Bohemyalı Ludmila

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Azize Ludmila
Bohemyalı Ludmila
Bohemyalı Ludmila
Doğumc. 860
Mělník
Ölüm15 Eylül 921
Tetín Kalesi (cs), Tetín, Bohemya
TürbeAzize Ludmila Şapeli
Yortu18 Eylül
MezhepDoğu Ortodoks ve Roma Katolik

Azize Ludmila (c. 860 – 15 Eylül 921), Ortodoks ve Roma Katoliklerinin saygı duyduğu bir Çek azizidir ve şehididir. Mělník'te,[1] Sorb prensi Slavibor'un kızı olarak doğdu.[2] Aziz Ludmila, yaygın olarak iyi Kral Wenceslas olarak adlandırılan Aziz Wenceslas büyükannesiydi. Aziz Ludmila, ölümünden kısa bir süre sonra kutsandı. Takdis edilme sürecinin bir parçası olarak, 925 yılında Wenceslaus, kalıntılarını Prag'daki St. George Bazilikası'na taşıdı.

Evliliği[değiştir | kaynağı değiştir]

Ludmila, 873 yılında Bohemya'nın ilk Hristiyan Dükü olan Bohemyalı I. Bořivoj ile evlendi.[1]{ Çift, Aziz Methodius'un çabalarıyla Hristiyanlığı kabul etti.[3] Bohemya'da Hristiyanlığı yaygınlaştırma çabaları başlangıçta pek iyi karşılanmadı ve çift paganlar tarafından bir süreliğine ülkelerinden sürüldü. Bir süre sonra[netleştirme gerekli]çift geri döndü ve Beroun yakınlarındaki Tetín'de emekli olmadan önce birkaç yıl hüküm sürdü.

Çiftin yerine oğulları Spytihněv geçti. Spytihněv'den sonra yerine kardeşi Vratislav geçti. Vratislav 921'de öldüğünde, oğlu Wenceslas Bohemya'nın bir sonraki hükümdarı oldu.[3] Torununu büyüten esas olarak Ludmila olmuştu ve onun naibi olarak hareket ediyordu.

Ludmila ve Drahomíra[değiştir | kaynağı değiştir]

Aziz Ludmila cinayeti

Wenceslaus'un annesi Drahomíra, Ludmila'nın Wenceslaus üzerindeki etkisini kıskandı. Tetin'de Ludmila'yı öldüren iki soylu Tunna ve Gommon (muhtemelen Frenk ya da Varangian kökenli) bulunuyordu ve Ludmila'nın hikâyesinin bir bölümünde peçesiyle boğulduğunu rivayet edilmektedir.[1] Başlangıçta, Saint Ludmila Tetín'deki St. Michael's Manastırı'na gömüldü.[4]

Azize Ludmila, ölümünden kısa bir süre sonra kutsandı. Takdis edilme sürecinin bir parçası olarak, 925 yılında Wenceslaus, kalıntılarını Prag'daki St. George Bazilikası'na taşıdı.[3] Bohemya'nın koruyucusu olarak saygı gördü. Bohemya'nın, Çeh Cumhuriyeti'nin, düklerin, düşeslerin, kayınvalidelerin ve dulların koruyucu azizi olarak kabul edilir. 16 Eylül'de anma günü kutlanır.

Antonín Dvořák, Eylül 1885 ile Mayıs 1886 arasında oratoryosu Svatá Ludmila'yı (Saint Ludmila) onun onuruna besteledi.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b c "Saint Ludmila Slavic saint". Encyclopaedia Britannica. Encyclopædia Britannica, inc. 11 Eylül 2018. 6 Eylül 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
  2. ^ "Překlad Josef Vajs, 1929". 18 Ocak 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Mayıs 2021. 
  3. ^ a b c "Ott, Michael. "St. Ludmilla." The Catholic Encyclopedia. Vol. 9. New York: Robert Appleton Company, 1910. 24 Feb.2013". 24 Ağustos 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Mayıs 2021. 
  4. ^ Kantor, M., The Origins of Christianity in Bohemia, 1990

Konuyla ilgili yayınlar[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Pekar, J., Die Wenzels- und Ludmilla-Legenden und die Echtheit Christians (Prag, 1906).
  • Christianus Monachus, "Vita et Passio sancti Venceslai et sanctae Ludmilae avae eius," in Magnae Moraviae Fontes Historici (Brno, 1967), 186–199.
  • Ingham, N. W., "The Lost Church Slavonic Life of Saint Ludmila," in Studia Slavica Mediaevalia et Himanistica. Riccardo Piccio dicata. T. 1-2 (Roma, 1986), 349–360.
Kraliyet Unvanları
Önce gelen
-
Bohemya Düşesi
c. 874–888/891
Sonra gelen
Drahomíra