Bojinka Planı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Planı hazırlayan isimler, Remzi Yusuf (solda) ve Halid Şeyh Muhammed. Planı hazırlayan isimler, Remzi Yusuf (solda) ve Halid Şeyh Muhammed.
Planı hazırlayan isimler, Remzi Yusuf (solda) ve Halid Şeyh Muhammed.

Bojinka Planı, diğer kullanımlarıyla Bojinka Komplosu veya Bojinka Operasyonu, Remzi Yusuf ve Halid Şeyh Muhammed tarafından planlanan üç aşamalı bir saldırı planıydı. Papa II. Ioannes Paulus'a suikast, Asya ile Amerika Birleşik Devletleri arasında sefer yapan on bir yolcu uçağına bombalı saldırı ve Fairfax County, Virginia'daki CIA merkezine uçakla intihar saldırısı gerçekleştirilmesinden oluşmaktaydı. Plan için hazırlıkların gerçekleştirdiği binada yangın çıkması üzerine olay yerine polislerin gelmesi ile gün yüzüne çıktı ve tasarı gerçekleştirilemedi. Ardından tasarı ile ilgi olduğu tespit edilen bazı isimler tutuklandı.

Arka plan[değiştir | kaynağı değiştir]

El-Kaide üyesi olan Remzi Yusuf, Pakistanlı yetkililerin yaptığı soruşturmaya göre Şubat 1992 ile Şubat 1995 arasında Pakistan'ın Peşaver şehrinde, "Şehitler Evi" adı verilen ve el-Kaide lideri Usame bin Ladin tarafından finanse edilen evde kalıyordu. Bu bilgi, 1996 yılında CIA tarafından kamuoyuyla paylaşılmıştı.[1] Burada kaldığı süre boyunca Yusuf, adı bilinmeyen üst düzey iki el-Kaide yöneticisinden yardım ve maddî destek almaktaydı.[2]

Planın ortaya çıkması[değiştir | kaynağı değiştir]

6 Ocak 1995'te, Filipinler'in başkenti Manila'daki "Josefa" isimli apart otelde yangın çıktı.[3] 603 numaralı odadan çıktığı tespit edilen yangın sonrasında soruşturma başlatan Filipinler Ulusal Polisi, 12 Ocak'ta ülkeye ziyaret düzenleyecek Papa II. Ioannes Paulus'a bir suikast gerçekleştirilmesini hedefleyen plana ulaştı.[3] 2002'de Los Angeles Times'ta yayınlanan bir makalede devlet yetkililerinin, yangının polisler tarafından binanın kontrol edilmesi için bilerek başlatıldığı yönünde açıklamalarda bulunduğu ifade edilmişti.[3] Odada birtakım elektronik ve kimyasal düzenekler bulunurken, adının "Ahmed Said" olduğunu söyleyen bir kişi tutuklandı.[4] Ahmed Said'in Abdülhakim Murad olduğu tespit edilirken, bu kişinin verdiği ifadeyle ve odasında bulunan bilgisayardaki dosyalarda planın ayrıntılarına ulaşıldı.[4]

Planın içeriği[değiştir | kaynağı değiştir]

Üç aşamadan oluşan planın ilk aşaması, 12 Ocak 1995'ye Papa II. İoannes Paulus'a Filipinler ziyareti esnasında suikast düzenlemekti. Papaz kılığına girecek bir militan papanın yakınına gelmesine izin verilen grubun arasına karışacak ve papaya yaklaşınca üzerindeki bombaları patlatacaktı.[4]

İkinci aşamada Doğu Asya, Güneydoğu Asya ve Amerika Birleşik Devletleri arasında aynı gün uçuş gerçekleştiren 11 ayrı yolcu uçağına, eş zamanlı olarak bombalı saldırı düzenlenecekti.[4] Bu saldırıda yaklaşık 4.000 kişinin ölebileceği tahmin edilmektedir.[4] Takma isimle tanımlanan beş saldırganın plan kapsamında düzenleyecekleri saldırı şu şekildeydi:[5][6]

 • Mirkas, Manila'dan kalkan ve Seul aktarmalı olarak San Francisco'ya giden United Airlines uçağına bomba koyacaktı. Seul'de indikten sonra Taipei aktarmalı olarak Bangkok'a giden Delta Air Lines uçağına ikinci bir bomba koyması planlanan Mirkas'ın, Taipei'den, Singapur aktarmalı bir uçakla Karaçi'ye gelmesi hedeflenmişti.
 • Maroka, Manila'dan kalkan Tokyo aktarmalı olarak Chicago'ya giden Northwest Airlines uçağına bomba koyacak ve Tokyo'da bu uçaktan ayrılarak, buradan kalkan ve Hong Kong aktarmalı olarak New York'a giden Northwest Airlines uçağına ikinci bir bomba yerleştirecekti. Kendisi ise Hong Kong'dan Pakistan'a giden bir uçağa binecekti.
 • Ubeyd, Singapur'dan kalkan ve Hong Kong aktarmalı olarak Los Angeles'a uçan United Airlines uçağı ile Hong Kong'dan kalkan ve Singapur aktarmalı olarak Los Angeles'a giden United Airlines uçağına bomba koyacak, sonrasında ise Singapur'dan kalkan bir uçakla Pakistan'a gidecekti.
 • Mecbus, Taipei'den kalkan ve Tokyo aktarmalı olarak Los Angeles'a giden United Airlines uçağına bomba yerleştirecek ve Tokyo'dan kalkan, Hong Kong aktarmalı olarak New York'a giden United Airlines uçağına yerleştireceği ikinci bir bombanın ardından Hong Kong'dan Pakistan'a uçan uçağa binecekti.
 • Ziyad, Manila'dan kalkan ve Seul aktarmalı olarak Los Angeles'a uçan Northwest Airlines uçağı, Seul'dan kalkan ve Taipei aktarmalı olarak Honolulu'ya uçan United Airlines uçağı ve Taipei'den kalkan ve Bangkok aktarmalı olarak San Fransisco'ya uçan United Airlines uçağına birer bomba yerleştirecekti. Bangkok'dan ise Pakistan'a giden bir uçağa binecekti.

Planın üçüncü aşamasında ise küçük bir uçak kiralamayı planlayan Abdülhakim Murad'ın, bu uçakla Fairfax County, Virginia'daki CIA merkezine bir intihar saldırısı düzenlemesi planlanmıştı.[4]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ Tenet, George (2008). At the Center of the Storm (İngilizce). New York: HarperCollins. s. 100. 
 2. ^ Reeve, Simon (1999). The New Jackals: Ramzi Yousef, Osama bin Laden and the Future of Terrorism (İngilizce). Londra: André Deutsch. ss. 47. ISBN 1555534074. 
 3. ^ a b c McDermott, Terry (1 Eylül 2002). "The Plot". Los Angeles Times (İngilizce). 12 Nisan 2003 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Nisan 2015. 
 4. ^ a b c d e f Brzezinski, Matthew (6 Ocak 2002). "Agonized hindsight over early terror plot". The Seattle Times (İngilizce). 12 Aralık 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Nisan 2015. 
 5. ^ Aubrey, Stefan M. (2004). The New Dimension of International Terrorism (İngilizce). Vdf Hochschulverlag AG. ss. 166-167. ISBN 3728129496. 
 6. ^ Piszkiewicz, Dennis (2003). Terrorism's War with America: A History (İngilizce). Greenwood Publishing Group. ss. 92-93. ISBN 0-275-97952-0.