Bobbie Jo Stinnett Cinayeti

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Missouri, Skidmore şehir merkezinde Bobbie Jo Stinnett Anıtı

Bobbie Jo Stinnett (4 Aralık 1981 - 16 Aralık 2004), Missouri, Skidmore'daki evinde ölü bulunan hamile bir kadındı. O zamanlar 36 yaşında olan fail Lisa Marie Montgomery,[1] Stinnett'i arkadan boğmaktan ve ardından 8 aylık hamile kadının bebeğini rahminden çıkarmaktan suçlu bulundu. Çocuk daha sonra yetkililer tarafından güvenli bir şekilde kurtarıldı.

Fail, 8 Aralık 2020'de Amerika Birleşik Devletleri Hapishanesi, Terre Haute'de ölümcül iğne ile idam edilmek üzere hapishanede yatmakta. Montgomery, 67 yıldır ABD federal hükümeti tarafından idam edilecek ilk kadın mahkum ve Birleşik Devletler'de idam cezası alan 55 kadından biri.[2][3]

Cinayet, 1981'de Ken Rex McElroy'un vurulmasının ardından, Skidmore'da 23 yıl içinde ikinci yüksek profilli cinayet oldu.

Araştırma sonuçları[değiştir | kaynağı değiştir]

Bobbie Jo Stinnett, ilk çocuğuna sekiz aylık hamileydi. Stinnett ve kocası evlerinde köpek yetiştiriciliği yapıyorlardı.[4] Stinnett ve katili Montgomery çevrimiçi "Ratter Chatter" adlı sohbet odasında tanıştılar.[5]

Stinnett'in, öldürüldüğü sıralarda Skidmore, Missouri'de potansiyel terrier alıcılarını beklediği bilinmekteydi.[6] Montgomery, Stinnett'e kendisinin de bebek beklediğini söyledi ve böylece e-mail yoluyla hamilelikleriyle ilgili fikir alış-verişi yapmaya başladılar. :155 Ayrıca, Stinnett'in evinde zorla giriş izlerine rastlanmadı. Yetkililer, kendisini Darlene Fischer isimli bir müşteri gibi gösteren Montgomery'nin Stinnett'in evini ziyaret ettiğine inanıyor. 16 Aralık 2004'te eve giren Montgomery, Stinnett'i boğdu ve prematüre bebeği rahimden keserek çıkardı.

Montgomery'nin cinayeti işleme nedeninin ailesinden gizlediği ve düşükle sonlanan bir hamilelikten kaynaklandığı düşünülmekte.[7] Fakat Montgomery'nin ne zaman ve nasıl hamile kaldığı bilinmemekte. Montgomery'nin eski kocası ,yetkililere Montgomery'nin 1990 yılında tüp ligasyonu geçirdiğini ve tanıdıklarına hamile olduğu yalanını söylediğini belirtti.[8]

Dosya[değiştir | kaynağı değiştir]

Stinnett, annesi Becky Harper tarafından saldırıdan yaklaşık bir saat sonra bir kan havuzunda bulundu.[9] Harper hemen 911'i aradı. Harper, kızının vücudundaki yaraların "midesi patlamış" gibi göründüğünü söyledi [10] Sağlık görevlilerinin Stinnett'i hayata döndürme girişimleri başarısız oldu ve Maryville'deki St. Francis Hastanesi'nde hayatını kaybettiği ilan edildi .[11]

Cinayetin ertesi günü, 7 Aralık 2004'de Montgomery; Kansas, Melvern'deki çiftlik evinde tutuklandı. Yenidoğan bebeğin kendisinin olduğunu iddia etti. 1 günlük bebeğin velayeti babasına verildi. Stinnett ve Montgomery'nin iletişimin sağlandığı bilgisayar bilgi kurtarma ve delil toplama için adli teknik ekibe teslim edildi. Montgomery ve Stinnett rat terrier cinsi köpekler yetiştirmiş ve birlikte köpek yarışmalarına katılmış olabilirlerdi. Araştırmanın ilerleyen zamanlarında halkın da yardımını alabilmek için bir AMBER Alarmı verilmesi istendi fakat daha önce hiç yeni doğmuş bir bebek için kullanılmadığı ve kurbanın tarifine sahip olunmadığı için AMBER Alarmı verilmesi onaylanmadı. Daha sonra kongre üyesi Sam Graves'in olaya dahil olmasıyla AMBER Alarmı onaylandı. Yetkililer Montgomery'yi sorgulamaya gittiklerinde onu kucağında bebekle televizyonda AMBER Alarmı açık bir şekilde otururken buldular.

