Bocca della Verità

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gerçeğin ağzı

Bocca della Verità (Gerçeğin ağzı) Roma'daki Santa Maria in Cosmedin kilisesinin revakına yerleştirilmiş olan, mermer üzerine insan yüzü şeklinde yapılmış bir kabartmadır. Kabartmanın 1. yüzyıla ait Antik Roma çeşmelerinden birinin parçası ya da bir lağım kapağı olarak yapılmış olan ve birkaç olası pagan tanrısından biri, muhtemelen Okeanos, olabileceği düşünülmektedir.[1] Birçok Romalı "Bocca"nın Tiber Nehri'nin antik dönem tanrısı olduğuna inanır.

Kabartmanın açık olan ağzının bir yalan dedektörü görevi gördüğüne inanılır. Ortaçağda kabartmanın ağzına elini sokan birisinin, eğer yalan söylüyorsa, elinin ısırılacağına inanılırdı. Bu inanç muhtemelen Romalı şair Publius Vergilius Maro'nun, kocasını aldatan bir imparatoriçenin 'Bocca'nı ağzını kullanarak kocasını kandırmasıyla ilgili şiirinden bozularak oluşturulmuş bir efsaneye dayanmaktadır.

Kültürel izleri[değiştir | kaynağı değiştir]

İmparatoriçe'nin öyküsü 1512'de Lucas van Leyden'in bir Ksilografi'sinde işlenmiştir.

Birçok kişi "Gerçeğin Ağzı"nı 1953'te çevrilen Hollywood filmi Roma Tatili filminden hatırlar. Audrey Hepburn ve Gregory Peck'in oynadığı filmde "Gerçeğin Ağzı", birbirlerine başlangıçta gerçeği söylemeyen iki aşığın hikâyesini anlatmak için kullanılmıştır.

Roma Tatilindeki bu sahne 2000 yılında Hideo Nakata tarafından çevrilen Sleeping Bride'da parodileştirilmiştir. Yine Robert Downey Jr. ve Marisa Tomei'in oynadığı Only You adlı filmde de aynen kullanılmıştır.

Replikasyonlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Paris'te Lüksemburg Bahçesi'nde Jules Blanchard tarafından yapılmış bir La Bocca della Verità heykeli

Para atılarak çalıştırılan elektronik replikasyonlar İspanya, Macaristan hatta Japonya'da bile görülebilir. Yine ABD ve Hırvatistan'da bazı otobanlardaki benzincilerde çeşitli replikasyonlar görmek mümkündür. Tam boyutlu bir replikasyon Californiya'da Valley Center'da, Pikake Botanical Gardens'de görülebilir.

Aslan tarzında yapılmış benzer figürler Mahabalipuram, Tamil Nadu ve Hindistan'da görülür. Yalan söyleyenin elinin ısırılacağı öyküsü yerel özelliklerle birlikte sunulur.

Fransa'da Parc Astérix'te, çöp tenekelerinde bir reprodüksiyon kullanılır ve boğazına çöp atana teşekkür edilir.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "BOCCA DELLA VERITÀ Resmi web sitesi". 12 Mayıs 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 21 Mayıs 2015.