Bologna Ekolü

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Annibale Carracci , Palazzo Farnese için yaptığı fresklerde Cyclops Polyphemus
Prospero Fontana tarafından İsa'nın tahttan indirilmesi, 1563
Domenichino, Aziz Cecilia Sadaka Dağıtma, fresk, 1612–15, San Luigi dei Francesi, Roma

Bologna Ekolü veya Bologna Okulu Tablonun içinde gelişti Bologna içinde 16. ve 17. yüzyıllar arasında,[1] Emilia Romagna başkenti İtalya'da ve rakip Floransa ve Roma boyama merkezi olarak. En önemli temsilcileri , Ludovico Carracci ve iki kuzeni Agostino ve Annibale Carracci kardeşler de dahil olmak üzere Carracci ailesini içerir.[2] Daha sonra, diğer Barok ressamları içeriyordu: çoğunlukla Roma'da aktif olan Domenichino ve Lanfranco, sonunda Guercino ve Guido Reni ve Lodovico Carracci tarafından yönetilen Bologna'daki Accademia degli Incamminati . [3] 16. yüzyılın ilk on yıllarında Roma'da zamanla gelenekçi hale gelen belirli sanatsal gelenekler geliştirildi.[4] Zaman geçtikçe, bazı sanatçılar eserlerine artık sadece Roma tarzını yansıtmayan yeni yaklaşımlar aradılar. Carracci stüdyosu, edebi çağdaşlarından ilham aramaya devam ederken, geleneksel resim biçimlerinden kopmanın yeni yollarını arayarak yenilik veya icat aradı; stüdyo, kendi zamanlarında tanınan sanat biçimlerinden farklı bir tarz formüle etti. Bu tarz, hem sistematik hem de taklitçi olarak görüldü, geçmiş Roma sanat okullarından belirli motifleri ödünç aldı ve modernist bir yaklaşım geliştirdi. seyirciler, gerçek ve kurmacanın bütünleştirilmesi ve ışığın hem çeşitli biçimleri modellemek için bir araç olarak hem de doğaüstü varlıkların varlığını belirtmek için bir araç olarak kullanılması Barok görsel sözlüğünün ana bileşenleri haline geldi. Aynı zamanda, Greko-Romen döneminin estetik ilkelerine dayanan başka bir akım gelişti. Bu, Annibale Carracci liderliğindeki Bologna Ekolü (en) üyeleri tarafından öncülük edilen ve Yüksek Rönesans sanatının, özellikle Raphael'in klasikçi niteliklerini restore etmeye çalışan bir sanattı. Genellikle Barok klasisizm olarak adlandırılan bu tarz, kısıtlama ve idealleştirmeyi vurguladı. Ortaya çıkan bu iki eğilim, umulduğu kadar net değil. Daha teatral temsil biçimini benimseyenler, genellikle antik sanatla klasik muadilleri kadar ilgileniyorlardı, oysa daha teatral ustalar tarafından sıklıkla benimsenen görsel doğruluk, Bolonya sanat felsefesinin temel unsurlarından biriydi.

Sanatçı listesi[değiştir | kaynağı değiştir]

1501–1600 dönemi[değiştir | kaynağı değiştir]

1601–1650 dönemi[değiştir | kaynağı değiştir]

1650–1700 ve sonrası[değiştir | kaynağı değiştir]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Lyons, John D. (2019). The Oxford handbook of the Baroque. New York, NY: Oxford University Press. ISBN 978-0190678449. 
  2. ^ n.a., n.a. (2021). Italy. New York, NY: DK Eyewitness. ISBN 978-0241510636. 
  3. ^ "Bolognese school | art". Encyclopedia Britannica (İngilizce). 18 Ağustos 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Ağustos 2017. 
  4. ^ Gilbert, Mark (2020). Historical dictionary of modern Italy (3. bas.). Lanham, Md.: Rowman & Littlefield Publishers. ISBN 978-1538102534.