İçeriğe atla

BloodRayne (film)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
BloodRayne
YönetmenUwe Boll
YapımcıDan Clarke
Uwe Boll
SenaristGuinevere Turner
OyuncularKristanna Loken
Michael Madsen
Matthew Davis
Michelle Rodriguez
Ben Kingsley
Billy Zane
Meat Loaf
MüzikHenning Lohner
Görüntü yönetmeniMathias Neumann
DağıtıcıRomar Entertainment
TürüVampir, macera
Yapım yılı2005, ABD - Almanya
Süre95 dakika
Dilİngilizce
Bütçe25 milyon ABD Doları

BloodRayne, aynı ismi taşıyan bilgisayar oyunundan uyarlanan 2005 ABD yapımı bir vampir filmidir. Uwe Boll'um yöettiği filmde başrolleri Kristanna Loken, Michael Madsen, Matthew Davis, Michelle Rodriguez, Ben Kingsley, Billy Zane ve Meat Loaf paylaşmıştır.

BloodRayne, daha önce House of the Dead ve Alone in the Dark filmlerini de yöneten Uwe Boll'un üçüncü bilgisayar oyunu uyarlamasıdır. BloodRayne de, diğer iki film gibi ne mali başarı getirmiş ne de eleştirmenlerce beğenilmiştir. BloodRayne, daha yayınlanmadan oyunun fanatiklerini arasında sarsıntı yaratmıştır.

Filmin sınırlı başarısına rağmen, hem Loken hem de Boll filmin DVD'sine yer alan ekstralar kısmında yaptıkları yorumlarda BloodRayne'in olası bir devam filminde rol alabileceklerini dile getirmişlerdir.

Film, ilk kez 6 Ocak 2006 tarihinde ABD çapındaki 985 sinema salonunda birden gösterime girmiştir. Daha sonra, salon sayısı 2.500'e kadar çıktıysa da bu rakam aniden 1.600'e düşmüştür.[1][2] Açılışta film yalnızca 1,550,000 ABD Doları hasılat elde etmiştir.[3] BloodRayne, RottenTomatoes isimli internet sitesinden de düşük not almıştır. Film, toplamda 3,591,980 ABD Doları (Haziran 2006'ya dek) hasılat elde etmiştir.[3] Film, iyi bir hikâye örgüsü oluşturmama ve aktörler yerine (bütçeyi düşürmek amacıyla) figüran olarak fahişelerin kullanılması nedeniyle eleştirilmiştir.[4]

Konusu[değiştir | kaynağı değiştir]

BloodRayne isimli bilgisayar oyunu ile aynı adı taşıyan film çekici ve olağanüstü güçlerle donanmış yarı-vampir, yarı-insan Rayne'e (Loken) odaklanmaktadır. Rayne'in annesi insan, babası ise çok güçlü bir vampir olan ve "Vampirlerin Kralı" olarak tanımlanan Kagan'dır (Kinsley). Kagan, kızının kanını içtiği takdirde daha da güçleneceğine inanmaktadır. Bu nedenle Rayne'in peşindedir. Rayne, bir sirkte gösteri malzemesi olarak kullanılmaktadır. Sirk sahibinin tecavüze kalkıştığı bir gün sirkteki birçok kişiyi öldürüp kaçar. Peşine vampir avcıları olan Viladimir (Madsen), Sebastian (Davis) ve Katarin (Rodriguez) de düşmüştür. Rayne, bir manastırda konaklarken manastır Kagan'a bağlı ordular tarafından salırıya uğrar. Viladimir, Sebastian ve Katarin ile Rayne'in yoları burada kesişir. Rayne, vampir avcılarına yardım eder ve onlara katılır. Rayne'in babasıyla yüzleşmesi gerekmektedir. Bu nedenle onun yaşadığı şatoya gider. Rayne, Viladimir ve Sebastian'ın da yardımıyla Kagan'ı alteder.

Oyuncular[değiştir | kaynağı değiştir]

Ülkelere göre ilk gösterim tarihleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Arşivlenmiş kopya". 30 Eylül 2007 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 5 Aralık 2006. 
  2. ^ [1][ölü/kırık bağlantı]
  3. ^ a b "Arşivlenmiş kopya". 24 Haziran 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 5 Aralık 2006. 
  4. ^ "Arşivlenmiş kopya". 5 Haziran 2006 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 5 Aralık 2006.