Fail[değiştir | kaynağı değiştir]

Lisa Marie Montgomery 27 Şubat 1968'de doğdu [12] ve cinayetin işlendiği sırada Melvern, Kansas'ta yaşıyordu.[13] Uzun yıllar üvey babası tarafından tecavüze uğradığı sorunlu bir evde büyüdü.[14] Sorunlarından alkol alarak kaçmaya çalıştı. Montgomery 14 yaşındayken annesi istismarı fark etti, ancak duruma kızını silahla tehdit ederek tepki gösterdi. 18 yaşında evlenerek bu durumdan kaçmaya çalıştı ancak hem bu evlilik hem de ikinci bir evlilik daha fazla istismar yaşamasına neden oldu.

Montgomery, tüp ligasyonu geçirdiği 1990 yılına kadar dört çocuk sahibi oldu. Montgomery, hem ilk kocası hem de ikinci kocasının söylediklerine göre işlemi geçirdikten sonra birden çok defa hamile kaldığı yalanını söyledi. 12 Ocak 2021'de zehirli iğne ile idam edildi.

Duruşma ve Hüküm[değiştir | kaynağı değiştir]

Montgomery,[15], 1932 tarihli Federal Kaçırma Yasası [11] nda tanımlanan ''ölümle sonuçlanan adam kaçırma'' suçuyla yargılandı. Suçlu bulunduğu takdirde, ömür boyu hapis cezası ya da idam cezasına çarptırılmasına karar verildi.

Duruşma öncesinde, bir nöropsikolog, Montgomery'nin birkaç yıl önce maruz kaldığı kafa yaralanmalarının, beynin saldırganlığı kontrol eden kısmına zarar vermiş olabileceğini ifade etti.[16] Federal mahkemede duruşma sırasında savunma avukatı Frederick Duchardt, Montgomery'nin pseudocyesis isimli ve hastanın kendisini hamile zannettiği ''Yalancı Gebelik'' hastalığına sahip olduğunu iddia etti.[17] The Guardian'a göre, Duchardt, Stinnett'in, Montgomery'nin olay anında tanığı olan kardeşi Tommy tarafından öldürüldüğüne dair çelişkili bir argümandan vazgeçmeye zorlandıktan sonra, duruşmanın başlamasından sadece bir hafta önce bu savunma hattını izlemeye çalıştı. Sonuç olarak, Montgomery'nin ailesi Duchardt ile işbirliği yapmayı reddetti ve geçmişini jüriye anlattı.[14]

VS Ramachandran ve MD William Logan, Montgomery'nin depresyon, borderline kişilik bozukluğu ve tramva sonrası stres bozukluğuna ek olarak pseudocyesis hastası olduğuna ilişkin bir uzman bir ifade verdi..[18][19] Ramachandran, Montgomery'nin sanrısal duygusal dalgalanmalar sonucunda eylemlerine hakim olamadığını iddia etti.[20] Federal savcı Roseann Ketchmark ve muhalif bilirkişi adli tıp psikiyatristi Park Dietz bu teşhislere şiddetle karşı çıktılar.[21][22]

22 Ekim 2007'de jüri üyeleri Montgomery'yi suçlu buldu.[21] 26 Ekim'de jüri idam cezası önerdi.[23] Yargıç Gary A. Fenner, Montgomery'yi resmi olarak idama mahkum etti.[15] 4 Nisan 2008'de bir yargıç, jürinin ölüm tavsiyesini onayladı.[24]

Her nasılsa, Duchardt'ın yukarıda belirtilen savunması, Montgomery'nin geçmiş travması ve farklı akıl hastalığı teşhisleri, temyiz ekibi tarafından mahkumiyetinin sonrasına kadar jüriye tam olarak açıklanmadı. Bu, gazeteci David Rose dahil olmak üzere eleştirmenlerin, Duchardt'ın Montgomery için yeterli bir savunma hazırlamadığını iddia etmesine yol açtı.[14] Fenner, Duchardt'ın Kasım 2016'da çapraz sorguya alınmasını talep etti. Duchardt tüm eleştirileri reddetti ve davranışını savundu.

