Bondage

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Bağlanmış Bir Kadın

Bondage (Türkçe: Esaret), bir partneri estetik, erotik ve/veya duyusal amaçlarla rızayla bağlama, ve/veya kısıtlamadan oluşan bir BDSM uygulamasıdır.[1] Bir partner, diğerlerinin yanı sıra ip, kelepçe, göz bağı, yaka, koli bandı, tıkaç, pranga kullanımı da dahil olmak üzere çeşitli şekillerde fiziksel olarak kısıtlanabilir.

Esaret genellikle, ancak her zaman değil, cinsel bir uygulamadır. Sadomazoşizm veya baskınlık ve boyun eğme gibi diğer BDSM uygulamalarıyla bağlantılı olabilir veya olmayabilir.[2]

Aktif partnerin, partnerini bağlaması için ortak bir sebep, kısıtlanmış partnerin boyun eğme durumuna bağlı olarak, kontrol ve gücün geçici transferi hissi yoluyla zevk arayışıdır. Sadomazoşist insanlar için, bondage (esaret) genellikle, bağlı partnerin diğer sadomazoşist davranışlar için daha erişilebilir olduğu bir amaca yönelik bir araç olarak kullanılır. Bununla birlikte, bondage sadece kendi başına da kullanılabilir, burada kısıtlı eş kendini çaresiz ve hareketsiz hissederek cinsel zevk alır ve aktif eş, bağlı eşi görmekten memnuniyet ve görsel zevk alır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "The Surprising Psychology of BDSM | Psychology Today". www.psychologytoday.com (İngilizce). Erişim tarihi: 21 Haziran 2022. 
  2. ^ Grimme, Matthias T. J. (1999). Das Bondage-Handbuch (Almanca). Charon-Verlag. ISBN 978-3-931406-16-5. 21 Haziran 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 21 Haziran 2022.