Black Moon (film)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Black Moon
Black Moon
"Black Moon" filminin sinema afişi
Yönetmen Louis Malle
Yapımcı Louis Malle
Senarist Louis Malle
Joyce Buñuel
Oyuncular Cathryn Harrison
Therese Giehse
Alexandra Stewart
Joe Dallesandro
Müzik Diego Masson
Görüntü yönetmeni Sven Nykvist
Kurgu Suzanne Baron
Stüdyo NEF
Bioskop Film
Dağıtıcı 20th Century Fox
Cinsi Sinema filmi
Türü Fantastik, sürrealistik, deneysel, bilimkurgu, avangart, psikoljik gerilim, paranoid gerilim,
Renk Renkli (Eastmancolor)
Yapım yılı 1975
Çıkış tarih(ler)i 24 Eylül 1975, Fransa
Süre 100 dakika
Ülke Fransa Fransa
Almanya Batı Almanya ortak yapımı
Dil İngilizce, Fransızca
Diğer adları Luna nera (İtalya)
El Unicornio (İspanya)

Black Moon, 1975 Fransa Batı Almanya ortak yapımı gerçeküstü fantastik filmdir. Filmin özgün adı Kara Ay anlamına gelmektedir.

Filmin yönetmeni, senaryo yazarı ve yapımcısı Fransız sinemasının yaratıcı sinemacılarından, Yeni Dalga akımının en önemli temsilcisi Louis Malle'dir. Senaryonun diyalog bölümlerini ise efsanevi yönetmen Luis Buñuel'in gelini olan Joyce Buñuel yazmıştır. Filmin başlıca rollerinde Cathryn Harrison, Therese Giehse, Alexandra Stewart ve Joe Dallesandro oynamışlardır. Cathryn Harrison aktör Rex Harrison'ın torunudur, Joe Dallesandro ise underground filmlerinin tanınmış bir aktörüdür. Filmin görüntüleri Ingmar Bergman'ın gedikli görüntü yönetmeni, iki Oscar'lı Sven Nykvist'e aittir.

"Black Moon", Malle'in hiçbir türe sokulamayan filmlerinden biridir, Andrei Tarkovski'nin "Ayna"sı veya David Lynch'in "Lost Highway"i gibi sarsıcı, gizemli ve karanlık bir deneysel fantezidir. Tıpkı fantezi edebiyatının ünlü eseri "Alis Harikalar Diyarı" hikâyesinde olduğunda gibi filmde garip mantıksız bir takım olaylar birbirini takip eder, zaten filmin tanıtım sloganı da şöyledir; Apokaliptik bir Alis Harikalar Diyarında öyküsü!. Bu avangart film Malle'in filmografisindeki en az tanınan filmlerinden biridir. Malle'in bu filmi yaparken kendi rüyalarından ilham aldığı söylenir.[1] Dolayısıyla filmin klasik bir dramatik anlatımı veya bilinen anlamda bir konusu yoktur. Üstelik Malle çekimlerde çok kereler senaryonun dışına çıkarak doğaçlamaya da başvurmuştur.[2]

Şaşkın haldeki bir genç kız (Cathryn Harrison) erkekler ve kadınlar arasında çıkan bir savaştan kaçarken ıssız bir patikanın sonunda kendisini mantıksız davranışları olan tuhaf kişilerin yaşadığı alternatif bir dünyada bulur. Büyük bir koruluğun içindeki malikanede kemirgenlerle konuşan, yatağından hiç çıkmayıp sürekli olarak telsiz kullanan yaşlı bir kadın, konuşabilen tek boynuzlu bir at, bir domuzu kovalayan çırılçıplak bir grup küçük çocuk, biri kız biri erkek kendisiyle aynı adı taşıyan tuhaf davranışlı ikiz gençler bu gerçeküstü dünyanın yaşayanlarıdır.

"Black Moon"un çekimleri Cahors yakınlarında Quercy'de bulunan Dordogne vadisindeki Malle'in kendisine ait 200 yıllık eski malikanesi ve korusunda gerçekleştirilmiştir. Filmde fon müziği olarak Richard Wagner'in "Tristan ve Isolde" operasından bölümler kullanılmıştır.

Film Fransa'nın Oscar'ları olarak kabul edilen César ödüllerinden "en iyi görüntü" (Sven Nykvist) ve "en iyi ses" (Luc Perini ve Nara Kollery) dallarında olmak üzere ikisini almıştı.[3]

Oyuncu kadrosu[değiştir | kaynağı değiştir]

Aktör/Aktris Rolü
Cathryn Harrison Lily
Therese Giehse Yaşlı kadın
Alexandra Stewart Kız kardeş Lily
Joe Dallesandro Erkek kardeş Lily

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Arşivlenmiş kopya". 8 Mayıs 2006 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 1 Şubat 2009. 
  2. ^ "Arşivlenmiş kopya". 26 Nisan 2006 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 1 Şubat 2009. 
  3. ^ "Arşivlenmiş kopya". 6 Şubat 2009 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 1 Şubat 2009. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]