Sonrası[değiştir | kaynağı değiştir]

19 Mart 2012'de ABD Yüksek Mahkemesi, Montgomery'nin temyiz başvuru dilekçesini reddetti.[25] 11072-031 mahkum numarasıyla Federal Hapishaneler Bürosu'na kayıtlı olan Montgomery, 2017 yılı itibarıyla Fort Worth, Teksas'taki Carswell Federal Tıp Merkezi'nde hapsedildi ve infaz yerine nakledilene kadar burada kalmasına karar verildi.[26][27] Şu ana kadar bulunduğu tesiste idam cezasına çarptırılan tek kadın mahkum.

Montgomery'nin mahkumiyet sonrası durumunu inceleyen uzmanlar, suçu işlendiği sırada uzun süredir psikoz, bipolar bozukluk ve tramva sonrası stres bozukluğu yaşadığı sonucuna vardı. Montgomery, tüp ligasyonundan sonra birkaç kez hamile olduğunu iddia etti.[12][14] Çoğu kez gerçeklikle bağını yitirdi. Ebeveynlerinden ve eşlerinden gördüğü şiddet sonucunda Montgomery'nin beyninde kalıcı hasarlar meydana geldi.

Montgomery'nin 12 Ocak 2021'de Indiana Terre Haute'de Cezaevi'nde ölümcül iğneyle idam edilmesi planlanıyor.[28]

ABD federal hükümeti tarafından yalnızca üç kadın idam edildi:

1865'te Mary Surratt asılarak

1953'te Ethel Rosenberg elektrikli sandalyeyle

1953'te Bonnie Heady gaz odasıyla

Heady, Skidmore'un 20 mil kuzeyindeki Nodaway County'de, Clearmont, Missouri'de büyüdü ve Clearmont'a gömüldü.[29]

Popüler Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Vaka, yazar Diane Fanning'in Baby Be Mine [30] ve M. William Phelps'in Murder in the Heartland kitaplarında anlatılmıştır.[11] Bu vaka, suç dizisi Ölümcül Kadınlar'ın "Fatal Obsession" adlı bir bölümünde yer aldı. Dava, 29 Ağustos 2019'da Sundance Channel'da yayınlanan No One Saw A Thing adlı belgesel dizisinin beşinci bölümüne konu oldu.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Capital punishment by the United States federal government
 • Disappearance of Branson Perry, Stinnett's cousin, in 2001
 • Fetal abduction
 • Internet homicide
 • List of death row inmates in the United States
 • List of offenders executed in the United States in 2020
 • List of people executed by the United States federal government
 • List of women on death row in the United States

