Bloody Mary (içki)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Bir pintlik bardakta Bloody Mary (limon, kereviz, zeytin, peynir ve soğüş et ile süslenmiş)

Bloody Mary ünlü ve klasik bir kokteyldir. Votka, domates suyu ve çeşitli baharatlar ile hazırlanır. Worchestershire sosu, Tabasco sosu, karabiber gibi acı sos ve baharatlar sıklıkla tercih edilen tamamlayıcılardır.

Tarihi[değiştir | kaynağı değiştir]

İlk Bloody Mary 1921'de Paris'te Harry's New York Bar'ın barmeni Fernand Petoit tarafından hazırlanmıştır. İçki ilk hazırlandığında votka ve domates suyunun oranı eşitti. Petoit 1930'da New York'ta ünlü St. Regis Hotel'de çalışmaya başladı ve böylece bu içkiyi Amerika'ya taşıdı. Hotel yönetimi içkinin adını Red Snapper olarak değiştirmek istese de bu gerçekleşmedi. Petoit kokteyli karabiber, tuz, Tabasco ve Worcestershire sosu ile zenginleştirdi ve böylece bu klasik Amerikan içkisi doğdu. ABD'de votka daha zor bulunduğu için başlangıçta bir süre votka yerine cin kullanılmıştır.

Günümüzde[değiştir | kaynağı değiştir]

Günümüzde içerdiği uyarıcı baharatlar yüzünden akşamdan kalmalığa iyi geleceği düşünülerek tüketilir. Virgin Mary gibi alkolsüz, Bloodless Mary gibi domates suyu kullanılmadan yapılan, veya votka yerine başka içkilerle (cin, viski gibi) yapılan çeşitleri de mevcuttur.