Bombtrack

Vikipedi, özgür ansiklopedi
21.50, 3 Şubat 2016 tarihinde Vikiçizer (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 16609920 numaralı sürüm (düzeltme AWB ile)
Bombtrack
Rage Against the Machine albümünden
Rage Against the Machine single
Yayımlanma 20 Haziran 1993
Format CD
Tarz Rap metal
Yapımcı Garth Richardson
Rage Against the Machine single kronolojisi
"Bullet in the Head"
(1993)
"Bombtrack"
(1993)
"Freedom"
(1994)

Bombtrack, Rage Against the Machine müzik grubunun Rage Against the Machine adını taşıyan ilk albümündeki tekli parçanın adıdır.

Sözleri

Diğer grup şarkılarında olduğu gibi bu eserde de sosyal adaletsizlik eleştirilir. Toprak sahipleri ile iktidardakilerin halkı sömürdükleri vurgulanırken, eşitsizliğe sebep olanlardan hesap sorulacağı belirtilir.[1]

Bestesi

Eserdeki giriş melodisi[2] gitarcı Tom Morello tarafından önceki grubu Lock Up’da çalarken bestelenmiştir. Melodi yeni grup tarafından beğenilir ve kullanılır.

Eserin adı

Eserin adındaki İngilizce bomb kelimesi hip hop terminolojisi içinde çok iyi anlamındaki bomba kelimesinden gelir. Bu eserin albümdeki en iyi şarkı olacağından hareketle bombtrack (en iyi şarkı) adı verilmiştir.

Şarkının klibi

Şarkının yayınlanan video klibinde Peru’daki Maocu devrimci grup Aydınlık Yol ve o dönemde yeni mahkûm edilen Abimael Guzman’a destek verilir. Guzman yakalandıktan sonra Peru devlet başkanı Alberto Fujimori tarafından bir kafes içinde basın muhabirlerine teşhir edildiği için grup yine bir kafes içinde şarkıyı çalarken gösterilir.

Sanatsal öğeler

Teklinin piyasaya sunulduğu albüm kapağında Alberto Korda tarafından çekilmiş olan Che Guevara portresi bulunmaktadır. Portreye Andy Warhol’un Marilyn Monroe portresine yaptığı efektin bir benzeri yapılmıştır.

Geleneği

Şarkının müzik piyasası dışında bilinen en önemli kullanımı Oliver Stone’un Katil Doğanlar filmindeki hapishaneden kaçış sahnesinde olur.

Kaynakça

  1. ^ Orijinal şarkı sözlerinde şu nakarat bulunur: Landlords and power whores on my people they took turns, dispute the suits I ignite and watch them burn!
  2. ^ Bakınız Riff

Ayrıca bakınız

Dış bağlantılar