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ https://books.google.co.uk/books?id=BMhlDwAAQBAJ&pg=PA57
 2. ^ "Feds to execute a woman for the first time in more than six decades". usatoday.com. 18 Ekim 2020. 19 Ekim 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Ekim 2020. 
 3. ^ "Lisa Montgomery: Woman who cut pregnant woman's body open to become first female prisoner executed in 67 years". independent.co.uk. 18 Ekim 2020. 17 Ekim 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Ekim 2020. 
 4. ^ Kinzer (18 Aralık 2004). "Baby Found in Kansas Is Thought to Be That of Slain Woman". The New York Times (İngilizce). ISSN 0362-4331. 1 Aralık 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Kasım 2017. 
 5. ^ "Law Center: Couple allegedly showed off kidnapped baby; Dad united with daughter". CNN. 20 Aralık 2004. 5 Kasım 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 27 Nisan 2009. The Internet chat room "Ratter Chatter," a haven for rat terrier lovers in cyberspace, was overwhelmed with responses from its users... 
 6. ^ True Stories of Law & Order: SVU: The Real Crimes Behind the Best Episodes of the Hit TV Show (İngilizce). Penguin Group. 6 Kasım 2007. ISBN 9781101220429. 
 7. ^ "Baby found alive; woman arrested". CNN. 18 Aralık 2004. 20 Ocak 2005 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 14 Temmuz 2019. 
 8. ^ Associated Press (10 Ekim 2007). "Accused Killer of Pregnant Kansas Woman Showed Off Extracted Baby as Own". Fox News. Erişim tarihi: 14 Temmuz 2019. 
 9. ^ Hart (4 Ekim 2007). "Bobbie Jo Stinnett's mother testifies about finding her daughter's body". Crime Scene KC (İngilizce). 18 Ağustos 2009 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Kasım 2017. 
 10. ^ Sudekum Fisher (4 Ekim 2007). "Trial of Baby Cut From Womb Begins". The Washington Post (İngilizce). ISSN 0190-8286. 1 Aralık 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Kasım 2017. 
 11. ^ a b c Murder in the Heartland (İngilizce). New York City: Kensington Books. 2006. ISBN 9780758217240. 
 12. ^ a b Hollingsworth (10 Ekim 2007). "Defendant Accused of Faking Pregnancies". The Washington Post (İngilizce). ISSN 0190-8286. 1 Aralık 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Kasım 2017. 
 13. ^ "Kansas Town Stunned By Kidnap-Murder Case". WKMG-TV. 19 Aralık 2004. 22 Eylül 2007 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 24 Ekim 2007. 
 14. ^ a b c d Rose (24 Kasım 2016). "Death row: the lawyer who keeps losing". The Guardian (İngilizce). ISSN 0261-3077. 31 Temmuz 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Kasım 2017. 
 15. ^ a b Marshall (8 Nisan 2008). "Lisa Montgomery gets death penalty for killing pregnant woman". Southeast Missourian. 5 Kasım 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 16 Ağustos 2016. 
 16. ^ Summers (1 Ekim 2007). "The women who kill for babies". BBC. 15 Temmuz 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 26 Ekim 2007. 
 17. ^ "Jury considers death for convicted fetus thief". NBC News. 24 Ekim 2007. Erişim tarihi: 24 Ekim 2007. 
 18. ^ "United States v. Montgomery, 635 F.3d 1074 (8th Cir. 2011)". Free Law Project. 5 Nisan 2011. 7 Temmuz 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Temmuz 2019. The government's expert, Park Dietz, M.D., agreed that Montgomery suffered from depression, borderline personality disorder, and post-traumatic stress disorder but did not diagnose her as suffering from pseudocyesis. 
 19. ^ "Doctor cites mental illness in fetus-theft suspect". NBC News (İngilizce). 17 Ekim 2007. 1 Aralık 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Kasım 2017. 
 20. ^ "US v. Montgomery, Court of Appeals, 8th Circuit 2011". Google Scholar. U.S. Court of Appeals. 29 Ekim 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 1 Ağustos 2017. 
 21. ^ a b "US woman guilty of 'womb theft'". BBC. 13 Haziran 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2 Haziran 2018. 
 22. ^ "Montgomery Trial: Insanity Argument Called Into Question". St. Joseph News-Press. 19 Ekim 2007. Erişim tarihi: 15 Temmuz 2019. 
 23. ^ Hollingsworth (27 Ekim 2007). "Pregnant woman's killer deserves death, jury says". The Spokesman-Review. Erişim tarihi: 14 Temmuz 2019. 
 24. ^ Mears (4 Nisan 2008). "Woman gets death sentence in fetus-snatching murder". CNN. 14 Ağustos 2009 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
 25. ^ "Lisa M. Montgomery, Petitioner v. United States". Supreme Court of the United States. 15 Temmuz 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 14 Temmuz 2019. 
 26. ^ "Lisa M Montgomery (inmate entry)". Federal Bureau of Prisons. 26 Haziran 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 19 Eylül 2017. 
 27. ^ "Lisa Montgomery Sentenced to Death". About.com. 7 Nisan 2008. 11 Haziran 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Ekim 2010. 
 28. ^ "Lisa Montgomery to be first female federal inmate executed in 67 years". the Guardian (İngilizce). 17 Ekim 2020. 17 Ekim 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Ekim 2020. 
 29. ^ http://1.droppdf.com/files/cy6Or/zero-at-the-bone-the-playboy-the-prostit-john-heidenry.pdf
 30. ^ Baby Be Mine: The Shocking True Story of a Woman Who Murdered a Pregnant Mother to Steal Her Child. New York City: St. Martin's True Crime. 29 Ağustos 2006. ISBN 978-0312938734. Erişim tarihi: 14 Temmuz 2019. 

Dış Bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]