Boğazgören, Hekimhan

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Boğazgören
—  Mahalle  —
Malatya
Malatya
Ülke Türkiye Türkiye
İl Malatya
İlçe Hekimhan
Coğrafi bölge Doğu Anadolu Bölgesi---
Nüfus
 - Toplam --- (2.000 Nüfus Sayımı)
Zaman dilimi UDAZD (+3)
İl alan kodu 422
İl plaka kodu
İnternet sitesi: [1]

Boğazgören, Malatya'nın Hekimhan ilçesine bağlı köy. Eski adı Çırzı.

Coğrafi yerleşim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köy, Hekimhan ilçe merkezine 12 km uzaklıkta bir dağ mahallesidir. Mahalleye Hekimhan - Hasançelebi karayolunun sekizinci kilometresindeki TPAO aktarma istasyonundan ayrılan şose yoldan çıkılır. Batı'da Malatya - Sivas karayolu ile sınırlanan köy toprakları doğuda Deveci, kuzeyde Çulhalı ve Güvenç köylerine komşudur.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Sedat Alp tarafından çözümlemeleri yapılan Hitit yazıtlarından anlaşıldığı kadarı ile köy, eski bir Hitit yerleşimidir. Köy yakınlarında halen mevcut olan kitabelerden Hititler ve Mısır arasında yapılan Kadeş Savaşı'nın bu bölgede gerçekleştiği görülmektedir.

I. Süleyman dönemine ait Malatya tahrir defterlerinde de bir Türkmen yerleşimi olarak mahallenin adına rastlanmaktadır.

Çırzı adının etimolojik kökeni bilinmemektedir. Mahallenin adı, büyük bir olasılıkla Türkmen dilinden gelen bir olayı ifade etmektedir. 1960'dan sonra kamu otoritesi tarafından Boğazgören olarak değiştirilmiştir.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

TÜRKMEN kültür gelenek ve görenekleri yaşanmaktadır.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

1970'li yıllarda hane sayısı 70 düzeyinde ifade edilen mahallenin nüfusu göçle azalmış ve bugün yerleşik hane sayısı 10'a kadar düşmüştür. Cumhuriyet dönemi boyunca nüfusun %50'lik çoğunluğu Bektaşi Türkmenlerden geri kalan %50'lik kısım Sünni Türkler'den oluşmaktadır. Her iki kültürde huzur ve barış içinde yaşamıştır.

Doğal Kaynaklar ve Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Çevresi meşe ormanları ile kaplı olan Boğazgören'de ormancılık yapılmamaktadır. Halkın geçim kaynağı kayısı ve buğday ağırlıklı tarım ve hayvancılıktır. İşlenebilir sulak arazilerin hemen tamamı kayısı tarımına, az bir miktarı ise elma, erik, ceviz gibi diğer meyvelere ayrılmıştır.

MTA kaynaklarına göre köy toprakları içinde yer alan maden yataklarında 276.000 ton demir madeni rezervi bulunmaktadır. Ancak rezervler işletilmemektedir.

Mahallenin yıllar boyunca en önemli gelir kaynaklarından biri de yurtdışında çalışan işçiler olmuştur.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]