin dedesi. Dediğine göre annesi ile arası pek iyi olmadığından annesi Boltok yerine hep başka birinin kendisine tecavüz etmiş olmasını dilermiş. Aynı zamanda Mariam Tulyakbay'ın da kocası.

Borat'ın Kazakistan'ın en iyi dördüncü fahişesi olan Natalya adında bir kız kardeşi ve Bilo adında kapalı bir yerde tutularak yaşayan erkek kardeşi var.

Borat Astana Üniversitesinde İngilizce, gazetecilik ve salgın araştırmaları üzerinde çalışmış. Birden fazla evlilik yapmış. İlk eşi Oksana Sagdiyev aynı zamanda kuzeni ve Nursultan Tulyakbay tarafından ayı sanılarak öldürülmüş. Borat buna fazla üzülmemiş hatta sevinmiş çünkü yeni bir karısı daha olabilmiş. Evlilik dışı ilişkilerini sürdürdüğü bir kız arkadaşı, bir metresi ve bir fahişesi var. Üç tane çocuğu var: Bilak, Biram ve Hooeylewis. 17 tane de torunu var.

Igor adında yetiştirdiği bir domuzu var. Kendisi aynı zamanda bir buz üreticisi ve hayvan spermi alıcısı. Ayrıca bir zamanlar çingene avcılığı yapmış. İddiasına göre zincirle bağlı bir çingeneyi taşla 15 metreden, bağlı değilse 10 metreden vurabiliyormuş. Ayrıca ilk karısına yaptığı gibi karşı koymasına rağmen bir kadını 1600 metre taşıyabiliyormuş.

Borat'ın hobileri pinpon, disko dansı, güneş banyosu, köpek avı ve tuvaletteki kadınların resmini çekmek. Kendisi bir Yahudi düşmanı, seksist ve homofobik. Borat, Özbek ve Çingenelere karşı ırkçı. Dediğine göre bir keresinde çingenelerle "çok zor bir durum" yaşamış ve bu olayda hem karısı çalınmış hem de atına çok fena dokunulmuş. Bir Pepsi şişesini açabilecek kadar da sıkı bir anüsü varmış.

Borat karakteri ve kültürü[değiştir | kaynağı değiştir]

Borat

Borat karakterinin ana yönleri şu şekilde özetlenebilir.

1- Erkek ya da kadın olmasına bakmaksızın konuşmalarında seksi hiç unutmayıp sürekli vurguluyor. Özellikle erkeklere konu spor olduğunda karşısındakini övmek için onda kim bilir ne kadar büyük testislerin olacağını sorup, onlara dokunmak istediğini söylüyor.

2- Kadınların yaşlarına ya da durumlarına bakmaksızın bir anda kendisi ile ne zaman beraber olacaklarını soruyor.

3- Kadınların hiçbir konuda başarılı olamayacaklarını düşünüyor. "Akıllı kadın bulmak, kanatlı at bulmaktan zordur" diyebiliyor.

4- Kazakistan'ın ne kadar harika bir ülke olduğunu sürekli anlatıyor. Bunu gerçekten inandığı için mi yoksa, programının içinde devlet büyüklerine yaranmak istediğinden midir bilinmez, sürekli harika bir ülkeden ve büyük uluslarından bahsediyor.

5- Nereli olduğuna bakmaksızın, her gördüğü batılının ellerini havaya kaldırıp "çak bir beşlik" şeklinde sevindiğini ya da kutlama yaptığını düşünüp, her seferinde "High Five'" yapıyor. Bunun batılılara özgü genel bir sevinme kuralı olduğunu sanıyor.

Mahir ile benzerlikleri[değiştir | kaynağı değiştir]

İddiaların temelini oluşturan ve Cohen tarafından yalanlanan Borat ve Mahir'in ortak dış görüntüsü konusunda ilk dikkati çeken şey, her ikisinin de modası geçmiş bir takım elbise ile dolaşmaları. Takım elbisesini hiç çıkarmayan Borat, tıpkı Mahir gibi bir pinpon sever. Mahir'in konuştuğu ya da sitesinde kullandığı saf, basit ve sonuca yönelik(!) İngilizcesini Borat karakterinde de görmek mümkün. Örneğin "You like me? I like" tarzı, sloganlaşmış ve absürtlük vadeden cümleler dikkat çekici. Tabi bir de her ikisi de bıyıklı.

Cohen'in bu konuda herhangi bir yorumda bulunmamış olmasına rağmen, Borat asla bir Kazak'ın fiziki görüntüsü taşımıyor. Hatta Borat'ın hayatından kesitler sunulan bölümün çekimleri yapılırken, önce bir Kazak kasabasına gidilmiş ancak kasaba sakinlerinin Borat'a hiç benzemeyen görüntüleri yüzünden vazgeçilerek bölüm Romanya'da çekilmiş. Borat'ın kendisi ile tanışan erkekleri Anadolu stiliyle sarılıp öpmesi de Borat'ın aslında Kazakistan'ın değil başka yerlerin adamı olduğunu konusunda bir ipucu. 2017'de verdiği bir röportajda Borat filminin Türkiye'de geçeceğini, hatta karakterini ancak Türk halkının tepki gösterme olasılığına karşı Kazakistan'da çektiğini söylemiştir.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Borat hakkında haberler ve yazılar[değiştir | kaynağı değiştir]